Informoval o tom její mluvčí Lukáš Humpl.

„Pacientka se nacházela v život ohrožujícím stavu a pro její další léčbu byl nezbytný transport na specializované pracoviště do Prahy. Ten bylo z důvodu šetrnosti a náročnosti nutno zajistit letecky. Na mošnovské letiště proto přiletěl i s kompletním týmem specialistů a rozsáhlým vybavením vojenský letoun. Přepravu malé holčičky musely zajistit dva sanitní vozy. Operátoři pro cestu za pacientkou vyčlenili týmy ze stanovišť ve Studénce a Ostravě-Jihu. Před půl čtvrtou dorazila vozidla do Fakultní nemocnice Ostrava. Pražský tým specialistů pak provedl zajištění dítěte pomocí speciální mimotělní metody ECMO,“ popsal další podrobnosti ojedinělého převozu mluvčí zdravotnické záchranky.

Po půl šesté byla vozidla záchranky opět přistavena ve Fakultní nemocnici Ostrava. Tým s veškerým vybavením a už i pacientkou na palubě pak absolvoval cestu zpět na letiště v Mošnově. Po bezproblémové jízdě je záchranáři dopravili až k připravenému letounu, který záhy odstartoval k letu do Prahy.

„K přepravě dítěte bylo zapotřebí složité a bezchybně funkční technické zařízení. Pro tento účel výborně posloužil sanitní vůz pro speciální transporty, který ZZS MSK využívá od roku 2016. Vozidlo je v ambulantní části vybaveno množstvím přídavné elektroinstalace a měničů napětí (12/230 V), které pomáhají uskutečňovat bezpečné transporty pacientů se selháním životních funkcí. Na palubě tak lze převážet například nemocné, vyžadující dočasnou mechanickou podporu krevního oběhu, mimoplicní ventilaci a podobně, protože přístroje, používané v těchto případech, fungují často dlouhodobě pouze na 220V,“ upřesnil, jak špičkovým vybavením je sanitní vůz vybaven, mluvčí moravskoslezské zdravotnické záchranky.