VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravotnický záchranář: Někteří lidé si z nás dělají nejlevnější taxi

/SERIÁL DENÍKU, FOTOGALERIE/ „Někteří lidé si z nás dělají nejlevnější taxi," říká v rozhovoru pro Deník zdravotnický záchranář a bývalý zdravotní bratr Petr Bechný.

5.12.2017
SDÍLEJ:

Bývalý zdravotní bratr Petr Bechný pracuje jako záchranář Zdravotnické záchranné službě Moravskoslezského kraje s územním střediskem v Opavě.Foto: Deník / Sonnek Pavel

Jak se žije…
…ZDRAVOTNICKÉMU ZÁCHRANÁŘI

Povolání zdravotnického záchranáře vyžaduje být ve střehu ve dne, v noci, přes svátky i o víkendu. Dvanáctihodinová pracovní doba záchranáře se může protáhnout třeba i na patnáct hodin.

„V této práci nikdy nevíte, kdy přijdete domů. Nelze si po ní nic plánovat, ve většině případů nic nestihnete,“ říká záchranář Petr Bechný, který zachraňuje lidi v Opavě a v okolí.

Pokud dostane pokyn, musí být podle zákona nejpozději za dvacet minut na určeném místě.

Třiatřicetiletý Petr Bechný do práce chodí rád. Pracovat u záchranné služby chtěl již na střední škole. Dalo by se říct, že si splnil sen.

Proč jste se rozhodl zrovna pro toto povolání?

Nemám rád stereotyp, mám rád adrenalin. V tomto zaměstnání nikdy nevíte, co bude za minutu. Nicméně nevadí mi ani práce zdravotního bratra, na kterou rád vzpomínám. Je zde ale i platový rozdíl, a ten v dnešní době hraje významnou roli.

Co vás na této práci baví a naopak nebaví?

Baví mě pomáhat lidem, kteří opravdu naší práci potřebují. Nebaví mě, když naší péči lidé zneužívají a dělají si z nás nejlevnější taxi.

Jaké vlastnosti by měl mít zdravotnický záchranář?

Určitě by měl být empatický, komunikativní a nebojácný.

Co je na této práci nejtěžší?

Psychicky všechno zvládnout. Vždycky si říkám, že dalšího pacienta nezajímá, jaký výjezd jsem před ním absolvoval. Nesmíte si to připouštět k tělu. Bohužel i smrt je běžnou součásti našeho života, ale lidé se s tím neumí smířit a nepřipouštějí si tuto variantu.

Vzpomenete si vůbec na svůj první den na záchranné službě?

Velmi dobře. Vyjeli jsme resuscitovat pacienta, který měl infarkt na střeše sila v zemědělském družstvu. Takže akční výjezd hned ze startu. Ovšem měl jsem výhodu, že už během školní praxe jsem chodil na stáže na záchranku, tudíž to nebylo pro mě tak stresující. Nicméně i dnes si po každém výjezdu říkám, co ještě jsem mohl pro pacienta udělat.

Popište svůj pracovní den…

Do práce přicházím na sedmou hodinu, s kolegou si předáme směnu a dozvím se, zda je třeba doplnit či vyzvednout nějaký materiál. Poté jdu do vozidla a vyzkouším, jestli všechny přístroje fungují a zda je ve vozidle všechno, co má být. Kolega řidič kontroluje, jestli jsou v pořádku majáky, siréna, musí také zkontrolovat stav nádrže a posoudit, zda jsou dobře nafoukané pneumatiky. Rovněž vozidlo vydezinfikujeme předepsanou dezinfekcí. Mimo jiné máme každý den od zaměstnavatele daný harmonogram a ten musíme splnit. Jedná se například o dobíjení přístrojů, přípravu tiskopisů, razítkování, praní prádla nebo nachystání popelnic s infekčním materiálem ke svozu. Pokud vyjedu, tak to musím udělat později. Rozhodně se dopoledne, i když není výjezd, nenudím.

Spočtěte, kolikrát denně vyjíždíte k případům…

To nelze přesně určit. Je to rozdílné o víkendu a ve všední dny. Je to dáno tím, že o víkendu je o jedno výjezdové auto méně, a tak práci v Opavě musíme zvládat ve dvou sanitkách místo tří. Ale v průměru za dvanáct hodin vyjíždím pětkrát. A extrém? Jedenáct výjezdů. To se ale nestihnu ani najíst a jídlo nosím domů.

Co děláte na základně, když čekáte na výjezd…

Většinou si čtu, jelikož doma na to nemám čas. Postavil jsem rodinný dům, mám velkou zahradu s rybníkem, takže pak mám pořád co dělat.

Děláte si osobní statistiku, kolik lidských životů jste již zachránil?

Takovou statistiku si nedělám. Běžné případy si už ani nevybavím. Zato ty extrémní mi jako film běží před očima ještě po deseti letech.

Zažíváte případy, kdy se lidé nechtějí nechat ošetřit?

Stává se to u pacientů, kteří si nás nevolali. Většinou si nás zavolá někdo všímavý, aniž by se dotyčného zeptal, jestli chce pomoci. S pacientem se pak na místě dohadujeme a ještě nedávno jsme ho málem museli prosit, aby se nechal ošetřit. Nyní už máme možnost pacientovi vypsat negativní reverz.

Setkáváte se s agresivitou u pacientů?

Bohužel ano. Většinou jsou to lidé pod vlivem alkoholu nebo drog. Rozhodně to není příjemné, ale naštěstí mě nikdy takový pacient nezranil.

Slyšela jsem, že se posádka zdravotnické záchranné služby nevyzouvá, pokud vstupuje dovnitř. Je to skutečně tak?

Jsme povinni mít neustále na nohou pracovní obuv schválenou bezpečnostním technikem, takže se zásadně nikdy nevyzouváme. Je to především kvůli naší bezpečnosti. Pokud dotyčný nebo jeho příbuzní vyžadují naše vyzutí, pacient za námi může přijít na chodbu. Samozřejmě pouze v tom případě, pokud to jeho zdravotní stav dovoluje. 

Jaký jste vy jako pacient? Chodíte k lékaři rád?

K lékaři rád nechodím, jen když musím a je to nezbytně nutné. Snažím se spoustu věcí si vyřešit sám. Samozřejmě do toho vidím, takže pokud lékař zjistí, že jsem zdravotník, nesnaží se mi namluvit pohádky.

Ovlivnila vás vaše práce nějakým způsobem v soukromém životě?

Svou ženu jsem znal už před nástupem do zaměstnání, takže věděla, koho si bere, a co tato práce obnáší. Za ty roky si zvykla, že tráví s dítětem večery sama. Bohužel ve zdravotnictví člověk dělá 24 hodin denně, 365 dní v roce.

Každý potřebuje občas „vypnout“. Jak například relaxujete vy?

Zní to divně, ale já relaxuji prací. Jakmile jedu z práce domů, tak už v autě přemýšlím, co je třeba doma udělat. Odpočívám také u fotbalu v televizi a k tomu si dám pivo z ledničky.

A co práce v domácnosti? Umíte třeba vařit?

Umím usmažit jen řízek. Vaření mě nikdy nebavilo a je to pro mě ztráta času. Dělám spoustu jiných užitečných věcí. Klidně vysaju, utřu prach, umyju záchod, ale vařit nechci. Mám doma výbornou kuchařku a myslím, že je i ráda, že se jí do kuchyně nepletu. (smích)

Zmínil jste, že vlastníte velkou zahradu s rybníkem. Chováte nějaká domácí zvířata?

Máme maltézskou fenku, zakrslého králíka, tři vodní želvy a akvarijní rybičky. Na zahradě v rybníku nám plavou okrasné jezírkové ryby.

Čím jste chtěl být jako dítě?

Jako dítě jsem chtěl být Robinem Hoodem. Už tehdy jsem měl potřebu někomu pomáhat.

V jakém povolání si sám sebe neumíte představit?

Asi učitele. Obdivuji svou manželku, která učí na druhém stupni základní školy. Tohle bych já opravdu dělat nemohl. Na děti totiž nemám nervy, zvlášť ta dnešní děcka, co všechno si ke kantorům dovolují. A vy jako učitel nesmíte vůči nim vůbec nic. 

Jaký dárek, který jste kdy dostal, vám udělal největší radost?

Mým největším dárkem je naše zdravá dcerka. Je jí pět a touží po sourozenci. Tak s manželkou uvidíme… (úsměv)

Existuje něco, co byste rád udělal, ale neustále to odkládáte na neurčito?

Rád bych dokončil zázemí kolem našeho rodinného domu, bohužel se ale ani doma nezastavím.

Co byste si vzal na pustý ostrov?

Svou manželku a jistě i dcerku. Sám bych se tam unudil.

Je nějaké rčení, heslo, moudro, kterým se celý život řídíte?

Spolehni se na sebe, za tebe to nikdo neudělá.

Autor: Martina Riemlová

5.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník bezpečnostní agentury 25 000 Kč

Odborní bezpečnostní pracovníci bezpečnostních a detektivních agentur Konzultant/ka ochrany osobních údajů. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Vítkovická 22, 702 00 Moravská Ostrava, , Svoje CV a motivační dopis zasílejte na e-mailovou adresu: KremenkovaL@fsc-ov.cz, , Upozorňujeme na skutečnost, že budeme kontaktovat pouze uchazeče, kteří splní výše uvedené požadavky., , Náplň práce:, " zpracovávání dokumentací v oblasti osobních údajů, " provádění auditů a posuzování stavu implementovaných opatření u zákazníků v souladu s požadovanými normativy, " koordinace činností s dalšími dodavateli klienta v případě implementace systému, " prezentace a školení u klientů v rámci plnění útvaru, " zpracování podkladů pro poptávková a nabídková řízení a obchodní případy, , Požadujeme:, " VŠ vzdělání v oblasti práva, nebo veřejné správy, " prokazatelné znalosti ochrany informací (ochrana osobních údajů, ochrana utajovaných informací, informační bezpečnost), " osvědčení fyzické osoby pro nakládání s utajovanými informacemi, stupeň utajení Důvěrné výhodou, " komunikativní znalost AJ, " výbornou znalost práce na PC, " výborné organizační a komunikační dovednosti, příjemné vystupování, " iniciativu, samostatnost, zodpovědnost a pečlivost, " trestní bezúhonnost, " řidičský průkaz skupiny B, , Nabízíme:, " stabilní zázemí největší poradenské společnosti v ČR působící v oblasti analýz a řešení bezpečnostních rizik, auditů, outsourcingu bezpečnostních služeb, vzdělávání a implementačních a konzultačních činností, " vedení a zaškolení do produktů v oblasti ochrany informací, " pravidelnou účast na odborných seminářích a konferencích, " odpovídající platové podmínky, " kariérní růst a další rozvoj ve společnosti, " notebook a mobilní telefon , " příjemný pracovní kolektiv, , Možnost prodloužení pracovní smlouvy., , Benefity: stravenky, dovolená, sick days. Pracoviště: F.s.c. bezpečnostní poradenství, a.s., Vítkovická, č.p. 1994, 702 00 Ostrava 2. Informace: Lucie Křeménková, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 32 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/ka do 3,5t - plachtová dodávka - po zemích EU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: jízdy po zemích EU, Kontakt pouze e-mailem: supmach@seznam.cz, , POŽADAVKY:, - řidičský průkaz sk. B, - praxe s řízením plachtové dodávky. Pracoviště: Special machine s.r.o., Čujkovova, č.p. 1741, 700 30 Ostrava 30. Informace: Jaroslav Machander, .

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník/ce. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Ostrava, Podmínkou zaslání životopisu s popisem dosavadní praxe na e-mail., Kontakt telefonicky od 7.30 - 14.30 hod. na č. 596 172 338, 596 172 214 nebo e-mailem: , jaroslavpolacek@seznam.cz nebo sekretariat@oossro.cz, , Požadované dovednosti:, -Zednické práce, -Obklady, Dlažby, -ŘP sk. B, -Praxe v oboru min.2 roky, , Výhodou znalost montáže sadrokartonu, tesařské práce., , Zaměstnanecké výhody: Po 2 letech zaměstnání odměny na prázdniny a vánoce.. Pracoviště: Ostravské opravny a strojírny, s.r.o., Na Valše, č.p. 237, 702 00 Ostrava 2. Informace: Jaroslav Polaček, +420 596 172 338,596 172 214.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 19 000 Kč

Pomocní skladníci SKLADNÍK / SKLADNICE. Požadované vzdělání: nižší střední. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: SKLADNÍK/SKLADNICE , , PRACOVNÍ DOBA: směnný provoz - střídání noční, odpolední, ranní v nepřetržitém provozu, 10hod směny , (Noční směny od 0:00 - 10:00hod) – nezbytná časová flexibilita , , Proč pracovat pro nás? Nabízíme… , - práci u úspěšného, prosperujícího a významného zaměstnavatele , - dlouhodobou a stabilní práci se smlouvou na dobu neurčitou , - zajímavé finanční ohodnocení , - širokou řadu možností využití zaměstnaneckých výhod , - možnost odbornostně a profesně růst , , Nabídka pro člověka, který … , - chce pracovat , - je fyzicky zdatný, spolehlivý a práce ho baví , - je trestně bezúhonný , - chce se něco nového naučit , - nevadí mu chladnější prostředí, cca 13-15C , , Co budete dělat? , - připravovat zboží podle objednávek k expedici , - evidovat vychystané zboží , - zajištovat pravidelnou inventuru , , PODÍVEJTE SE NA NÁS: , www.youtube.com – video „Vítej v týmu“ , www.hortim.cz , , Zašlete Váš životopis na email: zamestnani@hortim.cz nebo přijďte vyplnit dotazník na naši pobočku Ostrava Třebovice. , , Hortim-International, spol. s r o. je obchodně - logistická společnost, která se řadí mezi významné importéry a producenty ovoce a zeleniny, zásobující středoevropský trh. Naše týmy jsou aktivní s více jak 800 spolupracovníky.. Pracoviště: Hortim - international, spol. s r. o.-třebovice, Provozní, č.p. 5561, 722 00 Ostrava 22. Informace: Hana Mudráková, +420 543 522 167.


Ostravský týdeník teď budete každé úterý nacházet jako speciální přílohu uvnitř Moravskoslezského deníku..
8

NENECHTE SI UJÍT: Nový OSTRAVSKÝ týdeník je tady! Prohlédněte si ho

Joel Ngandu Kayamba v dresu Opavy.
20

Joel Kayamba: Toho pána znám už z Baníku, pro mě je to rasista

Obtěžoval podřízené kolegyně na pracovišti?

Do naší redakce před nedávnem doputovaly informace, které se týkaly Jana S., předsedy obchodního družstva TEMPO.

Plzeň prověří Baník 4. dubna

Odložený zápas 19. kola HET ligy mezi Baníkem Ostrava a Viktorií Plzeň má nový termín. Souboj týmů z opačných pólů tabulky se bude hrát ve středu 4. dubna od 18 hodin na ostravském Městském stadionu.

Zájem o věci zabavené v trestním řízení v Ostravě stoupá. K mání jsou také auta

/FOTOGALERIE/ Před necelým rokem byl v Ostravě otevřen vůbec první kamenný policejní obchod se zbožím zajištěným v rámci trestního řízení. Testovací provoz se osvědčil a již brzy by měla přibýt další prodejna, a to v Praze.

Dálnici v pondělí ráno ucpala hromadná nehoda

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Hořící automobily, nářek raněných, tak vypadala situace na dálnici D1 u obce Kujavy v pondělí 19. března kolem sedmé hodiny ranní.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT