VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravotnický záchranář: Někteří lidé si z nás dělají nejlevnější taxi

/SERIÁL DENÍKU, FOTOGALERIE/ „Někteří lidé si z nás dělají nejlevnější taxi," říká v rozhovoru pro Deník zdravotnický záchranář a bývalý zdravotní bratr Petr Bechný.

5.12.2017
SDÍLEJ:

Bývalý zdravotní bratr Petr Bechný pracuje jako záchranář Zdravotnické záchranné službě Moravskoslezského kraje s územním střediskem v Opavě.Foto: Deník / Sonnek Pavel

Jak se žije…
…ZDRAVOTNICKÉMU ZÁCHRANÁŘI

Povolání zdravotnického záchranáře vyžaduje být ve střehu ve dne, v noci, přes svátky i o víkendu. Dvanáctihodinová pracovní doba záchranáře se může protáhnout třeba i na patnáct hodin.

„V této práci nikdy nevíte, kdy přijdete domů. Nelze si po ní nic plánovat, ve většině případů nic nestihnete,“ říká záchranář Petr Bechný, který zachraňuje lidi v Opavě a v okolí.

Pokud dostane pokyn, musí být podle zákona nejpozději za dvacet minut na určeném místě.

Třiatřicetiletý Petr Bechný do práce chodí rád. Pracovat u záchranné služby chtěl již na střední škole. Dalo by se říct, že si splnil sen.

Proč jste se rozhodl zrovna pro toto povolání?

Nemám rád stereotyp, mám rád adrenalin. V tomto zaměstnání nikdy nevíte, co bude za minutu. Nicméně nevadí mi ani práce zdravotního bratra, na kterou rád vzpomínám. Je zde ale i platový rozdíl, a ten v dnešní době hraje významnou roli.

Co vás na této práci baví a naopak nebaví?

Baví mě pomáhat lidem, kteří opravdu naší práci potřebují. Nebaví mě, když naší péči lidé zneužívají a dělají si z nás nejlevnější taxi.

Jaké vlastnosti by měl mít zdravotnický záchranář?

Určitě by měl být empatický, komunikativní a nebojácný.

Co je na této práci nejtěžší?

Psychicky všechno zvládnout. Vždycky si říkám, že dalšího pacienta nezajímá, jaký výjezd jsem před ním absolvoval. Nesmíte si to připouštět k tělu. Bohužel i smrt je běžnou součásti našeho života, ale lidé se s tím neumí smířit a nepřipouštějí si tuto variantu.

Vzpomenete si vůbec na svůj první den na záchranné službě?

Velmi dobře. Vyjeli jsme resuscitovat pacienta, který měl infarkt na střeše sila v zemědělském družstvu. Takže akční výjezd hned ze startu. Ovšem měl jsem výhodu, že už během školní praxe jsem chodil na stáže na záchranku, tudíž to nebylo pro mě tak stresující. Nicméně i dnes si po každém výjezdu říkám, co ještě jsem mohl pro pacienta udělat.

Popište svůj pracovní den…

Do práce přicházím na sedmou hodinu, s kolegou si předáme směnu a dozvím se, zda je třeba doplnit či vyzvednout nějaký materiál. Poté jdu do vozidla a vyzkouším, jestli všechny přístroje fungují a zda je ve vozidle všechno, co má být. Kolega řidič kontroluje, jestli jsou v pořádku majáky, siréna, musí také zkontrolovat stav nádrže a posoudit, zda jsou dobře nafoukané pneumatiky. Rovněž vozidlo vydezinfikujeme předepsanou dezinfekcí. Mimo jiné máme každý den od zaměstnavatele daný harmonogram a ten musíme splnit. Jedná se například o dobíjení přístrojů, přípravu tiskopisů, razítkování, praní prádla nebo nachystání popelnic s infekčním materiálem ke svozu. Pokud vyjedu, tak to musím udělat později. Rozhodně se dopoledne, i když není výjezd, nenudím.

Spočtěte, kolikrát denně vyjíždíte k případům…

To nelze přesně určit. Je to rozdílné o víkendu a ve všední dny. Je to dáno tím, že o víkendu je o jedno výjezdové auto méně, a tak práci v Opavě musíme zvládat ve dvou sanitkách místo tří. Ale v průměru za dvanáct hodin vyjíždím pětkrát. A extrém? Jedenáct výjezdů. To se ale nestihnu ani najíst a jídlo nosím domů.

Co děláte na základně, když čekáte na výjezd…

Většinou si čtu, jelikož doma na to nemám čas. Postavil jsem rodinný dům, mám velkou zahradu s rybníkem, takže pak mám pořád co dělat.

Děláte si osobní statistiku, kolik lidských životů jste již zachránil?

Takovou statistiku si nedělám. Běžné případy si už ani nevybavím. Zato ty extrémní mi jako film běží před očima ještě po deseti letech.

Zažíváte případy, kdy se lidé nechtějí nechat ošetřit?

Stává se to u pacientů, kteří si nás nevolali. Většinou si nás zavolá někdo všímavý, aniž by se dotyčného zeptal, jestli chce pomoci. S pacientem se pak na místě dohadujeme a ještě nedávno jsme ho málem museli prosit, aby se nechal ošetřit. Nyní už máme možnost pacientovi vypsat negativní reverz.

Setkáváte se s agresivitou u pacientů?

Bohužel ano. Většinou jsou to lidé pod vlivem alkoholu nebo drog. Rozhodně to není příjemné, ale naštěstí mě nikdy takový pacient nezranil.

Slyšela jsem, že se posádka zdravotnické záchranné služby nevyzouvá, pokud vstupuje dovnitř. Je to skutečně tak?

Jsme povinni mít neustále na nohou pracovní obuv schválenou bezpečnostním technikem, takže se zásadně nikdy nevyzouváme. Je to především kvůli naší bezpečnosti. Pokud dotyčný nebo jeho příbuzní vyžadují naše vyzutí, pacient za námi může přijít na chodbu. Samozřejmě pouze v tom případě, pokud to jeho zdravotní stav dovoluje. 

Jaký jste vy jako pacient? Chodíte k lékaři rád?

K lékaři rád nechodím, jen když musím a je to nezbytně nutné. Snažím se spoustu věcí si vyřešit sám. Samozřejmě do toho vidím, takže pokud lékař zjistí, že jsem zdravotník, nesnaží se mi namluvit pohádky.

Ovlivnila vás vaše práce nějakým způsobem v soukromém životě?

Svou ženu jsem znal už před nástupem do zaměstnání, takže věděla, koho si bere, a co tato práce obnáší. Za ty roky si zvykla, že tráví s dítětem večery sama. Bohužel ve zdravotnictví člověk dělá 24 hodin denně, 365 dní v roce.

Každý potřebuje občas „vypnout“. Jak například relaxujete vy?

Zní to divně, ale já relaxuji prací. Jakmile jedu z práce domů, tak už v autě přemýšlím, co je třeba doma udělat. Odpočívám také u fotbalu v televizi a k tomu si dám pivo z ledničky.

A co práce v domácnosti? Umíte třeba vařit?

Umím usmažit jen řízek. Vaření mě nikdy nebavilo a je to pro mě ztráta času. Dělám spoustu jiných užitečných věcí. Klidně vysaju, utřu prach, umyju záchod, ale vařit nechci. Mám doma výbornou kuchařku a myslím, že je i ráda, že se jí do kuchyně nepletu. (smích)

Zmínil jste, že vlastníte velkou zahradu s rybníkem. Chováte nějaká domácí zvířata?

Máme maltézskou fenku, zakrslého králíka, tři vodní želvy a akvarijní rybičky. Na zahradě v rybníku nám plavou okrasné jezírkové ryby.

Čím jste chtěl být jako dítě?

Jako dítě jsem chtěl být Robinem Hoodem. Už tehdy jsem měl potřebu někomu pomáhat.

V jakém povolání si sám sebe neumíte představit?

Asi učitele. Obdivuji svou manželku, která učí na druhém stupni základní školy. Tohle bych já opravdu dělat nemohl. Na děti totiž nemám nervy, zvlášť ta dnešní děcka, co všechno si ke kantorům dovolují. A vy jako učitel nesmíte vůči nim vůbec nic. 

Jaký dárek, který jste kdy dostal, vám udělal největší radost?

Mým největším dárkem je naše zdravá dcerka. Je jí pět a touží po sourozenci. Tak s manželkou uvidíme… (úsměv)

Existuje něco, co byste rád udělal, ale neustále to odkládáte na neurčito?

Rád bych dokončil zázemí kolem našeho rodinného domu, bohužel se ale ani doma nezastavím.

Co byste si vzal na pustý ostrov?

Svou manželku a jistě i dcerku. Sám bych se tam unudil.

Je nějaké rčení, heslo, moudro, kterým se celý život řídíte?

Spolehni se na sebe, za tebe to nikdo neudělá.

Autor: Martina Riemlová

5.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Technik/čka - montážník/ce (stínící technika apod.). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Brandlova 9, Moravská Ostrava, V případě zájmu volejte na tel. 775 853 758 nebo pište na e-mail: bolf@diamonddesign.cz, , Společnost Diamond Design hledá pro svoji pobočku v OSTRAVĚ servisního technika/čku (montážníka/ci) pro provádění montáží., , Náplní práce je:, -montáž a servis stínící techniky a jiných produktů z nabídky DIAMOND DESIGN, -správa svěřeného vybavení a jeho údržba, -zajištění subdodávek a tech. výpomoc obchodního týmu , , Požadujeme:, -časovou flexibilitu a samostatnost, -manuální zručnost a technické znalosti, -řidičský průkaz sk. B, -dobré vystupování, -znalost elektro (silnoproud / slaboproud) výhodou , , Nabízíme:, -práci v malém kolektivu se zázemím velké značky, -férový mzdový systém, -moderní a příjemné zázemí a vybavení, -školení a vzdělávání je samozřejmostí. Pracoviště: Interbo s.r.o. - diamond design, Brandlova, č.p. 1685, 702 00 Ostrava 2. Informace: Harasim, +420 775 853 758.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 28 000 Kč

Specialisté v oblasti průmyslového inženýrství a v příbuzných oblastech Projektový manažer/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Martinovská 3168/48, Ostrava - Martinov, 723 00, , Kontakt: zašlete životopis na prace@flashsteel.cz, vybrané uchazeče budeme kontaktovat telefonicky, nejpozději do dvou týdnů od zaslání životopisu, s pozvánkou k výběrovému řízení. Paní Lazarová, tel. 702 154 287, , , Požadujeme:, -SŠ, VŠ vzdělání - nejlépe technického směru (strojní, hutní nebo materiály), -Praxi v oblasti řízení a kompletace technologických celků min. 1 rok, -Schopnost orientace v technické dokumentaci, -Práci na PC - K2, Dialog, Helios, MS Project, MS Visio, kompletní MS OFFICE, -Znalost AJ na komunikativní úrovni, -ŘP sk. B - aktivní řidič, -Organizační a komunikační dovednosti, -Spolehlivost, pečlivost, samostatnost a vysoce zodpovědný přístup k práci, , Pracovní náplň:, -Organizace a samostatné řízení projektů v oblasti kompletace technologických celků, -Sledování termínů plnění dílčích částí projektů, -Dalaďování technických detailů, -Zajištění kooperací, , Nabízíme:, -Zodpovědnou pracovní náplň, -Vstřícné pracovní prostředí a kolektiv spolupracovníků, -Pružnou pracovní dobu, -Firemní bonusy - stravenky, 5 týdnů dovolené a další, -Pracovní smlouvu na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou, -Nástup ihned, příp. dle domluvy, -Mzda: 28.000 - 33.000 Kč, dle zkušeností a praxe, , Zaměstnanecké výhody: , -Stravenky, , -5 týdnů dovolené, , -firemní telefonní tarify, , -sportovní aktivity, , -firemní akce. Pracoviště: Flash steel power, a.s., Martinovská, č.p. 3168, 723 00 Ostrava 23. Informace: Tereza Lazarová, +420 702 154 287.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 89 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Hotelový/á recepční. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Hotel RUBY BLUE, Stodolní 3319/11, Ostrava, Kontakt: životopis a případné dotazy zasílejte prosím na email: spolecnost@techinvest.cz, , Hledáme uchazeče na pozici Hotelový/á recepční - víkendový - potřebujeme obsadit odpolední směnu od 16.00 do 20.00 a o víkendech 12 hod. denní od 8.00 - 20.00 hod., každý druhý víkend. Je možné pracovat i jako brigáda při studiu /celoročně /. Zájemce o práci musí umět základy anglického jazyka slovem /domluvit se v základních frázích s hosty/ a mít příjemné a vstřícné vystupování při jednání s hosty. Práce je v našem hotelu RUBY BLUE , který má pouze 16 pokojů, nejvíce hostů přijíždí do 18.00. Používáme hotelový systém Agnis, do kterého Vás rychle zaškolíme. Hotel je otevřený celoročně, tedy i o víkendech a svátcích. Odpovídající mzdové ohodnocení.. Pracoviště: Tech invest ostrava, a.s.;, Stodolní, č.p. 3319, 702 00 Ostrava 2. Informace: Iveta Tichá, +420 605 259 871.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 14 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: ZZ - Pracoviště: Lihovarská 1378/11, Ostrava Radvanice, - maximální zručnost i fyzická kondice, - zkušenost s prac. návyky, - možnost vyslání na prac. cestu v rámci firmy, ČR, Telefonicky: 9,00 - 15,00h.Osobně: středa 8,00 -11,00h na Serafinova 359/6, Ostrava Kunčice, e-mailem: lhraktiv@seznam.cz. Pracoviště: Lhr aktiv s.r.o., Michálkovická, č.p. 1942, 710 00 Ostrava 10. Informace: Vasyl Chonka, +420 775 405 747.


Ředitel FNO Evžen Machytka.

Co opravdu stojí za změnami ve FNO?

Ilustrační foto.

Pokuta za únik odpadů do Odry

Prezidentský vlak je také vizitka našich řemeslníků

/FOTOGALERIE/ Vlak sestavený z vagonů, kterými cestovali českoskoslovenští prezidenti, vyrazil na turné po Česku a Slovensku. Výraznou stopu v něm zanechali řemeslníci z Krnovska a Ostravska.

Jak budou vypadat nová jatka?

Ostrava - Přístavba bývalých městských jatek bude sídlem kreativního mezinárodního kulturního centra. Veřejnou zakázku vypsanou městem vyhrála se svým návrhem společnost Cooltour.

AKTUALIZUJEME

Colours 2018: den druhý nabídne Uhlíře a Weawer, London Grammar dnes nevystoupí

Začátek hudebního festivalu Colours of Ostrava ovlivnila nepřízeň počasí. Návštěvníci se tak hned první den museli vyrovnávat s nepříjemným deštěm a větrem. Co nabídne den druhý?

Páteční Deník s přílohou o Baníku Ostrava

Fotbaloví fanoušci Baníku Ostrava už netrpělivě vyhlížejí pondělní prvoligovou domácí premiéru s Jabloncem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT