VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravotnický záchranář: Někteří lidé si z nás dělají nejlevnější taxi

/SERIÁL DENÍKU, FOTOGALERIE/ „Někteří lidé si z nás dělají nejlevnější taxi," říká v rozhovoru pro Deník zdravotnický záchranář a bývalý zdravotní bratr Petr Bechný.

5.12.2017
SDÍLEJ:

Bývalý zdravotní bratr Petr Bechný pracuje jako záchranář Zdravotnické záchranné službě Moravskoslezského kraje s územním střediskem v Opavě.Foto: Deník / Sonnek Pavel

Jak se žije…
…ZDRAVOTNICKÉMU ZÁCHRANÁŘI

Povolání zdravotnického záchranáře vyžaduje být ve střehu ve dne, v noci, přes svátky i o víkendu. Dvanáctihodinová pracovní doba záchranáře se může protáhnout třeba i na patnáct hodin.

„V této práci nikdy nevíte, kdy přijdete domů. Nelze si po ní nic plánovat, ve většině případů nic nestihnete,“ říká záchranář Petr Bechný, který zachraňuje lidi v Opavě a v okolí.

Pokud dostane pokyn, musí být podle zákona nejpozději za dvacet minut na určeném místě.

Třiatřicetiletý Petr Bechný do práce chodí rád. Pracovat u záchranné služby chtěl již na střední škole. Dalo by se říct, že si splnil sen.

Proč jste se rozhodl zrovna pro toto povolání?

Nemám rád stereotyp, mám rád adrenalin. V tomto zaměstnání nikdy nevíte, co bude za minutu. Nicméně nevadí mi ani práce zdravotního bratra, na kterou rád vzpomínám. Je zde ale i platový rozdíl, a ten v dnešní době hraje významnou roli.

Co vás na této práci baví a naopak nebaví?

Baví mě pomáhat lidem, kteří opravdu naší práci potřebují. Nebaví mě, když naší péči lidé zneužívají a dělají si z nás nejlevnější taxi.

Jaké vlastnosti by měl mít zdravotnický záchranář?

Určitě by měl být empatický, komunikativní a nebojácný.

Co je na této práci nejtěžší?

Psychicky všechno zvládnout. Vždycky si říkám, že dalšího pacienta nezajímá, jaký výjezd jsem před ním absolvoval. Nesmíte si to připouštět k tělu. Bohužel i smrt je běžnou součásti našeho života, ale lidé se s tím neumí smířit a nepřipouštějí si tuto variantu.

Vzpomenete si vůbec na svůj první den na záchranné službě?

Velmi dobře. Vyjeli jsme resuscitovat pacienta, který měl infarkt na střeše sila v zemědělském družstvu. Takže akční výjezd hned ze startu. Ovšem měl jsem výhodu, že už během školní praxe jsem chodil na stáže na záchranku, tudíž to nebylo pro mě tak stresující. Nicméně i dnes si po každém výjezdu říkám, co ještě jsem mohl pro pacienta udělat.

Popište svůj pracovní den…

Do práce přicházím na sedmou hodinu, s kolegou si předáme směnu a dozvím se, zda je třeba doplnit či vyzvednout nějaký materiál. Poté jdu do vozidla a vyzkouším, jestli všechny přístroje fungují a zda je ve vozidle všechno, co má být. Kolega řidič kontroluje, jestli jsou v pořádku majáky, siréna, musí také zkontrolovat stav nádrže a posoudit, zda jsou dobře nafoukané pneumatiky. Rovněž vozidlo vydezinfikujeme předepsanou dezinfekcí. Mimo jiné máme každý den od zaměstnavatele daný harmonogram a ten musíme splnit. Jedná se například o dobíjení přístrojů, přípravu tiskopisů, razítkování, praní prádla nebo nachystání popelnic s infekčním materiálem ke svozu. Pokud vyjedu, tak to musím udělat později. Rozhodně se dopoledne, i když není výjezd, nenudím.

Spočtěte, kolikrát denně vyjíždíte k případům…

To nelze přesně určit. Je to rozdílné o víkendu a ve všední dny. Je to dáno tím, že o víkendu je o jedno výjezdové auto méně, a tak práci v Opavě musíme zvládat ve dvou sanitkách místo tří. Ale v průměru za dvanáct hodin vyjíždím pětkrát. A extrém? Jedenáct výjezdů. To se ale nestihnu ani najíst a jídlo nosím domů.

Co děláte na základně, když čekáte na výjezd…

Většinou si čtu, jelikož doma na to nemám čas. Postavil jsem rodinný dům, mám velkou zahradu s rybníkem, takže pak mám pořád co dělat.

Děláte si osobní statistiku, kolik lidských životů jste již zachránil?

Takovou statistiku si nedělám. Běžné případy si už ani nevybavím. Zato ty extrémní mi jako film běží před očima ještě po deseti letech.

Zažíváte případy, kdy se lidé nechtějí nechat ošetřit?

Stává se to u pacientů, kteří si nás nevolali. Většinou si nás zavolá někdo všímavý, aniž by se dotyčného zeptal, jestli chce pomoci. S pacientem se pak na místě dohadujeme a ještě nedávno jsme ho málem museli prosit, aby se nechal ošetřit. Nyní už máme možnost pacientovi vypsat negativní reverz.

Setkáváte se s agresivitou u pacientů?

Bohužel ano. Většinou jsou to lidé pod vlivem alkoholu nebo drog. Rozhodně to není příjemné, ale naštěstí mě nikdy takový pacient nezranil.

Slyšela jsem, že se posádka zdravotnické záchranné služby nevyzouvá, pokud vstupuje dovnitř. Je to skutečně tak?

Jsme povinni mít neustále na nohou pracovní obuv schválenou bezpečnostním technikem, takže se zásadně nikdy nevyzouváme. Je to především kvůli naší bezpečnosti. Pokud dotyčný nebo jeho příbuzní vyžadují naše vyzutí, pacient za námi může přijít na chodbu. Samozřejmě pouze v tom případě, pokud to jeho zdravotní stav dovoluje. 

Jaký jste vy jako pacient? Chodíte k lékaři rád?

K lékaři rád nechodím, jen když musím a je to nezbytně nutné. Snažím se spoustu věcí si vyřešit sám. Samozřejmě do toho vidím, takže pokud lékař zjistí, že jsem zdravotník, nesnaží se mi namluvit pohádky.

Ovlivnila vás vaše práce nějakým způsobem v soukromém životě?

Svou ženu jsem znal už před nástupem do zaměstnání, takže věděla, koho si bere, a co tato práce obnáší. Za ty roky si zvykla, že tráví s dítětem večery sama. Bohužel ve zdravotnictví člověk dělá 24 hodin denně, 365 dní v roce.

Každý potřebuje občas „vypnout“. Jak například relaxujete vy?

Zní to divně, ale já relaxuji prací. Jakmile jedu z práce domů, tak už v autě přemýšlím, co je třeba doma udělat. Odpočívám také u fotbalu v televizi a k tomu si dám pivo z ledničky.

A co práce v domácnosti? Umíte třeba vařit?

Umím usmažit jen řízek. Vaření mě nikdy nebavilo a je to pro mě ztráta času. Dělám spoustu jiných užitečných věcí. Klidně vysaju, utřu prach, umyju záchod, ale vařit nechci. Mám doma výbornou kuchařku a myslím, že je i ráda, že se jí do kuchyně nepletu. (smích)

Zmínil jste, že vlastníte velkou zahradu s rybníkem. Chováte nějaká domácí zvířata?

Máme maltézskou fenku, zakrslého králíka, tři vodní želvy a akvarijní rybičky. Na zahradě v rybníku nám plavou okrasné jezírkové ryby.

Čím jste chtěl být jako dítě?

Jako dítě jsem chtěl být Robinem Hoodem. Už tehdy jsem měl potřebu někomu pomáhat.

V jakém povolání si sám sebe neumíte představit?

Asi učitele. Obdivuji svou manželku, která učí na druhém stupni základní školy. Tohle bych já opravdu dělat nemohl. Na děti totiž nemám nervy, zvlášť ta dnešní děcka, co všechno si ke kantorům dovolují. A vy jako učitel nesmíte vůči nim vůbec nic. 

Jaký dárek, který jste kdy dostal, vám udělal největší radost?

Mým největším dárkem je naše zdravá dcerka. Je jí pět a touží po sourozenci. Tak s manželkou uvidíme… (úsměv)

Existuje něco, co byste rád udělal, ale neustále to odkládáte na neurčito?

Rád bych dokončil zázemí kolem našeho rodinného domu, bohužel se ale ani doma nezastavím.

Co byste si vzal na pustý ostrov?

Svou manželku a jistě i dcerku. Sám bych se tam unudil.

Je nějaké rčení, heslo, moudro, kterým se celý život řídíte?

Spolehni se na sebe, za tebe to nikdo neudělá.

Autor: Martina Riemlová

5.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 25 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce - fakturant/ka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Nádražní 1844/153, Kontakt: emailem, , Práce v kanceláři , komunikace s klienty i v anglickém jazyce, pomocné účetní práce., Pracujeme v účetním programu POHODA., Dobrá znalost anglického jazyka podmínkou., , Benefity: Stravenky, pitný režim(voda, káva) zdarma, vánoční odměny. Pracoviště: D + k drmela, s.r.o., Nádražní, č.p. 1844, 702 00 Ostrava 2. Informace: Radka Drmelová, +420 603 410 760. Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 20 000 Kč Operátoři dopravy a přepravy, vozoví disponenti DISPONENT/KA POZEMNÍ PŘEPRAVY. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 59000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail: personalniodd@feetransport.cz, , PP na dobu neurčitou., Benefity:, 1. 13. Plat , 2. 14. Plat , 3. Stravenky , 4. Věrnostní dovolená , 5. Příplatek na dovolenou , 6. Akce organizujeme zdarma zájezd na vinobraní, motokáry, paintball, lodě, Vánoční večírek a další, 7. Ovoce každé úterý dáváme zdarma ovoce pro celou pobočku, na celý týden, 8. Každý odpracovaný rok 1-5 navyšujeme základ mzdy, 9. Individuální měsíční prémie ke mzdě, 10. Týmové měsíční prémie ke mzdě, 11. Vzdělání a profesní rozvoj, 12. Dárek ke svatbě / narození miminka, , Zaměstnance s praxí umíme ohodnotit a ocenit zkušennost!, Nováčky zaučíme.. Pracoviště: Fee transport s.r.o., ostrava, Vrázova, č.p. 1313, 703 00 Ostrava 3. Informace: Václav Maťátko, . Právo - Právo Právník 21 400 Kč Podnikoví právníci Právník/čka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21400 kč, mzda max. 34870 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Orientační náplň práce:, • poskytování komplexního právního poradenství při zajištění chodu příspěvkové organizace zdravotnického charakteru s širokou územní , působností a různorodou právní problematikou, , • příprava a posuzování smluvních dokumentů, zejména v oblasti práva občanského, pracovního, zdravotnického, obchodního a majetkového, , • poskytování konzultací a zpracování smluvní dokumentace v oblasti veřejných zakázek, dotací a projektů, , • zastupování a jednání před soudy a správními orgány, , • vyřizování žádostí, odvolání nebo námitek, podnětů a stížností, , • vymáhání pohledávek, , • tvorba interních norem. , , Očekáváme:, • vysokoškolské vzdělání v magisterském programu oboru právo, , • znalost právních předpisů souvisejících s hospodařením s majetkem státu – výhodou, , • zkušenost ze státní příspěvkové organizace – výhodou, , • znalost zdravotnického a správního práva – výhodou, , • znalost práce na PC (MS Office, ASPI), , • komunikační schopnosti, , • schopnost vysokého pracovního nasazení, , • samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, , • trestní bezúhonnost. , , Kontakt pro zasílání motivačního dopisu a životopisu: , • Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Partyzánské náměstí 2633/7, 70200 Ostrava, nebo , • e-mail: podatelna@zuova.cz. Pracoviště: Zdravotní ústav se sídlem v ostravě, Partyzánské náměstí, č.p. 2633, 702 00 Ostrava 2. Informace: Pavlína Pešková, +420 596 200 449. Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů Obsluha CNC obráběcího centra. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Halasova 2904/1, Vítkovice, 703 00 Ostrava 3, Kontakt: e-mailem: brablikova@vitkovickeslevarny.cz, , Výhodou vyučen v oboru mechanik seřizovač nebo soustružník, obráběč kovů s praxí na CNC obráběcím centru s řídícím systémem Heidenhein, Sinumeric nebo Fanuc. , , Benefity: 5 dní dovolené navíc, závodní stravování, 7,5hod. pracovní doba, příspěvek na penzijní připojištění, bezúročné půjčky zaměstnancům. Pracoviště: Vítkovické slévárny, spol. s r.o., Halasova, č.p. 2904, 703 00 Ostrava 3. Informace: Kateřina Bráblíková, +420 595 952 423.

Krajský soud v Ostravě. Ilustrační foto.

Místo hýčkání vnoučat měli senioři kšeftovat s marihuanou

Ředitel FNO Evžen Machytka.
33

Drama ve Fakultní nemocnici Ostrava pokračuje. Ledy se konečně pohnuly!

Tragická nehoda z Poruby u soudu: řidič tvrdí, že mu selhaly brzdy

Soud začal řešit loňskou havárii na tzv. přechodu smrti v Ostravě-Porubě, kde přišla o život devětaosmdesátiletá žena, desetiletá dívka utrpěla těžká zranění.

Rekonstrukce beskydské přehrady Šance končí. Bude bezpečnější

FOTOGALERIE/ Tříleté stavební práce zlepšily bezpečnost přehrady, která zásobuje pitnou vodou podstatnou část regionu.

Vodík míří do Ostravy. Kraj chce plničku autobusů na Hranečníku

Moravskoslezský kraj se jako první hlásil k vodíkovému pohonu na železnici, nyní jej chce ale nejprve vyzkoušet na autobusech. Ve spolupráci s Dopravním podnikem Ostrava (DPO) a ČSAD Havířov plánuje výstavbu plnicí stanice na terminálu Hranečník. Uvedl to server zdopravy.cz.

Stojí za poničeným plotem opavského stadionu příznivci Baníku?

Za necelý měsíc ve FORTUNA:LIZE proběhne derby mezi Slezským FC a Baníkem. Události z minulých dní nejspíš přispějí k tomu, že půjde o vyostřený zápas.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT