Propálil plánované, blesklo možná někomu hlavou. „Součástí opatření k zatraktivnění Ostravy coby studentského města bude nepochybně i chystané a již schválené zdražení celoročního kupónu MHD pro studenty o 1000 Kč/rok (+83%), viďte Jan Dohnal?“ napsal ve středu večer Tomáš Macura na sociální síti X (dříve Twitter) a přesdílel příspěvek Ostravské univerzity, která nahrála fotografie ze společného jednání s čelními představiteli města k tématu, jak tvořit město Ostravu atraktivnější pro studenty a studentky.

Ilustrační foto.
Nové vedení Ostravy pod dohledem. Macurův klub tasil drápy, doba hájení skončila

„Aneb kecy versus realita,“ dodal Macura poté, kdy primátora v příspěvku označil. Jelikož DPO na čtvrteční odpoledne relativně narychlo svolal tiskovou konferenci, kde představí právě nový tarif MHD, tedy podobu a ceny krátkodobých i dlouhodobých jízdenek platných od 10. prosince a pro příští rok, vypadalo to, že studenti, žáci a jejich rodiče budou brzy láteřit.

Šlo o faux pas?

Jenomže poté nynější opoziční zastupitel svůj příspěvek smazal. Na nátlak? Dostal vyhubováno, že něco takového se před chystanou konferencí nedělá? „Tak to určitě ne. Ale chci být férový a případně komentovat až hotový ‚produkt’,“ řekl Deníku.

Otevření zákaznického centra DPO, Ostrava, 4. 11. 2022.
OBRAZEM: Nové zákaznické centrum DPO otevřeno, jde o republikový unikát

Dopustil se totiž malého faux pas a poněkud postrašil cestující. Řečeno dnešní terminologií, stal se nakrátko dezinformátorem. „Dostal jsem informaci, že to navýšení pro žáky a studenty budou ještě korigovat směrem dolů,“ upřesnil pro Deník, co jej ke stažení příspěvku vedlo.

Co na to DPO? „Tarif je výsostná záležitost rozhodnutí města. Nový tarif jako celek budeme prezentovat dnes na tiskové konferenci,“ reagovala mluvčí DPO Tereza Šnoblová.

Podle zjištění Deníku je však realita skutečně jiná. Studentský a žákovský tarif na území města (tedy ne pro oblast Ostrava XXL s přilehlým okolím, pozn. red.) se má zdražovat. Ne však o tisíc korun, natož 83 procent, avšak z 1200 na 1600 korun, tedy zhruba o 33 procent.

Následně smazaný příspěvek na sociální síti Twitter.Následně smazaný příspěvek na sociální síti X (dříve Twitter).Zdroj: Repro: Twitter

Město tak spolu s dalšími opatřeními, která dopravce oznámí na tiskové konferenci dnes odpoledne, reaguje na stále se zvyšující příspěvek na provoz DPO. Naposledy muselo město poslat DPO asi 2,2 miliardy korun ročně.