Výstavu mohou lidé navštívit až do 7. května. Expozice ukazuje proměnu všech čtrnácti ploch, a také popisuje, jaké stromy či květiny byly v dané lokalitě vysazeny. Zabývá se rovněž příspěvkem porubských dětí, které se podílely na výsadbě stromů v ulici Jana Šoupala. Vše je zmapováno na šestnácti velkoformátových panelech.

Zdroj: Youtube

Projekt Ozelenění zpevněných ploch, který je financován z Norských fondů, realizovala Poruba loni. Zajistil zatravněné plochy se stromy, květinami a keři o celkové rozloze 4600 metrů čtverečních. Vysazeno bylo více než sto nových stromů. Proměnou prošly například náměstí Boženy Němcové, ulice Matěje Kopeckého, Řecká, Sokolovská nebo vnitroblok v blízkosti ulice Jana Šoupala.

Ilustrační foto.
Umělá inteligence na univerzitách? Na Ostravsku AI nezakazují, ale cílí na etiku

„Změna těchto veřejných prostranství má výrazný ekologický vliv. V jejich okolí se hlavně v parných letních měsících sníží teplota a prašnost, zlepší se i vsakování srážkové vody. Místa jsou nyní hezčí také po estetické stránce,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Asfaltové a betonové plochy v minulosti sloužily především jako hřiště pro míčové sporty. V posledních letech však už mnohdy byly v dezolátním stavu a zůstávaly nevyužívány. Ta, která byla ke sportovním účelům využívána, nechal městský obvod opravit.

Agresivní mladík napadal lidi na Svinovských mostech.
VIDEO: Jen pro silné nervy. Mladík v Ostravě shodil seniorku do kolejiště

Náklady na projekt Ozelenění zpevněných ploch, který byl realizován během loňska a letošního roku, se vyšplhaly na 19 milionů korun. Přibližně 90 procent bylo pokryto z programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu financovaném z Norských fondů. Dalších pět ploch nechala Poruba ze svého rozpočtu opravit, aby mohly sloužit jako hřiště.