Zelené zdraví ve sklenících 

Léto je v plném proudu a návštěvníci ostravské zoologické zahrady mají možnost i o tomto víkendu nahlédnout do pěstebních skleníků s exotickými druhy rostlin z celého světa. Od začátku června tuto šanci využily už přes tři stovky lidí.

„Plody mnoha druhů rostoucích v ostravských sklenících známe z obchodů, například avokádo, banán či mango. Kromě tropického ovoce zde ale najdeme i méně známé léčivé byliny z Jižní Ameriky nebo východní Asie. Sortiment rostlin se neustále rozrůstá, a obohacuje tak komentované prohlídky skleníkového areálu," vysvětlil David Kubala, pracovník dendrologického oddělení Zoo Ostrava, který také zájemce po areálu provází.

Ukázku tropů si mohou návštěvníci ostravské zoo prohlédnout od června do konce října každý víkend.

Prohlídky (pouze s průvodcem) se konají v 11, 13 a 15 hodin. Sraz zájemců je vždy u expozice plameňáků, kde skupinu vyzvedne průvodce. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem na telefonním čísle 596 241 269 nebo osobně ve vrátnici zoo při návštěvě areálu. 

Noční vyhlídková věž

Vyhlídková věž Nové radnice bude v sobotu otevřena až do pozdních večerních hodin. Návštěvníci si tak Ostravu mohou prohlédnout za dne, při západu slunce i pod rouškou tmy.

Vyhlídková věž bude mít tento den otevřeno od 9 do 23 hodin. Vstupné na věž pro dospělé vyjde na 50 korun, pro děti, studenty a seniory pak na 40 korun.

Šest kapel Jičínfestu rozburácí Skalky

Stovky lidí už se těší na třináctý ročník Jičínfestu, hudebního festivalu amatérských kapel. Muzikanti naladí své nástroje v sobotu od 19 hodin na novojičínských Skalkách.

Největší hvězdou mezi šesti hlavními kapelami, které na festivalu letos vystoupí, bude kapela Totální nasazení. Hudebníci na pódiu předvedou punk rock s prvky ska a metalu, s českými texty a občas také ve spojení s historií české země. Kapela, která loni vydala novou desku Černobílý svět, vystoupí ve složení Svatopluk Sváťa Šváb s baskytarou, Kazzo, Karel Karloss Máša s kytarou a Petr Franky Žák za bicími.

Neméně dobrý výkon poddá ostravská skupina Public Relations, která se chystá předvést své songy v žánru rock a crossover s prvky elektro, či dva roky hrající kapela Quattro Buggy. Ta zahraje písně ze své první debutové desky ve stylech rock'n'roll a hard rock.

Další mladou skupinou bude RedVelvet. „Hrajeme vlastní tvorbu a určitě se neřadíme do nějaké škatulky. Stylu, který hrajeme, říkáme alternative rock, pro některé crossover. Tvoříme skladby tak, jak nás baví, a proto může některá píseň znít více metalově a další třeba více romanticky. Pak už je to na uchu našeho posluchače, zda-li mu to sedí," popisují svou tvorbu samotní členové kapely, kteří se za pár týdnů chystají vydat své první demo se třemi až pěti songy. Návštěvníci si také užijí poslech čistě heavy-metalové skupiny Demos, která vznikla po rozpadu kapely Moravský výběr, a to díky spojení některých z jejích již bývalých členů, jimiž jsou kytarista Fero Řehák, baskytarista Milan Hlaváč a bubeník Martin Klečka. K těm se na post zpěváka nakonec přidal Fany Vandaal a nyní kapela společně šplhá výše a stává se stále viditelnější. Posledním ve výčtu vystupujících kapel jsou rock'n'rollpunkoví S.P.A.M.

Všechny tyto kapely si mohou milovníci rocku i dalších žánrů poslechnout a vychutnat za vstupné 40 korun v předprodeji a 70 korun na místě.

Čeladnou bude znít hudba

Druhý ročník Ladné Čeladné slibuje fotbalový zápas i hvězdy Colours of Ostrava. Dvoudenní rodinný hudební festival se koná v pátek a v sobotu v areálu základní školy v Čeladné.

Připraveny jsou tři scény filmová, divadelní a hudební. Účast přislíbili zpěváci a kapely Zrní, Lake Malawi, Čankišou, Voxel, Poletíme?, Circus problem, Bára Hrzánová nebo hvězdy letošních Colours of Ostrava CC Smugglers z Velké Británie.

Na hřišti v Čeladné se odehraje fotbalový zápas. Proti domácímu týmu, za který nastoupí například Marek Jankulovský, Václav Svěrkoš a další, se představí Real Top Praha se známými osobnostmi. Pro děti jsou připraveny pohádky. 

Chinaski i Michal Horáček na Štěrkovně

Dvanáctý ročník hudebního festivalu Štěrkovna Open Music se odehraje na březích Hlučínského jezera od pátku do neděle. Letos budou k hlavním hudebním hvězdám festivalu patřit kapely Chinaski, Horkýže Slíže, Mig 21, Jelen a mnoho dalších. Vystoupí polská zpěvačka Maria Peszek, která zazářila na letošních Colours of Ostrava.

Protože město letos slaví 760. výročí svého založení králem Přemyslem Otakarem II., bude mít festival přívlastek Hlučín SPECIÁL 760. Mezi speciální projekty festivalu bude patřit souboj kapel v balkánském rytmu Balkan Battle Live nebo pocta Petru Hapkovi s názvem Na cestě, ve které Michal Horáček uvede zpěváky Ondřeje Rumla, Lenku Novou a Františka Segrada.

Součástí festivalu bude taneční a dětská scéna a letos poprvé také senior stage v Domově pod Vinnou horou. 

Hradem budou znít Mozart i Bach

Hukvaldské hradní trio přivítá v sobotu návštěvníky hudbou slavných skladatelů. Od 18 hodin se tam přestaví mladí talentovaní umělci Markéta Pituchová, Jakub Kroczek a Pavel Nesit. Všichni tři hudebníci jsou úzce spjati s Janáčkovou konzervatoří v Ostravě. Jejich repertoár, se kterým se v Hukvaldech představí, obsahuje skladby jak vážné hudby, tak také lidovky. Zazní muzika z tvorby Mozarta, Verdiho, Bacha, Schuberta i Čajkovského. Tóny se budou linout z flétny, houslí a klavíru. 

Rozmarné léto zve k vodním hrátkám

Milovníci vody, léta a dovádění se mohou těšit na druhý ročník rozpustilé akce pro děti i dospělé Rozmarné léto. Návštěvníky v areálu letního koupaliště ve Studénce budou čekat vodní atrakce, skluzavky, aquazorbing a spousta vodních her. Vstup na akci, jež vypukne v neděli od 15 hodin, je zdarma. 

Prázdninové promenádní koncerty

V neděli pokračuje v Havířově letní prázdninový cyklus promenádních koncertů. Za Kulturním domem Radost se publiku pod širým nebem představí netradiční dechová hudba z Vysočan kapela Veselá sedma.

Skupina byla založena v roce 1985 a má za sebou celou řadu domácích i zahraničních vystoupení. Začátek je v 16 hodin.

V případě nepříznivého počasí se koncert koná v sále KD Radost.

Na Lysou horu se poběží

Milovníci sportu budou mít možnost předvést svou kondici. V sobotu se totiž uskuteční 31. ročník Běhu na Lysou horu. Součástí bude i mistrovství Moravy a Slezska v běhu do vrchu. Startovat se bude v Krásné-Mohelnici. Na trase dlouhé téměř osm a půl kilometru budou závodníci muset zdolat převýšení 704 metrů. Závodit se bude v několika kategoriích. Zúčastnit se mohou i děti, pro které jsou připraveny běhy v okolí restaurace Zlatník v Krásné. První tři ve všech kategoriích budou odměněni. 

Šermíři u věže

Prostranství u zámecké Bílé věže navštíví tento víkend šermíři. Členové skupiny historického šermu Rytíři sv. Grálu předvedou své umění v ovládání bodných zbraní i historického tanečního pohybu v divadelním představení, které divákům nabídnou v sobotu od 10.30 do 17 hodin a v neděli od 10.30 do 16 hodin.

Kočarkyáda v okolí hradu

Kočárky z podhradí i širokého okolí se sjedou na hrad Starý Jičín. V neděli od 14 hodin kočárky s rodinami čeká šestý ročník tradiční Kočarkyády, jejíž pořadatelé na hradě přichystají doprovodný program v podobě skákacího hradu, historické střelnice s kuší a lukem a velkou soutěž v pojídání dobrot s Maxijedlíkem Jaroslavem Němcem. Malí účastnící v kočárcích se navíc mohou těšit na malý dárek v podobě pamětního listu.

Víkend s Týdnem divů

Město znovu hostí tradiční Týden divů a víkend má co nabídnout. V sobotu to bude od 15 hodin golf na koupališti, na Kolofíkově nábřeží od 19 hodin kuželky a od 20 hodin předkolo mariáše. V neděli čeká návštěvníky na Kolofíkově nábřeží od 13 hodin Motanice a každou další hodinu následuje pití piva na hlavě, horký brambor a plivání oliv. Večer od 17 hodin se děj přesune do restaurace U bílého koníčka. Nejprve přijdou ke slovu hráči pokeru a po nich potom hráči mariáše. 

Jízda přes lávku

Tradiční přejíždění lávky na trakačích a jízdních kolech patřívalo a dál bude patřit k oblíbeným kratochvílím diváků i aktérů. V sobotu se od 13 hodin znovu uskuteční na místním koupališti. Doprovodný program zajistí několik hudebních kapel, plážový volejbal, ohnivá show i taneční zábava.

Anenská slavnost

Okolí kulturního domu zaplní tento víkend návštěvníci tradiční slavnosti. Program zahájí už v pátek od 20 hodin karneval na reprodukovanou hudbu.

Dvoudenní pestrý anenský program plný zábavných atrakcí a vystoupení různých hudebních kapel vyvrcholí v neděli od 18 hodin vystoupením baviče Zdeňka Izera.

Organizátor slibuje i jedno dosud tajemné překvapení pro občany.