To vše i řadu dalších atrakcí, soutěží i zábavu nabídlo v sobotu na nádraží Ostrava-střed Železniční muzeum moravskoslezské v rámci aktivity Fajne léto 2018. Akce s podtitulem Železnice i republika před sto lety se konala v prostorách muzea a jeho bezprostředním okolí. K dobré náladě hráli a zpívali „Potulní muzikanti“. 

Mezi návštěvníky akce nechyběl ani 8letý Filip Šosták, který se o mašinky a železnici zajímá minimálně od počátku školní docházky. Ten prozradil, že zná skoro všechny typy našich lokomotiv a v železničním muzeu byl už několikrát.

Devětašedesátiletý Jiří Sič, bývalý pracovník Vítkovic, vyrábí modely historických lokomotiv už několik desetiletí. V rámci sobotní akce se představila lokomotiva, která se objevila ve filmu Železný dědek, kde byl jejím strojvůdcem známý herec Jaroslav Marvan.

„Tato lokomotiva má zvláštní vzhled, vyráběla se od roku 1901. Byla oceněna i na světové výstavě v Miláně. Líbila se mi natolik, že jsem se rozhodl vyrobit její model,“ řekl Deníku Jiří Sič, pod jehož vedením vznikají i další modelová železniční vozidla, se kterými se představuje na různých akcích.