Zemřel Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje
Prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Pavel Bartoš ve čtvrtek 25. března náhle zemřel. Bylo mu 69 let.
Absolvent Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, byl také předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti FITE a.s. a místopředsedou představenstva Krajské hospodářské komory MSK.
Jak uvedl Radúz Mácha, ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, pro televizi Polar, v poslední době se hodně věnoval otázkám transformace kraje: "Já jsem s Pavlem Bartošem spolupracoval posledních sedm let. Náš vztah byl téměř kamarádský. Byl to člověk, kterého jsem vnímal jako bojovníka se srdíčkem, který chtěl Moravskoslezský kraj posouvat dopředu. V poslední době se hodně věnoval otázkám ekonomické transformace kraje. Byla to pro mě rána jako z děla. Čest jeho památce, budu ho mít v srdci."
"Budoucnost našeho kraje vidím jako složitou, ale přesto optimisticky. Velkým problémem vidím malou jednotu v kraji, zejména v politické sféře, kdy většina problémů nemá politický rozměr a měla by se řešit napříč politickým spektrem. Za uplynulých 25 let od Sametové revoluce se v kraji udělalo hodně, ale můj osobní názor je, že se mohlo udělat podstatně více," řekl Pavel Bartoš před několika lety v on-line rozhovoru s čtenáři Deníku.
"Velkou naději je partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem, což velmi dobře dokazují například v Třinci, kde prosperuje město i Třinecké železárny. Kouzlo je v tom, že dovedou táhnout za jeden provaz, toho musíme docílit v celém kraji. Jako prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje o to dlouhodobě usiluji," dodal.
"Pro mě je to obrovský šok a je to obrovská ztráta pro tento region. Celé porevoluční období hospodářství tohoto regionu je spojeno s jeho jménem. Věnoval tomu strašně moc, zvláště prvních patnáct let, kdy tady ještě nebyly kraje a kdy Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje suplovalo roli krajů. To bylo hlavní období, kdy on tady přinesl strašně moc, ale i v následných diskuzích. Mně to přijde vlastně paradoxně nešťastně symbolické, že odešel rychle, stejně jako uhlí z regionu, za které celý život tak bojoval, za jeho správnost využití a technologie do těžby. Samozřejmě vyjadřuji obrovskou soustrast celé jeho rodině," citovala televize Polar Jana Rafaje, viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy České republiky.
ŽIVOTOPIS PAVLA BARTOŠE
Pavel Bartoš se narodil 19. 8. 1951 v Ostravě. Byl vyučen jako provozní elektromontér a studia na VŠB – TU Ostrava ukončil v oboru silnoproudá elektrotechnika v roce 1976. Později studoval na téže vysoké škole hlubinné dobývání uhlí. Po ukončení studia na vysoké škole nastoupil na OKD – Důl Prezident Gottwald, po roce 1990 byl důl přejmenován na OKD – Důl František.
Na dole zastával různé technické funkce, po revoluci až do roku 1993 zastával funkci hlavního inženýra dolu. V závěru roku 1993 byl spoluzakladatelem společnosti FITE a.s., která k 1. 1. 1994 odkoupila od OKD a.s. bývalou „Báňskou vývojovou základnu“, se všemi právy, povinnostmi, závazky a know-how. Od vzniku FITE a.s. se stal jejím předsedou představenstva a generálním ředitelem, obě funkce vykonával nepřetržitě dodnes.
V oblasti výzkumu a inovací často spolupracoval s vysokými školami, nejčastěji s VŠB-TU Ostrava. Zastával řadu mimopracovních funkcí. Byl řadu let viceprezidentem HKČR, byl dlouhodobým předsedou Krajské hospodářské komory MSK, prezidentem Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, členem Správní rady VŠB – TU Ostrava a členem Rady vlády pro energetickou a surovinovou strategii a členem představenstva HKČR.
Často publikoval a přednášel v oblastech energetiky, těžby surovin, ekologie a odpadového hospodářství, vzdělávání a rozvoje lidských zdrojů a vědy a výzkumu. Za svou dlouholetou činnost obdržel řadu ocenění, za rozvoj českého hornictví, za rozvoj Moravskoslezského kraje a VŠB – TU Ostrava a polská ocenění za rozvoj Česko – polské spolupráce - VÍCE ZDE.
Zdroj: tacr.cz