René Matera (1963–2023) patřil mezi vůbec nejúspěšnější byznysmeny z Moravskoslezského kraje. Se jměním rodiny přesahující sedm miliard korun jej Deník na jaře zařadil do přehledu nejvlivnějších miliardářů spojených s naším regionem, v loňském roce byl 60. nejbohatším Čechem.

René Matera. Foto: se souhlasem skupiny Promet GroupRené Matera. Zdroj: Se souhlasem skupiny Promet GroupRené Matera absolvoval VŠB – Technickou univerzitu Ostrava a svou kariéru začal v polovině 80. let minulého století ve Vítkovicích na kompletaci hutí, válcoven a strojíren. V roce 1992 se začala psát historie pozdější skupiny Promet Group, a to založením první firmy Procento. Malá obchodní společnost se věnovala dodávání surovin a materiálu pro hutě a ocelárny.

„Filosofií jeho podnikání bylo vytvořit průmyslovou skupinu, ve které se firmy svou činností doplňují. Skupina Promet Group tak dnes zahrnuje více než čtyřicet společností, které zaměstnávají přes čtyři tisíce lidí a vykazují konsolidované tržby přesahující deset miliard korun,“ uvedl k Materovu snu mluvčí skupiny Promet Group Pavel Barvík.

Jak dobře je znáte? A všechny? Toto jsou miliardáři z Moravskoslezského kraje

Skupina sídlí v Ostravě, závody má především na Moravě, například v Kopřivnici nebo Vsetíně, ale také u Prahy či v Chorvatsku.

Téměř stejně důležitou postavou byl René Matera pro kopřivnickou Tatru, kterou skupina Promet Group spoluvlastní a u níž se Matera zásadně zasloužil o její záchranu a nastartoval další rozvoj. Materova rodina totiž úzce spolupracuje se Strnadovými, s nimiž společně v roce 2017 vskřísili kopřivnickou Tatru coby noví spolumajitelé. Matera se významně podílel i na projektech Tatry, které připomínají historii slavné značky. Stál u výstavby nového Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici nebo za rekonstrukcí legendárního motorového vozu Slovenská strela a vytvoření jeho expozice.

Lidé prchající z Ukrajiny přicházejí na Slovensko přes hraniční přechod Uble (Ubľe), 27. února 2022. Slovensko uvedlo, že po ruské vojenské operaci na Ukrajině vpustí do země prchající Ukrajince.
Podnikatel dá městům miliony na pomoc uprchlíkům, také Ostravě, Macura to ocenil

Loňský rok byl pro Reného Materu zlomový. Jednak se spolu s Jaroslavem Strnadem zaměřili na chorvatský trh, kde koncem léta ovládli tamní největší strojírnu a výrobce nákladních vagonů Đuro Đaković. A pak také předal vedení skupiny Promet Group své manželce Haně a dětem Denise a Radimovi.

„Nastal čas dát prostor našim dětem, aby dál rozvíjely skupinu Promet Group, kterou jim předávám v pozici významné středoevropské firmy v oborech metalurgie, strojírenství a inženýringu. Jsem rád, že se rozhodly pokračovat v jejím řízení a zachovat tak duch rodinné firmy,“ prohlásil tehdy Matera ke svěření firmy svým potomkům a choti, nadále však působil v dozorčí radě.

Ve středu 11. října zemřel po boji s těžkou nemocí. Veřejné rozloučení s René Materou se uskuteční v neděli 15. října od 10 do 11.30 hodin ve smuteční obřadní síni krematoria ve Slezské Ostravě. Od 12 hodin bude následovat rozloučení pro rodinu a přátele.