Po čtvrtečním útoku prověřovala policie zatím celkem osm souvisejících událostí, a to v Praze, Středočeském, Karlovarském, Královéhradeckém, Olomouckém i Moravskoslezském kraji.

Sedm z nich se týkalo oslavování střelce nebo informací o možném pokračování násilností. Osmý byl pak zmíněnou výhrůžkou příbuzným střelce.

"Z těchto osmi případů se nám podařilo ve čtyřech případech zajistit nebo zadržet podezřelé," shrnul policejní šéf. Vedle muže z Prahy, s nímž policie zahájila trestní řízení za šíření poplašné zprávy, zajistili policisté i zmíněného školáka, jehož čin by šel podle nich kvalifikovat jako násilí proti skupině obyvatel. Chlapec ovšem vzhledem k věku není trestně odpovědný a k věci uvedl, že to byl žert. Vondrášek v této souvislosti poděkoval všímavým pedagogům za informace.

Třetí zadrženou je žena z Královéhradeckého kraje. "Projevila se prohlášením, že ji mrzí, že ji někdo na Karlově univerzitě předběhl a že myslela, že bude první," popsal policejní prezident. Žena podle něj zřejmě trpí psychickou poruchou a nevlastní zbrojní průkaz.

U posledního zadrženého - muže z Vysočiny, který hrozil vystřílením celé střelcovy rodiny - zajistila policie legálně drženou zbraň. Ve zkráceném přípravném řízení jeho věc řeší jako násilí proti skupině osob.

Online reportáž