Celostátní soutěž pravidelně oceňuje ženy, které se aktivně podílejí na veřejném životě, pomáhají nemocným, dětem, zvířatům a přispívají ke zlepšení a rozvoji regionu. „Místo toho, aby se nominované finalistky věnovaly činnostem pro sebe, raději se snaží zlepšit podmínky ve svém kraji či regionu. Jste obrovskou motivací,“ děkovala zakladatelka neziskového projektu Žena regionu Denisa Kalivodová. S vybranými finalistkami z regionů se potká 14. října ve Valdštejnském sále v Praze, kde vyhlásí absolutní vítězku.

Vítězka Pavla Klečková nejdříve pro lidi bez domova rozdávala v zimě teplou polévku. Společně s manželem vymyslela projekt iglú, který poskytuje nouzový přístřešek pro lidi bez domova.

„Vždycky jsme s partnerem chtěli pomáhat. Jednoho dne jsme si přečetli článek o tom, že venku umrznul bezdomovec, a nechápali jsme, jak je to v dnešní době vůbec možné,“ popisuje vítězka z Karviné. „První kontakt s lidmi bez domova byl složitý, ale rozhodli jsme se, že se o nich chceme dozvědět více,“ vysvětluje. Do dnešního dne iglú využilo už přes tři sta lidí po celé Evropě.

Pavla Klečková pomáhá také dětem v Klokánku, mobilním hospici Ondrášek, duševně nemocným lidem v organizaci Spirála Ostrava a každou neděli rozdává lidem bez domova jídlo s organizací Food Not Bombs. „Nesmírně si vážím práce všech žen kolem mě. Ženy do práce vnáší nový cenný rozměr,“ uvedl hejtman kraje Ivo Vondrák.

Kateřina Milotová