Za každý kraj soutěží desítka z nich, o titul tak bojuje celkem 140 kandidátek.

Vítězkou devátého ročníku prestižního ocenění se za Moravskoslezský kraj stala a do celostátního kola v Praze byla nominována Dana Meca Franková.

Založila a provozuje Vzdělávací středisko Heda v Bruntále a snaží se dopřát vzdělávání v různých oblastech širokým vrstvám obyvatel bruntálského regionu. Během deseti let prošly kurzy s nejrůznějším zaměřením tisíce lidí od batolat po seniory.

„Rozhodla jsem se udělat něco proti odchodu nadaných a chytrých lidí z Bruntálska, založili jsme vzdělávací středisko a postupně se mi podařilo do Bruntálu dostat špičkové lektory a pořádat takové kurzy či semináře, jakými se mohla pochlubit už jen Praha. Je to pro mě velká čest být zde mezi nominovanými kolegyněmi a z vítězství jsem opravdu velmi překvapena,“ řekla při přebírání ocenění z rukou hejtmana kraje Iva Vondráka.

Žena, která je věkem již důchodkyně, vloni onemocněla, musela zvolnit, ale ve svých aktivitách je rozhodnuta pokračovat. „Jsem ten typ, který když není stále v zápřahu, tak je nesvůj. Mám velkou podporu manžela a úžasné zázemí v rodině, práce mě ohromně nabíjí, a když vidím, že lidem by akce našeho sdružení chyběly, ještě nemohu přestat.“

Dana Meca Franková je jednou z mnoha žen, o jejichž smysluplných a nezištných aktivitách nemá veřejnost většinou ani tušení, přitom patří k mimořádným osobnostem, které nejen pomáhají, ale i motivují ostatní a přispívají k rozvoji svého regionu.

Více o projektu Žena regionu se dočtete ve speciálu Deníku zde

VIZITKA

Dana Meca Franková, zakladatelka a majitelka vzdělávacího centraDana Luňáková založila a provozuje Vzdělávací středisko Heda v Bruntále. Snaží se dopřát vzdělávání v různých oblastech širokým vrstvám obyvatel nehostinného a drsného kraje Bruntálska. Za období deseti let zde lektorovali více než čtyři stovky různých odborníků s různým zaměřením, například prezident Asociace vizážistů a stylistů, akademická malířka, výtvarnice, architektka, cestovatel, fotograf i třeba tarotářka. Kurzů se již zúčastnilo několik tisíc lidí různého věku a pohlaví. Nejmladšímu účastníkovi byli dva měsíce, nejstarší účastnici bylo 85 let.
Dana nabízí veřejnosti i nejrůznější akce, kurzy a semináře. Založila tu i první patchworkový klub, který má v současnosti asi dvacet členek.