Souprava, která měla uprchlíky dopravit do bezpečí v České republice a případně dále na bezpečný západ, nevyjela. Dopravci zapojení v iniciativě Železnice pomáhá jednají se slovenskými i českými představiteli, aby situaci urychleně vyřešili a pomohli tak lidem v krizové oblasti.

„Znepokojilo nás slovenské zamítnutí ukrajinského požadavku na překročení hranic nedělního humanitárního vlaku, který měl odvézt lidi do bezpečí. Zamítnutí se dočkal i požadavek na odvezení vlaku pouze se zdravotnickým materiálem. Naším cílem je pomoci do bezpečí co nejvíce dětem, ženám a seniorům, a zároveň dostat na Ukrajinu co nejvíce materiálu od dárců z celé ČR,“ říká zakladatel iniciativy Železnice pomáhá, brněnský podnikatel Albert Fikáček, který je zároveň majitelem jedné z dopravních společností.

Pomoc v Bohumíně

„Humanitární pomoc v tuto chvíli bohužel zcela stojí. Bohumínské nádraží je plné věcí, vlaky však do ukrajinského Čopu zamířit nemohu,“ popsal Deníku už v sobotu patovou situaci Albert Fikáček. 

Humanitární materiál v Bohumíně:

Fotogalerie: Humanitární materiál v Bohumíně

V neděli Albert Fikáček svolal kvůli překážkám v pokračování humanitární pomoci po slovenské železnici do Brna tiskovou konferenci.

„Považuji za podstatné zdůraznit, že se nejedná o zlovůli žádné ze zainteresovaných stran, ale o administrativní komplikace. Přesto je ale důsledek stejný, tedy tisíce lidí se nedostanou do bezpečí a zdravotnický materiál k potřebným lidem. Byl jsem v noci ujištěn, že se na vyřešení situace pracuje. Ujištění přijímám s důvěrou a doufám, že se vlaky v řádu hodin zase rozjedou,“ sdělil Fikáček.

Ten je zároveň zmocněncem hejtmana zakarpatské oblasti Volodymyra Chubirka ke koordinaci této pomoci. Hejtman osobně prosí všechny zainteresované strany, aby udělaly situace vyřešily a negativní dopady dočasně zastavených vlaků byly co nejmenší.

Jak doplnil mluvčí iniciativy Železnice pomáhá Vratislav Vozník, sběrná místa pro pomoc Ukrajině provozují také České dráhy na celkem 63 nádražích, kam mohou lidé svou pomoc směřovat také.

Vlna solidarity 

Doposud vlaky přepravily přes 180 tun zdravotnických a hygienických potřeb, spacáků, karimatek, plynových ohřívačů nebo trvanlivých potravin a v součtu přepravily přes tři tisíce lidí. Cílem iniciativy je pomoci co nejvíce dětem, ženám a starším lidem na ukrajinských hranicích.

„Moc děkujeme všem dárcům a dobrovolníkům, kteří se do pomoci zapojují, a slibujeme, že se jejich úsilí pomoci dostane až na Ukrajinu,“ uvedl Vozník.

Jak v neděli po poledni sdělil mluvčí českého ministerstva dopravy Martin Brychta, celkem už bylo do České republiky evakuačními vlaky Českých drah přepraveno přibližně 3 500 lidí.

K TÉMATU

Prvních třináct Ukrajinců dorazilo do Bohumína v sobotu 26. února v podvečer po necelých sedmi hodinách jízdy, a to prvním z humanitárních vlaků, které České dráhy vypravily do polské Přemyšle pro evakuaci lidí prchajících z válkou sužované Ukrajiny. Byly v něm ženy s malými dětmi, které už vnitrostátním vlakem nebo autem pokračovaly dále směrem na Prahu nebo Brno - více zde.

Fotogalerie: Uprchlíci dorazili do Bohumína

První zvláštní evakuační vlak přímo z ukrajinského města Čop dorazil do Ostravy 28. února 2022 krátce po 22:30 na hlavní nádraží. 

Fotogalerie: Evakuační vlak z Ukrajiny v Ostravě

„Slovenskem fičel se zastávkou u Košic a u nás poprvé zastavil v Mostech u Jablunkova,“ konstatoval bohumínský železničář, který v něm dělal vlakvedoucího. Celkem 425 ukrajinských cestujících doprovázeli i humanitární pracovníci a zdravotníci - více zde.