„Nám to ulehčuje práci. Ne každá porodní asistentka ale chce na sebe převzít odpovědnost za vedení celého porodu bez přítomnosti lékaře," říká Marek Ožana, primář gynekologicko porodnického oddělení Městské nemocnice Ostrava. Proto většina budoucích maminek rodí s některou z asistentek nemocnice.

Ani samotné rodičky však tuto možnost nevyžadují častěji než dříve. S lékařem, který na porod dohlíží, se cítí bezpečněji.

Porod bez lékaře?

„Až jednou budu rodit, hlavní, co mě zajímá, je bezpečí moje a mého dítěte," odpovídá na to, kterou možnost by si vybrala, sedmadvacetiletá Monika Kusá z Mariánských Hor. A má to také své opodstatnění. Podle statistik je nakonec každý čtvrtý porod veden císařským řezem. Kromě toho asi u čtyř procent porodů musí lékaři vzít na pomoc vakuovou pumpu nebo takzvané kleště.

Porod bez lékaře na základě vlastní zkušenosti nedoporučuje ani devětačtyřicetiletá paní Pavla z Moravské Ostravy, matka dnes pětadvacetiletého syna Lukáše. „Těhotenství bylo v pohodě, praskla mi voda a manžel mě odvezl do porodnice. Ale pak se malému nechtělo dlouho ven a hrozilo udušení. Nakonec jsem skončila na operačním stole," vzpomíná, jak sama před léty přivedla ve fifejdské porodnici na svět svého potomka.

Také v ostravské fakultní nemocnici jsou porody s porodní asistentkou možné už déle než rok.

„Péče většinou probíhá tak, že těhotné ženy k nám začínají chodit asi měsíc před porodem do poradny, sdělují nám své představy o porodu a domluví se, zda chtějí rodit s porodní asistentkou nebo pod dohledem lékaře. A také, jak si představují svůj porod. Snažíme se jim ve všem vyjít vstříc," vysvětlil primář zdejší porodnice Ondřej Šimetka.

Chcete u porodu celou rodinu?

Máte ji mít! Nemocnice se dnes předhánějí v nabídkách, jak přilákat budoucí rodičky právě k nim. A také ruší některé poplatky, které dříve vybíraly. To je dobře. Profituje z toho rodička. Například v Městské nemocnici Ostrava pořádají prohlídky porodnice. Maminky mohou mít navíc u porodu nejen tatínka, ale až tři blízké osoby. Tatínek může v porodnici zůstat s rodičkou i po celou dobu hospitalizace. Ve Fakultní nemocnici může být mimo jiné nastávající otec přítomen dokonce i u císařského řezu rodičky a zůstává s ní a miminkem na pokoji i po operaci. Nastávající rodičky se mohou navíc už dopředu poradit s lékařem prostřednictvím webu nemocnice.