Dar, doplněný o ručně šité polohovací pomůcky, dečky, ponožky a rukavičky, předala zástupcům oddělení Zuzana Raková z Ostravy, která stála u zrodu celého projektu.

„Před pěti lety byl na tomto oddělení hospitalizován náš předčasně narozený syn Jonáš. Péče, kterou mu tady dva měsíce věnovali, byla úžasná,“ vysvětlila paní Raková vznik akce. „Na mou výzvu se ozvalo mnoho žen, které byly ochotny zdarma ušít peřinky pro nedonošená miminka. Během jednoho měsíce začaly přicházet z celé republiky balíky s peřinkami. Těch se nakonec sešlo přes dvě stě. Bylo jasné, že počet je tak velký, že oslovíme i další perinatologická centra, jichž je v republice celkem dvanáct. Další peřinky předáváme v Praze-Podolí a v Plzni,“ řekla organizátorka akce.

Zástupkyně primářky neonatologického oddělení ostravské fakultní nemocnice Hana Wiedermannová uvedla, že peřinky jsou velmi důležité zvlášť pro malá nezralá miminka, která mají maminky mnohdy strach uchopit. „Přitom kontakt matky s dítětem je pro miminko velmi přínosný. Díky peřince je dítě klidné, spokojené a maminky jsou si v péči o své děti jistější,“ vysvětlila lékařka s tím, že polohovací pomůcky v podobě nejrůznějších měkce vystlaných podkoviček nebo napodobenin lidské ruky využívají například při bazální stimulaci. „Dáváme je dětem kolem hlavičky, pod zadeček. Miminka se cítí bezpečně, jako v děloze, jsou klidnější.“