Proč je podle nich v české politice tak málo žen? Protože jim mužští kolegové jen neradi uvolňují místa na předních místech kandidátek. Je ale také fakt, že se na ně mnohdy samy ani příliš nehrnou. Pro mnoho z nich je totiž na prvním místě péče o rodinu, která se s prací na radnicích jen těžko kloubí.

Politika by měla být bezpohlavní

„Politika by měla být bezpohlavní. Neměly by se dělat rozdíly, zda se jedná o ženu, nebo muže, ale mělo by platit to, zda ji dělají lidé schopní, nebo ne,“ vyjádřila se k dané problematice Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec), starostka Třince. Podle jejího mínění není až tak těžké se do politiky probojovat, jako se tam následně udržet.

„Žena musí být vždy mnohem více připravena na střety než její kolega. V opačném případě totiž může narazit na jízlivou poznámku typu - žena patří k plotně,“ sdělila dále Palkovská. Politika je podle ní stále především mužská záležitost a hraje se v ní často velice tvrdě a agresivně.

„Žena naopak nehledá střet, je více empatická, snaží se hledat kompromisní řešení, dotahuje úkoly do konce a zabývá se detaily. Muži jsou více vizionáři. Ženy mají jiný způsob řešení problémů, neboť vědí, že jejich čas je omezený péčí o rodinu. Dlouhé filozofické debaty tak nejsou jejich doménou. Žena chce řešit problém bez použití ostrých loktů,“ porovnávala dále rozdíly mezi muži a ženami na politické scéně starostka Třince.

Primátorský post je ženám zapovězen

Primátorské křeslo na ostravském magistrátu zatím zůstává ženám zapovězeno. Příslušnice něžného pohlaví dokonce nejsou zastoupeny ani v radě krajského města. O něco lépe se prosazují do čela radnic jednotlivých obvodů. Ani tady to však není žádná sláva. Ze třiadvaceti městských částí ovládly po loňských komunálních volbách ženy pouze čtyři radnice. Starostkou obvodu Svinov se stala Hana Hauptová (ČSSD).

„I má předchůdkyně tady na tomto postu byla žena, takže v tom nic zvláštního nevidím. Mou výhodou je, že už mám z dřívějška mnoho zkušeností ze samosprávy. A po skončení volebního období můžu jít do důchodu, což mi také dodává klid,“ uvedla Hauptová. Práce, kterou dělala předtím, byla podle jejích slov náročná, jako starostka je však ještě vytíženější. Mobilní telefon má u ucha s mírnou nadsázkou čtyřiadvacet hodin denně. „Žena si musí vybrat mezi rodinou a kariérou. Mně naštěstí dost pomáhá manžel, děti už odešly do světa, takže mám čas věnovat se místu, ve kterém bydlím,“ doplnila ještě starostka Svinova.

Muži jdou do politiky pro svůj osobní zisk „Muži jdou do politiky pro svůj zisk, kdežto ženy do ní míří proto, aby měl zisk občan,“ přidala svůj názor na celou situaci praktická lékařka Růžena Šarišská (KSČM), která je jak krajskou, tak také ostravskou zastupitelkou. Vykonávat svou profesi a zároveň být ve dvou zastupitelstvech zvládá díky manželovi, který doma uklízí, chodí na nákupy, nebo také venčí psa.

„Všechno to stíhat je náročné, ale baví mě to. Mám vždy příjemný pocit z toho, když se mi povede něco dobrého prosadit, nebo naopak něco špatného překazit,“ řekla dále tato žena, která kvůli politickým aktivitám dohání zameškanou práci v soukromé ordinaci o sobotách a nedělích.

„V politice by mělo být určitě více žen, protože ji zlidšťují a dělají ji více pro lidi. Bohužel je ale muži na kandidátkách odsouvají až někam dozadu na nevolitelná místa,“ dodala závěrem Růžena Šarišská.