Nejprve je „jen" vypínali, teď dokonce i poničili. Eskalátory na Svinovských mostech si klidného fungování moc neužijí. Více než týden byly jezdicí schody na jedné straně plata vypnuty.

„Je vysoce pravděpodobné, že kvůli vandalům došlo k poškození gumových madel na pěti eskalátorech. Madla budou servisní organizací vyměněna o víkendu, protože je menší provoz," řekl Deníku minulý týden mluvčí magistrátu Michal Bayer.

Město v loňském roce na základě výběrového řízení svěřilo správu nad eskalátory firmě Otis.

„Praskliny na madlech jsou relativně častou závadou. Vandalové je za jízdy vytrhávají z drážek ve sklech, případně je nějakým ostrým předmětem podélně rozříznou. Nicméně experti z Břeclavi se shodli, že takovou prasklinu, která způsobila momentální závadu na svinovských eskalátorech, ještě neviděli. Proto čekáme na konečnou expertizu. Zatím tedy není úplně zřejmé, zdali se opravdu jednalo o vandalismus, nebo to byla výrobní vada," přiblížil technický ředitel Otis Pavel Mitura.

Podle něj mezi další nejčastější poruchy na svinovských eskalátorech patří například prokopnuté zastavovací snímače, rozbité skleněné výplně nebo třeba drobné předměty zaseknuté ve spárách mezi jezdicími schody.

„Eskalátory mají mechanismus náchylný na poškození. Mladí lidé často mezi schody dávají hřebíky nebo šroubky, aby viděli, co to udělá. V ten moment se ale schody zastaví, a je třeba je rozebrat a závadu odstranit," dodal technický ředitel. Právě kvůli nenechavcům byl vloni na svinovském platu instalován bezpečnostní kamerový systém, který celý terminál monitoruje. Záznam z kamer se ale teprve bude prověřovat.