Ty provozují přibližně pět set těchto automatů. Radnice získá z provozování výherních hracích přístrojů do svého rozpočtu milionové čátky. Dvanáct milionů korun získá radnice ze správních poplatků, z toho polovinu odvede do státního rozpočtu prostřednictvím finančního úřadu. Dalších sedm milionů korun získá z odvodu místního poplatku za povolený provozovaný výherní hrací automat a 4,7 milionu korun jako odvod části výtěžku.

„I přes tyto poplatky se nám provozování výherních automatů bohatě vyplatí. Lidé mají stále o hraní velký zájem,“ uvedl jeden provozovatelů výherních automatů na Hlavní třídě v Porubě. Jeho slova potvrdil třiadvacetiletý Michal Bartošek z Ostravy, který má s provozováním výherních automatů své zkušenosti. „Často jsou to právě hrací automaty, co drží hospodu nad vodou,“ uvedl.

Radnice použije takto získané peníze do svého rozpočtu na sociální, zdravotní, sportovní, ekologické a kulturní účely. O konkrétním využití takto získaných peněz rozhodne obvodní rada. Na provozování výherních automatů dohlížejí zaměstnanci ekonomického odboru porubské radnice. Kontrolují jednotlivé provozovny a v nich zjišťují, jestli výherní automaty fungují v souladu se zákonem. Zaměstnanci radnice se proto při kontrolách zaměřují na to, jestli jsou výherní automaty řádně označeny známkou pro hrací přístroje a zda jsou v hernách na viditelném místě vyvěšeny herní řády. Kontrolují také, jestli mají hráči k dispozici herní plány pro jednotlivé hrací automaty a herní plány pro kumulovanouvýhru Jackpot. Policisté pak kontrolují, jestli na automatech nehraje nezletilá mládež.