Rely budí zájem veřejnosti Prajzská rely upoutala v předešlých ročnících velký zájem lidí ze širokého okolí. „Předchozí ročníky nezvykle pojaté akce se líbily jak účastníkům soutěže, tak i občanům měst, přes která tato rely jela. Kladli jsme si za cíl jediné, co nejvíce přiblížit funkční veterány všem, kteří mají rádi vůni benzinu, staré motorky a automobily,“ řekl ředitel soutěže historických vozidel Pavel Tkačík.

Kudy Prajzská rely povede

Také letos povede trasa soutěže mimo jiné i přes území Polské republiky, a soutěžící tak projedou se svými historickými stroji patnáct obcí. Budou jimi mimo města Hlučín, kde závod začne a také skončí, obce Hať, Šilheřovice, Chalupki, Zabelkow, Rudyszwald, Roszkow, Krzyzanowice, Owsiszcze, Píšť, Chuchelná, Strahovice, Rohov, Kobeřice a Štěpánkovice. T

echnická přejímka Prajzské rely je naplánována na sobotu 2. června od 7 do 9.30 hodin dopoledne v Hlučíně na parkovišti u restaurace Čochtan. Samotný start soutěže započne v 10 hodin dopoledne na Mírovém náměstí v centru Hlučína. Cíl Prajzské rely by měl být podle plánu dosažen v 18 hodin odpoledne na hlučínské Štěrkovně. Tam by měl až do 20. hodiny večerní probíhat zajímavý program pro závodníky i pro veřejnost.

Jaká je motivace organizátorů

V poslední době přibývá hodně akcí tohoto druhu, jako je Prajzská rely. Jaký je smysl, nebo motivace organizátorů na pořádání této akce? „Určitě to není komerční zájem s možností výdělků. Pokud by nebylo sponzorů, podpora a dotace obcí, nadšení zájmových klubů Automotoklubu Hlučín a jejich odbornosti a v nich lidí, kteří propadli tomuto koníčku, nebylo by do budoucna co ukázat těm mladším,“ uvedl Pavel Tkačík.

Rozdíl mezi exponátem a pojízdným strojem

Jaký je rozdíl mezi vystaveným exponátem v muzeu a živým setkáním se stroji a jejich majiteli, kteří o svých plechových miláčcích vědí téměř všechno? Rozdíl je absolutní. Zastávka při putování trasou Prajzské rely umožňuje nejen prohlídku stroje, ale vidět je i v provozu při příjezdu a odjezdu z průjezdní kontroly. Pro závodníky to znamená účastnit se připravené disciplíny s určitým výsledkem, a bodovat tak za barvy své i svého klubu. Tato oboustranně prospěšná činnost obohacuje jak diváky, tak i samotné závodníky. Doba konání soutěže je pro diváky zajímavá tím, že si mohou podrobně prohlédnout stroj a popřípadě dostat informace o stáří, výrobci, způsobu získání stroje, jeho opravách a proč sběratel, jezdec a opravář v jedné osobě podstoupil tuto dlouhodobou nervy drásající renovaci svého stroje.

„Starosti, nervy a někdy i značné finanční prostředky nakonec vyváží radost z hotového díla. Tato krása však nezůstane jen pro potěšení majitele stroje, který se s ním přijde rád pochlubit svým kolegům. Rozdíl od jiných akcí je v tom, že chtějí předvést své stroje, které jim učarovaly a zachovat je pro budoucnost,“ uvedl Tkačík.

Mezi restaurací Čochtan a motorestem Laguna bude celý den probíhat program včetně atraktivních ukázek historických strojů v extrémních podmínkách a závodu na uzavřené trati veteránů na čas. Soutěže pro děti budou odměněny cenami sponzorů a projížďkou na veteránech.