Ceremoniálu spojenému s úschovou dokumentu předcházel protestní průvod více než dvou stovek lidí od Pusteven. Byl mezi nimi i ministr životního prostředí Martin Bursík (na snímku). Vedení těžařské společnosti OKD odmítlo akci komentovat s tím, že dokument nemá žádnou právní oporu. "Je to vzkaz budoucím generacím, výzva politikům, aby začali chránit naše zájmy a také demonstrace jednotného postupu 24 měst a obcí, které se pod to podepsaly a které zastupují 187 tisíc obyvatel," řekl šéf sdružení Naše Beskydy Stanislav Uruba.

Vzkaz budoucím generacím byl v kostele uložen do trezoru a uzamčen čtyřmi zámky. Po jednom klíči dostali starostové Trojanovic, Frenštátu pod Radhoštěm a Rožnova pod Radhoštěm a ministr Bursík. Ten slíbil, že obce a ekology bude v jejich úsilí podporovat. "Surovinová politika státu je jasně daná. S těžbou uhlí ve Frenštátu se nepočítá, a proto považuji situaci za stabilizovanou. Ale je dobře, že lidé v Beskydech jsou ostražití," řekl ministr novinářům. Spolu s klíčem dostali starostové ministr pověřovací listiny, že trezor je možné otevřít až za sto let a že klíč by měli předat svým nástupcům.

Dekret, který hrozí potrestáním jeho případným narušitelům, nesl v čele průvodu regiment Valašských portášů. "Teho, kdo se opováží nařízení v dekretu porušit či vztáhne paprču na tuto zem, aby ju drancoval, stihne velká pohroma. Prokleté peníze, které ze svého hanebného počínání získá, nepřinesú mu ani jeho děckám nic dobrého," varují v dokumentu odpůrci těžařů. Během průvodu se ozývala i hesla proti těžbě uhlí v Beskydech.

Mluvčí OKD Věra Breiová odmítla protestní akci komentovat. "Společnost OKD nemá potřebu se vyjadřovat k akci obcí v daném regionu, která nemá žádnou právní oporu," řekla ČTK. Důl Frenštát se pod Beskydami budoval v 80. letech minulého století, poté byl zakonzervován. OKD již několik let neúspěšně usiluje o povolení k průzkumné ražbě, která má prozkoumat množství zásob uhlí a plynu pod Beskydami. Následně by firma zvážila těžbu plynu; uhlí podle svého prohlášení dobývat nechce. Obyvatelé beskydských obcí však společnosti nevěří a obávají se toho, že nakonec začne těžit uhlí, a zničí tím beskydskou přírodu.