Sezóna brigád momentálně vrcholí, nabídek je však v Ostravě stále dostatek. Pro jistotu je ale lepší zajistit si možnost letního výdělku zhruba měsíc před nástupem. „Většinou stačí žádat o brigádu měsíc předem. U studentů se mění časové možnosti podle aktuálního stavu studia a prázdninových plánů. Nabídky od zákazníků také dříve nemíváme, brigády se objevují průběžně,“ tvrdí Pavel Kačán, obchodní ředitel pracovní a personální agentury Trenkwalder Kappa people. „Nechávat vše na poslední chvíli bych však nedoporučoval, o samotných prázdninách už pravidelně převyšuje zájem o brigády jejich nabídku,“ varuje Kačán.

Nejraději by studenti pracovali v administrativě, nebo doplňovali zboží v supermarketech a obchodech s textilním zbožím. Firmy také nabízejí možnost výdělku ve skladech - etiketování, balicí práce, vykládka kamionů. Žádaní jsou také zájemci o různé druhy administrativních prací, kde nejčastěji zaskakují za asistentky v období dovolených. Bez větších problémů lze sehnat též práci u pokladen v obchodech, nebo jako kamelot. „Naopak zájem o brigády v zemědělství je dnes prakticky nulový, snad s výjimkou zahradnictví,“ doplňuje Kačán.

Nabídka brigád je letos zhruba srovnatelná s předchozími roky, studenti si mohou zajistit brigádu buď přímo na internetu, nebo prostřednictvím pracovních agentur. Hodinové sazby se pohybují okolo padesáti korun. Průměrný výdělek pak dosahuje šedesáti korun za hodinu. Výjimečně lze narazit na „zlatou žílu“ v podobě až stokorunové odměny. To je však velice výjimečné. „Za nadprůměrnou nabídku se dá považovat brigáda, za kterou zájemce dostane okolo osmdesáti korun za hodinu,“ míní Kačán, podle kterého je nejlépe placená práce pokladních, hostesek, operátorů help desků nebo pokojských v hotelech.

Horší vyhlídky na brigádu mají školáci mezi 15 a 18 lety, nemohou totiž pracovat v noci a déle než šest hodin denně. Omezená je také nabídka zahraničních brigád, které se musejí zpravidla domlouvat dlouho dopředu, nyní už je prakticky nemožné vycestovat za letním výdělkem placeným v eurech.

Letošní novinkou je nabídka brigád na internetových stránkách www.studentskemestecko.cz, kde najdou zájemci kromě detailnějších informací také kontakty na zaměstnavatele. Propojený systém dokáže zobrazit kromě běžných informací, jako jsou adresa, telefon či fax, také IČO, DIČ a webové stránky zadavatele brigády. Studenti tak jsou chráněni před nepoctivými pracovními nabídkami.

Kde hledat brigádu na internetu:

www.e-brigady.cz

www.jobservis.cz

www.student.cz

www.mojebrigada.cz

www.studentagency.cz

www.prace.cz

www.kariera.cz