Radní Moravské Ostravy a Přívozu se rozhodli vyhlásit „generální pardon“ pro všechny neplatiče, jejichž dluh na nájemném vznikl do konce roku 2003 a dosud není vymáhán exekučně. „Chceme tak pomoci obyvatelům našeho obvodu při řešení složité situace. Pokud sami uhradí dluh na nájemném do konce října, nebo nejpozději do konce července příštího roku, promineme jim veškeré poplatky včetně úroků z prodlení i smluvní pokuty,“ uvedl starosta obvodu Miroslav Svozil (ODS).

Radnici Moravské Ostravy dlužili lidé ke konci loňského roku za nájem bytů sedmdesát milionů korun, pokuty a nejrůznější penále dosáhly 116 milionů korun. K vyhlášení generálního pardonu do dvaceti milionů korun se rozhodla radnice výjimečně, musela požádat o svolení vedení města Ostravy. Každý rok však posuzuje individuální žádosti o prominutí nejrůznějších poplatků a dluhů do pětimilionové výše.

Individuální pardony udělují také porubští radní. Podle mluvčí zdejší radnice Petry Špornové však neuvažují o hromadném odpouštění dluhů. V minulém volebním období vyhlásila hned dvakrát generální pardon dlužníkům na nájemném radnice Ostravy-Jihu. „Mámes tím dobré zkušenosti. Vybrali jsme tak alespoň něco okolo devíti milionů korun od nájemníků. Kdybychom dlužníkům neodpustili penále, nikdy by se mnozí z nich nedokázali svých dluhů zbavit. Alespoň některým se tak podařilo dostat se z bludného kruhu,“ konstatoval místostarosta Ostravy-Jihu Lubomír Košík (ČSSD). Nyní tu občané na nájemném dluží okolo 56 milionů korun.