„Je to skvělé. Konečně začneme žít podle svých představ,“ nešetří slovy chvály Ladislav Šosták, který se v jednom z vedlejších - zatím neopravených baráků - před třiašedesáti lety narodil. „Žijeme tady celý život a je nám tady dobře. Stěhujeme se jen o barák dál, takže zůstaneme ve svém rodišti, což je úžasné,“ dodává muž, který si původní byt zrekonstruoval zcela sám. „Vložili jsme do jeho oprav a úprav nejméně sto tisíc korun, ale je to tady malé,“ objasňuje své rozhodnutí nastěhovat se do většího pan Ladislav.

Nadšená je i jeho žena Irena - původně Francouzka. „Něco jsme si našetřili, a přestože nás nájem v novém bytě přijde na sedm tisíc měsíčně, zvládneme to. Teď si budeme konečně užívat a budou u nás moci přespávat i vnučky. Dříve to moc nešlo,“ dodává. Pan Ladislav se zase nejvíce těší na to, že bude mít jeden pokoj jen sám pro sebe. „Konečně si tam umístím počítač, dvě televize a DVD, prostě takové studio,“ říká.

Stejně jako manželé Šostákovi se do třípokojových bytů ve čtyřech zrekonstruovaných domech nastěhuje ještě dalších šestnáct rodin. Do sedmi z nich se vrátí původní obyvatelé, o zbývajících nájemcích rozhodne v nejbilžší době bytová komise slezskoostravské radnice. Rekonstrukce čtyř bytových domů stála 33 milionů korun.

„Jsou zde nové rozvody, okna, střecha, fasáda, podlahy, prostě vše včetně moderního sociálního zařízení a kuchyně,“ vyjmenoval starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř (ČSSD). Dodal, že původní jednopokojové byty, kterých bylo v každém domě osm, byly přebudovány na čtyři třípokojové. Každý z nich má 75 metrů čtverečních. „V budoucnu chceme opravit i další domy, první dva by měly přijít na řadu ještě letos,“ dodal starosta.