„Nepál patří mezi nejchudší země Asie. Třetina z devětadvacetimilionové populace žije pod hranicí chudoby, chudobná je ale i velká část ostatních obyvatel. V této zemi neexistuje systém zdravotního pojištění, takže za zdravotní péči a léky se platí. Kromě toho je v Nepálu nedostatek lékařů,“ říká sympatický lékař, který pracuje na Sociálnězdravotní fakultě Ostravské univerzity jako odborný asistent.

Od roku 2004 je předsedou dobrovolnické neziskové charitativní organizace International Humanity, která věnuje sto procent z darovaných finačních prostředků nemocným a chudým. Členové organizace si platí všechny náklady na cestu a pobyt ze svých zdrojů.

Česko-slovenská klinika International Humanity Diastyle Free Clinic byla otevřena loni 2. listopadu v hlavním městě Nepálu Káthmándú. „Naším cílem je přinést nejchudším Nepálcům bezplatnou lékařskou pomoc. Na tamní klinice jsme už ošetřili přes tisíc pacientů z Káthmandú i širokého okolí. Na projektu se organizačně a odborně podílelo i pět českých a slovenských lékařů,“ popsal Maďar, který strávil na tamní klinice téměř celý letošní leden. Dodal, že originální součástí projektu je internetový konzultační systém, který umožňuje lékařům kliniky poradit se s českými a slovenskými odborníky o komplikovaných pacientech a zefektivnit tak jejich léčbu.

Organizace chce také zavádět do praxe preventivní programy zaměřené na předcházení infekčním i neinfekčním nemocím. „Kliniku navštěvují pacienti i z odlehlých částí země, vzdálených hodiny pěší chůze k nejbližsí cestě, a následně i více než deset hodin autobusem,“ popsal lékař a dodal, že se jedná o jedinou kliniku, která poskytuje úplně bezplatnou zdravotní péči a léčbu v nepálském království. Klinika plánuje postupně další rozšiřování svých aktivit a snaží se o co největší mobilitu. Letos v lednu bylo za účasti Rastislava Maďara slavnostně otevřeno dislokované zdravotnické centrum v osadě Jhor Mahankal nacházející se na úpatí strmých svahů v nadmořské výšce 1500 metrů nad mořem. I ono poskytuje bezplatnou zdravotnickou péči především obyvatelům okolních osad žijícím v podhůří Himalájí.