„To byli ale popletové, to byla sranda,“ smál se po odchodu doktora Pytlíka a jeho vydařených sestřiček sedmiletý Míša, který leží už čtrnáct dnů v ostravské fakultní nemocnci. Právě na její dětské oddělení zavítal v sobotu celý tým zdravotních klaunů, který se v těchto dnech vydal na speciální pouť po celé České republice.

„Naši klauni navštěvují nemocnice pravidelně, tato akce je ale taková megaklauniáda, která má malým pacientům přinést radost navíc. Smích totiž odbourává jejich psychickou zátěž, a napomáhá tak úspěšnému léčení,“ sdělila Daniela Melíšková, mluvčí zdravotních klaunů.

Při „vizitách“ doktorů Dudla nebo Budíka a setřiček Sádry či Svíčkové se podle ní malí pacienti smějí tak, až jim takřka praskají stehy. „Verunka se vždycky bojí, když vidí někoho v brýlích, ale klauny byla nadšená, i když i oni je měli na nose. Smála se jejich číslům, a když odešli, tak za nimi natahovala ruce, aby se vrátili,“ vyjádřila radost své roční dcerky Radka Majerová. Podle jejího mínění zdravotní klauni mile potěší utrápené dušičky dětí, kterou jsou před nebo po operaci.

Zdravotní klauni rozveselují děti v nemocnicích od roku 2001. Jsou pro tuto práci speciálně vyškoleni, takže jejich přístup k různě nemocným dětem je individuální. Cíl jejich „bláznivin“ je ale vždy stejný. Vykouzlit onen neopakovatelný úsměv na tvářích hospitalizovaných dítek. „Chceme začít chodit i mezi starší a mnohdy velmi osamělé pacienty, a rozdávat radost a smích také jim. Inspirovali jsme se tím v Německu, kde to takhle velmi dobře funguje,“ přiblížila další plány zdravotních klaunů jejich mluvčí a organizátorka a závěrem dodala ještě další zkušenost z cizích zemí. „V Itálii jsou klauni dokonce součástí nemocničního personálu.“