„Měla jsem pocit, že to nezvládnu a už nikdy se nedokážu radovat,“ vzpomíná na krušné měsíce důchodkyně. Zlom nastal před deseti měsíci, kdy se paní Božena náhodou potkala se svou dávnou spolužačkou. „Kamarádka mě pak vytáhla na hory. Šlapala jsem do kopce a konečně vnímala všechnu tu krásu kolem sebe. Poprvé od smrti manžela jsem se cítila dobře,“ vypráví žena, která začala žít znovu a jinak.

Podobných příběhů, kdy senioři našli po nějaké zprvu neřešitelné tragédii nový smysl života, slýcháváme často. Stále více je ale těch, kteří nevědí, jak se svým „prázdným“ životem naložit. Právě pro ně je zde projekt, který jim má pomoci v co nejaktivnějším přístupu k životu. Kampaň, kterou odstartovala tento týden v úterý Slezská diakonie slavnostním koncertem, bude pokračovat až do konce příštího roku na celém území severní Moravy a Slezska.

„Hlavním cílem projektu je informovat obyvatele kraje o možnostech aktivního stáří, přípravě na stáří, poruchách paměti a Alzheimerově chorobě včetně prevence. Zájemci se dozvědí o možnostech léčby a dalších důležitých aspektech seniorského věku,“ řekla Nina Macošková ze Slezské diakonie s tím, že během dvou let vznikne CD, které bude určitým návodem, jak žít i v pokročilejším věku. Spolu s ním vyjde i manuál, který bude vlastně rukovětí pro budoucí i současné seniory.

„Budou v něm uvedeny veškeré informace, které mohou seniorům pomoci, například kde se dají koupit oděvy, obuv, kompenzační pomůcky. Chybět nebudou ani záležitosti bytové politiky, poznatky ze světa medicíny, dále informace, kde budou vysvětleny sociální otázky, tedy dávky nebo služby sociální péče, dále důchodové zabezpečení, slevy pro seniory, možnosti půjček a podobně. Chybět nebudou ani informace o dopravě, turistice, bankovních službách nebo využití volného času,“ uzavřela Macošková.