„Nechali jsme si udělat analýzy a máme ověřeno, že naši pojištěnci využívají lůžka na tomto oddělení z jedné třetiny. Souhlas centrály jsme již obdrželi, takže s fakultní nemocnicí jednáme o detailech,“ řekl včera redakci šéf ostravské pobočky VZP Milan Šindler.

Mluvčí FNO Tomáš Oborný vstřícný krok VZP vítá. „Začneme jednat i s dalšími zdravotními pojišťovnami a věříme, že se nám podaří problém s nedostatkem dětských lůžek v co nejkratší době vyřešit,“ uvedl Oborný. Hutnická zaměstnanecká pojišťovna (HZP), u které je pojištěna velká část obyvatel Moravskoslezského kraje, ale zatím o ničem neví. „Žádnou oficiální žádost jsme zatím neobdrželi, takže se k tomu nemůžeme vyjádřit,“ sdělil mluvčí HZP Josef Křivánek.

Jak jsme již několikrát informovali, FNO požádala ostravskou pobočku VZP o navýšení dvou lůžek koncem minulého roku s tím, že v posledních letech přibývá na dětských JIP malých pacientů, a to proto, že současná medicína dokáže zachránit život i těm, kteří by ještě před pár lety nepřežili. „Když nastane nějaká akutní nepředvídatelná událost, která dítě ohrožuje na životě, například dopravní nehoda, musíme, a to i v noci, překládat malé pacienty na standardní lůžka. Přitom bychom je rádi nechali ještě třeba dva až tři dny na JIP,“ řekl tehdy primář oddělení Michal Hladík. Případ budeme i nadále sledovat.