Přelet gripenů a ukázka jejich pilotáže akci zahájí těsně před desátou hodinou dopoledne. Bude následovat nástup pevnostní jednotky a přinesení bojového praporu. "Pak už přijde na řadu atraktivní podívaná. Vojenské jednotky se podle taktiky z roku 1938 budou pokoušet betonové pevnosti dobýt," uvedla mluvčí s tím, že další bojové ukázky a předváděcí akce techniky budou v okolí pevnosti pokračovat do půl jedné. Pak si návštěvníci mohou do tří hodin odpoledne prohlédnout expozici v pevnosti.

Vojenské ukázky, na kterých se podílejí i další složky záchranného systému, se v Hlučíně-Darkovičkách konají pravidelně za účasti mnoha tisíc návštěvníků.

Osud pevností na Hlučínsku je smutný stejně jako osud Československa v roce 1938. Pohraniční oddíly je musely opustit bez boje. Německé armádě pak důmyslné obranné systémy během války sloužily jako inspirace pro budování vlastních opevnění na západní frontě. Nakonec se betonové monumenty, které se před válkou stavěly na severní hranici s Polskem, staly úkrytem německých vojáků, kteří je použili při snaze zastavit jednotky osvobozující tuto část Slezska.