Dobrovolní i profesionální hasiči z celé České republiky se včera sjeli do Ostravy, kde se konal již osmý ročník náročného hasičského víceboje, nazvaného Ostravská věž. Na nové radnici se soutěžilo v již osmém ročníku náročného hasičského víceboje v disciplínách, simulujících skutečné zásahy, včetně závěrečného vyběhnutím na ochoz věže.
„Bylo to zdrcující. Když jsem vyběhnul až nahoru, těžko jsem popadal dech,“ řekl jeden z padesáti soutěžících hasičů po dokončení závodu. Co vše tedy museli hasiči podstoupit? Hned po startu se soutěžící chopili těžkého kladiva, se kterým museli střídavě nahoru a dolů udeřit na připravený trenažér. Ti nejlepší do něj bouchli až šedesátkrát. Dále hasiči roztáhli vždy dvě hadice s proudnicemi na délku přibližně čtyřiceti metrů, překonali dva metry vysokou bariéru, následoval transport asi osmdesát kilo vážící figuríny směrem k lešení, výstup po žebříku na jeho konstrukci a vytáhnutí dvacetikilogramového závaží lanem nahoru. Nakonec již značně znavení hasiči vbíhali do budovy ostravského magistrátu až na ochoz věže. „Těch 520 schodů bylo jako za trest, už se mi ke konci podlamovala kolena,“ shodovali se na konci klání znavení, ale již spokojení soutěžící hasiči.
„Vyčerpávající sportovní výkon ve víceboji je ztížen tím, že hasiči musejí být oblečeni do kompletního zásahového oblečení včetně přilby, rukavic a těžké obuvi, navíc nesou na zádech bombu se vzduchem a po celou dobu mají zapnutý dýchací přístroj - celková zátěž má asi třicet kilogramů. Na ochoz radniční věže dobíhají opravdu z posledních sil. I tak se ostravský rekord blíží úctyhodné pětiminutové hranici,“ sdělil mluvčí krajského hasičského sboru Petr Kůdela.
Loňský vítěz trať zdolal za 5 minut a 31 vteřin, letošní nejlepší čas byl o více než minutu lepší. „Bylo to způsobeno možná tím, že figurína byla o pár kilo lehčí než obvykle,“ dodal Kůdela.
Svou fyzičku před výpravou na himalájskou K2, kam odjíždí v týmu Leopolda Sulovského již 22.5., si vyzkoušel i špičkový ostravský horolezec Josef Lukáš. Vypůjčil si kompletní hasičskou výstroj a před závodem si nechal poradit,jak na překážky. Jen dýchací přístroj nemusel mít zapnutý. Přestože podobnou dráhu nikdy netrénoval, doběhl na ochoz věže bez újmy na zdraví časem 8:35 a hned ocenil své soupeře. "Je to tak nastejno, jen cesta na K2 trvá celý den a tady je to kratší," zhodnotil Josef Lukáš závod ihned po doběhu do cíle.
V rámci Dne integrovaného záchranného systému si zejména malí návštěvníci prohlédli zásahovou techniku hasičů, zdravotníků i policistů. Zájemci se podívali na centrum krajské metropole z výšky automobilového žebříku a vysokozdvižné plošiny. Vyzkoušeli si také moderní zásahové přilby, dýchací techniku a další záchranářské vybavení.
Jednotlivci nad 40 let: 1. Vladimír Vysocký (HZS MSK Ostrava) 5:24 min., 2. Josef Vlk (HZS ZLK Zlín) 5:49, 3. Pavel Šustr (HZS ZLK Zlín) 5:56.
Družstva: 1. HZS MSK (Teslík, Hejneš, Melčák) 14:23 min., 2. HZS Praha (Koutník, Zeman, Vojtík) 15:56, 3. HZS MSK Ostrava, směna B (Vysocký, Biedroň, Duda) 16:42.