Většina z nich splnila úkoly vzorně a dokázala si, že jsou připraveni i na ty nejnáročnější zásahy v terénu, řekl dnes pořadatel soutěže Hartaman 2007 a šéf dobrovolných hasičů z Razové Jiří Roller.

Soutěžící museli například rozvinout dvě hadice na vzdálenost 60 metrů, pomocí dvacetikilového kladiva přesunout po kolejích kovový válec, překonat bariéru, do bezpečí přenést figurínu a navíc ještě dva dvacetikilogramové barely. To vše v plné výzbroji a s dýchacím přístrojem. Vítězi dvou kategorií se stali Zbyněk Kadlčík z Kněžpole u Uherského Hradiště a Aleš Legerský ze Starých Heřminov na Bruntálsku, bodovali i hasiči z Hošťálkovic, Ostravy a Razové.

Podle pořadatelů jsou podobné soutěže pro hasiče velmi důležité. "Motivuje je to, aby si udržovali dobrou kondici. A hlavně při soutěži sami sobě dokážou, že na to mají," vysvětlil Roller, který by příští rok chtěl na Slezskou Hartu zařídit českým hasičům také mezinárodní konkurenci.

V Moravskoslezském kraji se podobné soutěže s neobvyklým výběhem dosud konaly každoročně dvě. Jedna má cíl na věži ostravské Nové radnice a druhá ve věži Štramberské trúby. Nejlepší hasiči zvládnou několik disciplín s téměř třicetikilogramovou zátěží a nasazenou dýchací technikou v čase kolem pěti minut, v cíli často padají vyčerpáním.