VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice některých měst vyhlašují válku hernám

OSTRAVA - Výherní automaty přitahují nejrůznější kriminální živly. Herny proto dobrou vizitku centrům měst nedělají. A že jich tam najdeme spoustu. Některé radnice se je tedy snaží vyhláškami zrušit, či aspoň vytěsnit na okraj. Úspěšní jsou v tomto směru v Bohumíně, který se stal členem Sdružení měst a obcí proti hazardu.

18.4.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

Gambleři v srdci moravskoslezské metropole se ale nelíbí ani představitelům centrálního ostravského obvodu. I oni iniciují vznik vyhlášky, která by dnešnímu stavu učinila přítrž. Jejich aktivity jsou však zatím stále v plenkách.

Petice brojí proti hazardním hrám Zastupitelé Bohumína bojují proti výherním automatům už několik let. Svůj odmítavý postoj deklarovali schválením členství města ve Sdružení měst a obcí proti hazardu. „Jde o neformální sdružení šesti měst, která chtějí společně bojovat proti výherním hracím přístrojům, regulovat jejich množství a dosáhnout změn v legislativě. Kromě toho víme o dalších čtyřiceti městech, která mají s hazardními hrami problémy a uvažují o tom, že by do našeho sdružení také přistoupila,“ uvedl starosta Bohumína a senátor Petr Vícha, který v Senátu usiluje o legislativní změnu zákona o loteriích ve prospěch obcí.

V Bohumíně automaty nechtějí

Otevřený boj proti automatům vyhlásili bohumínští zastupitelé v říjnu roku 2005, kdy jednomyslně schválili vyhlášku, která provoz automatů v konkrétních ulicích ve městě zakazuje. Zákaz navíc v roce 2006 třikrát rozšířili, když se dozvěděli o možném vzniku dalších heren. V případě, že by se herny chtěly přestěhovat z centra do okrajových částí města, rozšíří pak vyhlášku znovu a půjdou se zákazem za nimi.

O možném vstupu do zmiňovaného sdružení jsou ochotni jednat i na českotěšínské radnici. „Museli by to schválit zastupitelé. Každopádně prozatím vyčkáme, jak se vyvine záležitost s videoterminály,“ uvedla ale mluvčí tamní radnice Dorota Havlíková.

A právě videoterminály jsou aktuálním problémem v Bohumíně. „Zjistili jsme, že některé herny namísto přístrojů, které jsme zakázali vyhláškou, provozují videoterminály, jejichž provoz nepovoluje město, ale ministerstvo financí. Může za to stávající legislativa, která je neúplná. To se nám nelíbí, protože zpočátku ministerstvo respektovalo naši vyhlášku a byli jsme účastníky řízení v povolování těchto přístrojů. Mohli jsme podávat rozklady k ministerstvu financí, že nesouhlasíme s povolením těchto nových typů hazardních her, a uspěli jsme,“ sdělil dále Petr Vícha a dodal, že město tak zjistilo, že ministerstvo financí v průběhu února v Bohumíně povolilo jednadvacet videoterminálů v restauračních zařízeních v centru.

Před zákazem v Bohumíně fungovalo 144 automatů, teď jejich počet klesl na 27 povolených přístrojů. Příjmy města tak klesnou zhruba o 5 milionů korun. „Ztrátu z provozu heren rádi oželíme. Do automatů totiž naši občané vložili ročně desetkrát tolik. Navíc chceme chránit veřejný pořádek, klid v okolí bydlících občanů a ztížit lidem zneužívání sociálních dávek. Z našich zkušeností totiž víme, že jejich velká část končí jinde než v potravinách a v oblečení pro děti,“ vyjádřil se závěrem Vícha.

Proti povolování videoterminálů se v Bohumíně zvedla i vlna odporu z řad veřejnosti. Městem začala v těchto dnech kolovat petice, která brojí proti hazardním hrám a výherním přístrojům.

Herny na rynku přitahují Olachy

Pryč s hernami z centra města. Tímto sloganem by se chtěli řídit také zastupitelé obvodu Moravská Ostrava a Přivoz (MOaP). Potřebují však k tomu pomoc z magistrátu. A tomu je tahle myšlenka také blízká. „Naším záměrem je zrušit herny na velké pěší zóně. Dalo by se to vyřešit městskou vyhláškou. Magistrát by měl za tímto účelem zřídit pracovní skupinu, která by její vznik koordinovala,“ sdělil svůj pohled na řešení problematiky Miroslav Svozil (ODS), starosta centrální městské části. Jej i jeho kolegy na radnici trápí, že se kolem heren velice silně koncentrují problémové osoby, a tím také v dané lokalitě roste kriminalita.

V celém obvodu MOaP je zhruba šest set hracích automatů, v samotném centru Ostravy se jich z toho nachází přibližně čtvrtina. Ztráty zisku z vytěsnění skříní, do kterých gambleří pod vidinou zisku házejí nemalé peníze, se starosta také nebojí. „Určitě by se ty automaty přesunuly někde na okraj, takže vybraná suma by se až tak nesnížila. Zato teď jsou ztráty daleko vyšší kvůli tomu, že pěší zóna zvýšenou kriminalitou odrazuje občany od návštěvy. Ruku v ruce se tím pak zhoršuje i kvalita bydlení na jinak lukrativní adrese v centru metropole,“ doplnil ještě Svozil.

Starostova slova o spojitosti mezi hernami a zvýšenou kriminalitou pak částečně potvrdila i mluvčí ostravských městských policistů Vladimíra Kejdová. Podle jejích slov je pravda, že před hernami řeší strážníci častěji narušování občanského soužití. Známým problém jsou třeba hluční olašští Romové na Jiráskově náměstí, známějším pod názvem Kuří rynek, kde se to hernami jen hemží.

„Tím, že se otevřou nové herny, přestupků v daném místě určitě přibude. Nejde to však do nějakých extrémů. V nočních hodinách navíc v okolí heren posilujeme hlídky, některá místa jako Jiráskovo náměstí či také Hlavní třídu v Porubě pak monitorují naše kamery,“ sdělila Kejdová a dále poznamenala, že i podle jejího názoru však herny do center, ale ani do dalších míst, kde je hustá bytová zástavba, nepatří.

A co tedy na to všechno říká ostravský primátor? „Pracovní skupina zabývající se problematikou heren by měla vzniknout. Jejími členy by měli být zástupci těch městských obvodů, které mají s automaty potíž a chtěli by se tak těchto sezení účastnit. První schůzka by mohla proběhnout už zhruba za čtrnáct dnů,“ uvedl primátor krajského města Petr Kajnar (ČSSD) a závěrem dodal: „Osobně si myslím, že herny, ačkoliv jsou zákonem povolené, přitahují osoby, které mají podíl na zvýšené kriminalitě. Proto je mi také blízká myšlenka vytěsnit tato zařízení z center měst.“

18.4.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník19 500 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Druh práce: vyzdívání a opravy všech druhů zdiva, vynášení výšek, omítání, obklady, dlažby. Provádění podkladních betonů a stěrek, bourání konstrukcí objektů, další zednické práce., Předpoklady pro výkon práce: výuční list v oboru, výborný zdravotní stav., Adresa pro doručení přihlášek do výběrového řízení: Městská realitní agentura, s.r.o., U Lesa 865/3a, 736 01, Havířov-Město nebo elektronicky na adresu pam@mra.cz.. Pracoviště: Městská realitní agentura, s.r.o., U Lesa, č.p. 865, 736 01 Havířov 1. Informace: Helena Krsová, +420 596 808 115.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník22 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:3.4.2017.A:22.2.2018. Praxe min. 5let, spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost, řidičský průkaz sk. B výhodou. K základní mzdě poskytujeme odměny z obratu dle vnitřního mzdového předpisu. Telefonní kontakt v pracovní dny od 8:00 do 17:00 na tel:604 591 771. Osobní schůzka po předchozí telefonické domluvě.E-mail:kamenstav@seznam.cz.. Pracoviště: Jiří červinka kamenstav - sídlo, 742 81 Bravantice. Informace: Jiří Červinka, +420 604 591 771.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník18 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:12.1.2018.A:22.2.2018. Místo výkonu práce Studénka. Náplň práce: Pokládka zámkové dlažby, obrub. Požadujeme samostatnost, zodpovědnost a časovou flexibilitu. Řidičský průkaz výhodou. Pracovní poměr na dobu určitou, v případě spokojenosti lze prodloužit na dobu neurčitou. Zaměstnanecké výhody: Stravenky. Telefonický kontakt od 8:00 do 15:00 hodin.. Pracoviště: Moravia trend s.r.o. studénka, Oderská, č.p. 407, 742 13 Studénka 3. Informace: Barbora Černíčková, +420 608 627 782.

2475 - Zdravotničtí asistenti (praktické sestry)13 500 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Zdravotní asistent. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Město Albrechtice - Žáry, Požadujeme:, . dosažené vzdelání zdravotního asistenta, . cistý trestní rejstrík, . empatické jednání, . fyzickou a psychickou zdatnost, . práce na PC (základní znalost), . dobré komunikativní schopnosti, . aktivní a zodpovedný prístup k práci, . schopnost práce v týmu, vedení, . kreativita a samostatnost, . loajalita vuci církevní organizaci, Nabízíme:, . zajímavou, ale nárocnou práci na celý úvazek v denním provozu, . mzda od 13 500,- Kc/mesíc + osobní ohodnocení, V prípade zájmu o uvedené pracovní místo zašlete motivacní dopis s životopisem, Charita Krnov , Výberové rízení - zdravotní sestra, Reditelka – Bc. Monika Dudová , Hlubcická 297/3 794 01 Krnov , nebo e-mailem na dresu:, monika.dudova@krnov.charita.cz, Zájemce budeme informovat, Z: 23.9.2016 A : 30.5.2017. Pracoviště: Charita krnov - pracoviště žáry, 793 95 Město Albrechtice. Informace: Monika Dudová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Těžba dřeva v Biskupských lesích, kde se kácí smrky pro stavbu nového kostela v třineckých Gutech.
20

V Bílé těží smrky na střechu kostela v Gutech, stavět se má už letos

Slavnostní předpremiéra dokumentu Banik!!! se uskuteční v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích v pátek 2. března.
5

Nohavica: Baník si zaslouží svůj dokument

Výuka šla stranou. Školy v pátek ovládl hokej

V Moravskoslezském kraji v pátek ráno neupínal pozornost k olympijskému hokejovému semifinále mezi Českem a výběrem Ruska jen málokdo. Fandilo se i ve školách.    

Dukelská kasárna v Opavě: Vítáni jsou velcí hráči

Opava zveřejnila výzvu, na základě které se mohou o prostor bývalých kasáren hlásit investoři 

Na zimní olympiádu do Malé Morávky

V jednom z největších lyžařských středisek u nás, v Malé Morávce v Jeseníkách, je pro návštěvníky připraven bohatý závěrečný program Olympijského festivalu.

ZOH v Ostravě: Youtuber představil speciální video. A nechybí v něm ani Deník

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Zatímco čtvrtek patřil v Olympijském festivalu v Ostravě především vzpomínkám na zlaté Nagano, v pátek dopoledne nešlo nevidět na tvářích návštěvníků zklamání z prohry českých hokejistů s Ruskem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT