Uklidňoval je „korunní princ“ ostravských olašských Romů Josef Stojka, který se za jejich aroganci všem omlouval. „Bývalý starosta Romům nasliboval nesmysly, oni mu uvěřili. Teď se bojí, že paní Janáčková jim dá tak akorát lopaty do ruky, proto se takto chovají. Omlouvám se vám všem. Chceme spolupracovat, gratuluju paní starostce, ona tady patří,“ prohlásil Stojka. Přidal se tak k odpůrcům odvolaného starosty Radomíra Michniaka (ODS).

Ti většinou tvrdí, že za sedm měsíců, co byl ve funkci, prováděl na radnici akorát čistky. „Hrabal se jenom v minulosti, nic nového se tady nestavělo, nedělo, žádná koncepční práce. Hledal jenom staré hříchy, kdo se na chodbě pozdravil s paní Janáčkovou, dostal padáka,“ tvrdí zastupitelka za ODS Dagmar Stachová. Díky ní a jejímu hlasování Michniak padl. „Bylo to pro mě těžké, musela jsem se vyrovnat s tím, že když budu proti svému stranickému kolegovi, umožním dostat se do vedení obvodu komunistovi. Ale mám svědomí čisté,“ vysvětluje se slzami v očích Stachová. „Počítám i s tím, že mě vyloučí ze strany. Předpokládala jsem i nadávky, ale je to těžké překousnout, když od bývalých kamarádů slyšíte, že jste k… zrádcovská a dotazy, kolik jsem za to dostala,“ pláče už naplno Stachová.

Její odvahu oceňuje Liana Janáčková. „Pokud někdo něco tvrdí o tlaku a uplácení, tak to pozor, to je na trestní oznámení,“ konejší Stachovou Janáčková. Po „převratu“ na radnici chce nejdříve zmapovat situaci na úřadu, zjistit, v jakém stavu jsou žádosti o dotace a dát do pořádku „rozhozený“ personál. „Rozhodovat bude odbornost,“ prohlásila Janáčková.

Bývalý starosta Radomír Michniak odmítá jakékoliv výtky na kvalitu práce nových lidí v samosprávě. „Když jsme nastoupili do funkcí, nechali jsme udělat audit hospodaření předcházejícího vedení obvodu. Auditoři našli mnohá vážná pochybení. Museli jsme je řešit. Provést organizační změny, propustit za to odpovědné pracovníky. O žádných čistkách nemůže být řeč. Také jsme měli plány dalšího rozvoje obvodu, i řešení složitých vztahů s Romy žijících v ghettech, která tady zavedla paní Janáčková,“ konstatoval Michniak, jenž po svém odvolání i s celou bývalou radou opustil jednací sál.

I on našel zastánce. „Každé nové vedení by mělo dostat na začátku klid na svoji práci a možnost se zabydlet. To pan starosta a rada nedostali. A to není fér. Řekněte také občanům konkrétní důvod, proč je odvoláváte,“ vyzvala jedna z občanek Mariánských Hor, která přišla včera na schůzi místního zastupitelstva.

„Radku, nezapomeň vrátit klíče od kanceláře, jako jsem to na hodinu musela před několika měsíci udělat já,“ volala na Michniaka Janáčková. Připomněla mu tak chvíle těsně po komunálních volbách loni na podzim, kdy se spolu s ostatními členy hnutí Nezávislí musela stáhnout do opozice. A to i přesto, že Nezávislí volby v Mariánských Horách a Hulvákách vyhráli. Přinutili je k tomu členové ODS, KDU-ČSL a ČSSD, kteří podepsali koaliční smlouvu, a získali tak v zastupitelstvu většinu. Zaměstnanci úřadu sledovali včera celé dění s velkým zájmem. Odmítli ho však jakkoliv komentovat. Na otázky svorně odpovídali mlčením.