„Naprosto nechápu, jak žena stíhaná v minulosti komunisty může zradit vlastní lidi a hlasovat pro člena KSČM,“ nevěřícně kroutil hlavou po svém odvolání z funkce Michniak. Stejnou otázku si kladou i jeho spolustraníci. Předsedkyně ostravské oblastní rady ODS a náměstkyně hejtmana Jaroslava Wenigerová kvůli tomu svolala včera mimořádné jednání. „Zrádkyně“ Stachová se z něj však omluvila.

„Bylo to pro mě velké překvapení. Až z novin jsem se dověděla, že paní Stachová měla v Mariánských Horách nějaké problémy a že tam údajně nefungovalo vše tak, jak mělo. Nikdy nevyužila stanov ODS, neinformovala oblastní radu o potížích, nežádala o pomoc při řešení,“ divila se Wenigerová. Jednání Stachové i ona považuje za zradu, její chování po odvolání Michniaka vnímá jako dětinské. Stachová s ODS totiž nekomunikuje. Odmítá se bavit i s novináři. Jen po jednání mariánskohorského zastupitelstva se slzami v očích řekla, že jiným způsobem nedokázala řešit problémy a špatnou práci starosty Michniaka na radnici.

„Za sedm měsíců, co byl ve funkci, prováděl na radnici akorát čistky. Hrabal se jenom v minulosti, nic nového se tady nestavělo, nedělo, žádná koncepční práce. Hledal jenom staré hříchy, kdo se na chodbě pozdravil s paní Janáčkovou, dostal padáka. Bylo to pro mě těžké, musela jsem se vyrovnat s tím, že když budu proti svému stranickému kolegovi, umožním dostat se do vedení obvodu komunistovi. Ale mám svědomí čisté,“ tvrdila Stachová.

Předsedkyně Wenigerová uvedla, že jde o nepřijatelné a nepochopitelné jednání členky ODS. „Paní Stachová nevyužila demokratické principy, které fungují v ODS. Vyzveme ji, aby odstoupila, v krajním případě bude vyloučena ze strany,“ konstatovala Wenigerová. Myslí si, že problém bude řešit i Konfederace politických vězňů. „Je to popření všech principů, na kterých konfederace vznikla,“ míní Wenigerová.

Překvapeni jsou i představitelé dalších politických stran, které loni na podzim vytvořily vládnoucí koalici na mariánskohorské radnici – KDU-ČSL a ČSSD. „Byli jsme spokojeni s dosavadní spoluprací. Utvořením této koalice byl vnesen na radnici po 16 letech nový duch demokracie, neboť koaliční partneři si byli rovni. Nebylo s námi jednáno z pozice síly, jako v minulosti ze strany paní Janáčkové. KDU-ČSL nemůže podporovat mandát nového vedení, který byl postaven na zradě jednoho koaličního zastupitele,“ uvedla předsedkyně mariánskohorské KDU-ČSL Jana Pagáčová.

Šéf ostravských sociálních demokratů Miroslav Novák vše považuje především za interní záležitost ODS. „My jsme byli ve volbách až třetí v pořadí, nic moc s tím nenaděláme. Věřím však, že ODS si udělá pořádek a vše proto, aby znovu začaly platit koaliční dohody, které jsme společně uzavřeli,“ řekl Novák.