Nejinak tomu letos i v Městské nemocnici Ostrava, která se do akce zapojila počtvrté. „Zájem nechat si bezplatně vyšetřit pigmentová znaménka byl letos obrovský. Už minulý týden nám volali občané, kdy se mohou přijít nechat vyšetřit. Jen během pondělního dopoledne naši dermatovenerologové vyšetřili padesát klientů, akce pokračovala až do třetí hodiny dopoledne,“ sdělila mluvčí nemocnice Marie Dlabalová.

Přestože lékaři neustále varují před přílišným vystavování se slunečnímu i umělému záření, lidé na to nedbají. „Je tedy pochopitelné, že riziko vzniku nádorových onemocnění kůže roste. Další rizikovou skupinu tvoří osoby, které se už v dětství vystavovaly nechráněně sluníčku,“ sdělila primářka oddělení dermatovenerologie MNO Milena Krištofová.

Obrovský zájem letos zaznamenal i ostravský dermatolog Petr Zajíc, který jako jediný v Moravskoslezském kraji vyšetřuje pigmentové kožní projevy digitálním dermatoskopem, který je v současné době nejmodernějším přístrojem na pigmentové névy. „O přístroji pana doktora Zajíce jsem četla v novinách. Protože vnuk má po těle několik podezřelých mateřských znamének, využila jsem dnešní akce. Nechceme nechat nic náhodě, proto tady čekáme,“ svěřila se v čekárně Milena Hromadová z Ostravy, která vyšla po třiceti minutách z ordinace s úsměvem na tváři. „Vyšetření vnuka vůbec nebolelo. Pan doktor nás navíc uklidnil, protože se nejedná o nic vážného. Přesto máme chodit pravidelně jednou ročně na kontroly,“ dodala Hromadová.

„Vyšetřili jsem několik desítek lidí. Ve dvou případech se jednalo o podezřelá znaménka. Pacienty proto bylo nutné odeslat k chirurgickému odstranění a detailnímu histologickému rozboru,“ prozradil Zajíc.