„Cílem celého projektu je v podstatě jediné – aby občan znal "svého strážníka" a s důvěrou se na něj obracel, kdykoli bude potřebovat jeho pomoc. Kontakt s okrskářem je možný také prostřednictvím internetových stránek ostravské mětské policie na adrese www.mpostrava.cz. Pokud občan chce okrskáře navštívit osobně, může se dostavit na nejbližší služebnu městské policie, kde mu bude poskytnuta potřebná informace,“ uvedla mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Kejdová.

„Naší snahou je docílit toho, aby občan přestal být pouze anonymní osobou, ale aby byl člověkem s konkrétním jménem. To však platí i naopak. Strážník nebude jen číslem na uniformě, ale ochráncem zákona a pořádku, kterého všichni znají,“ vysvětlil již dříve ředitel městské policie Jan Hulva. Okrskáři podle něj musejí řešit nejen případy týkající se kriminality nebo veřejného pořádku. „Jsou tu i další záležitosti, například špatné silnice nebo nefungující veřejné osvětlení. Strážník ví, se kterými kompetentními orgány o těchto problémech jednat. Není však v jeho silách, aby měl přehled o všem, co se v okolí děje. Spoléháme proto i na samotné obyvatele, že svého okrskáře na tyto věci upozorní. A zde se bez vzájemné důvěry neobejdeme,“ doplnil Hulva.

Okrskáři ve svých rajonech řešili řadu více či méně závažných události. Jeden ze strážníků koncem minulého roku přispěl k odhalení dvou dívek ve věku čtrnáct a sedmnáct let, které několik týdnů terorizovaly žáky taneční školy Akcent v Ostravě-Hrabůvce. Přepadávaly je cestou na trénink nebo při návratu domů. Snažily se jim ukrást mobilní telefony, oblečení, jídlo i další věci.

Jejich plány naštěstí vždy překazili náhodní kolemjdoucí. Jen díky tomu žádný z útoků neskočil zraněním. Situace ale dospěla tak daleko, že některé z dětí v obavě z dalších útoků přestaly chodit na tréninky. Když se problémech dozvěděla ředitelka školy, ihned kontaktovala městskou policii. Okrskář vytipoval dvě podezřelé dívky, které se nakonec se přiznaly.

O tom, že si okrskáři mezi lidmi získali důvěru, svědčí i další případy. Jeden z občanů upozornil okrskáře na možný nelegální odběru elektrické energie ve sklepě domu v Ostravě-Hrabůvce. Strážník zde nakonec odhalil nelegální dílnu na vypalování CD a DVD. Na dalšího okrskáře se obrátili obyvatelé rodinných domů v Ostravě-Zábřehu. K zoufalství je přiváděl zloděj, který na jejich zahradách kradl okapy, travní válce a další věci. Okrskář lidem vysvětlil, co mají dělat. Nenechavce se nakonec podařilo nafotit. Snímky předal strážníkovi jeden z občanů. Důkazy si pak převzala státní policie.