V bývalé Miskové vile, dnes výstavní budova, se návštěvníci dozví něco z historie a technického vývoje dobývání uhlí a prohlédnou si unikátní výstavu důlních svítidel. Otevřená je také důlní expozice dolu Anselm, do které se návštěvníci dostanou fáráním původní těžní klecí a poznají, jak se těžilo uhlí v dávné i té bližší minulosti. Také interaktivní expozice báňského záchranářství, kde jsou k vidění dýchací přístroje z 2. pol. 19. století, těžká záchranářská a potápěčská technika a dokonce si může návštěvník vyzkoušet na vlastní kůži cvičný záchranářský polygón.

Po celý velikonoční víkend začíná první prohlídka v 9 hodin a poslední v 16 hodin. Co návštěvníky čeká ve venkovním areálu muzea? Zajímavý pohled do doby před 23 tisíci lety nabízí rekonstrukce sídliště lovců mamutů včetně mamutího mláděte a pravěkého lovce. Také všude přítomná důlní rypadla, nakladače, razící kombajny aj. připomenou návštěvníkům minulost našeho rázovitého regionu.

Odpočinek a relaxace čeká návštěvníky ve sportovním areálu. Otevřeno bude Lanové centrum PROUD, kde budou příznivcům adrenalinových aktivit k dispozici proškolení instruktoři, a kde každý v sobě objeví doposud nepoznané dovednosti. Velkou novinkou této sezóny je nově zrekonstruovaná hornická restaurace Harenda u Barborky s prvním jídelním lístkem psaným ve Slezském nářečí.

Do expozic se mohou podívat také milovníci cyklistiky, kteří hojně využívají cyklistickou stezku vedoucí areálem muzea. Pro ně je před vrátnici umístěn stojan na kola se speciálním uzamykatelným systémem, ke kterému je zapůjčen zámek a klíč. Jen na zvířátka v malé landecké ZOO si budou muset návštěvníci ještě počkat, a to do 16. dubna, kdy budou do muzea opět přivezeny kamerunské ovečky a kozičky z Ostravské zoologické zahrady. Novinku tady mají také pro ty, kteří shánějí pro své blízké originální dárek. Od března jsou v prodeji dárkové vstupenky.