Dotací se dočkaly nebo dočkají i další obce v okolí. Kraj jim slíbil materiální a finanční pomoc v souvislosti s budováním strategické nošovické zóny, na které vyrůstá výrobní závod jihokorejské výstavbou automobilky Hyundai.

"Předání traktoru je jeden z prvních kroků, kterým jsme přislíbili, že budeme pomáhat obcím okolo. Traktor byl v požadavcích obce, umí zametat i sekat, takže se vyřeší problém zimní i letní údržby silnic. Chceme zároveň, aby lidé měli pocit, že nepřišla jen továrna, ale že jim to také něco pomáhá," řekl novinářům po předání traktoru hejtman Evžen Tošenovský.

Podle nošovického starosty Miroslava Kačmarčíka by obec letos měla čerpat od kraje kolem pěti milionů korun, které využije na infrastrukturu. "Chtěli bychom vyměnit stávající chodník, který je v hrozném stavu, od cedule označující začátek Nošovic až po křižovatku na Nižní Lhoty," uvedl starosta s tím, že v plánu je i výstavba nového chodníku v místě bývalé silnice I/48.

Traktor s přívěsem, sekačkou na trávu, sypačem na zimní posyp, radlicí pro letní práce Nošovicím vydatně pomůže. "Na údržbu chodníků jsme neměli nic. Dříve nám to dělalo zemědělské družstvo, teď nám to plužila jedna soukromá firma a chodníky jsme plužili malým traktorkem sami, ale to bylo při větším sněhu nedostačující," řekl místostarosta Nošovic Jindřich Olšar.

"Ročně jsme dávali na údržbu 80.000 až 100.000 korun, když bylo hodně sněhu, proto si myslíme, že se to vyplatí," doplnil starosta. Potřebu traktoru schválilo nošovické zastupitelstvo loni na podzim. Nošovice plánují, že traktor budou využívat také dobrovolní hasiči i fotbalový klub. Obec v září otevírá nový sportovní areál za 17 milionů korun.

Podle hejtmana jde o první traktor, který kraj věnoval obci. Jiné obce v okolí takový požadavek neměly. "Obce chtějí novou lávku nebo opravu silnic," dodal. Pomoc kraje se kromě Nošovic týká Nižních Lhot nebo Vojkovic. Například Vojkovice mají podle hejtmana přislíbeny tři miliony korun, za větší část dotace už obec vybudovala zastávkový záliv.

Loni kraj rozdělil v souvislosti s výstavbou nošovické zóny asi 200 milionů korun. Kompenzace dostalo místní zemědělské družstvo za to, že nemohlo dále podnikat na svých pozemcích, nebo domácnosti v Nošovicích a Nižních Lhotách za ztížené životní podmínky po dobu výstavby automobilového závodu. Nošovická továrna by měla spustit zkušební provoz v březnu 2009, tedy dva roky po zahájení výstavby.