„Hypermarkety je možné tolerovat na okraji měst, ale stavba v místě vzdáleném sotva dvě zastávky MHD od dvou dalších hypermarketů a doslova na dosah ruky vzdálených samoobsluh střední velikosti postrádá racionální důvod, pokud tímto důvodem není likvidace drobných provozoven a obchodů v okolí, včetně zmíněných samoobsluh,“ tvrdí předseda občanského sdružení Poruba Adam Kantor z Ostravy-Poruby, jeden z iniciátorů petice proti výstavbě hypermarketu.

Podle porubského starosty Miroslava Nováka je projekt výstavby prodejního centra starý. „O tom, že tam vznikle obchodní galerie, bylo rozhodnuto už někdy v letech 1994 nebo 1995. Lokalita byla blokována pro výstavbu obchodní galerie,“ uvedl Novák. Porubští zastupitelé se peticí místních obyvatel zabývali a koncem loňského roku pověřili starostu Nováka jednat o získání pozemku pro výstavbu obchodní galerie zpět do vlastnictví obce. Jenže situace není tak jednoduchá, protože investorská společnost Sey Development získala pozemky pro plánovaný hypermarket do svého vlastnictví podle smlouvy uzavřené v září roku 2005. Na vrácení by se musely dohodnout obě dvě strany, což se zatím nestalo.

Stavební firma již má k dispozici všechna potřebná povolení pro výstavbu, proto může začít stavět, aniž by jí snaha radnice o vrácení pozemku zabránila v jejím záměru. „Pro danou stavbu je vydáno stavební povolení a běží lhůta pro nabytí právní moci," sdělil Novák.