V Českém Těšíně je jarní novinkou šest kontejnerů na oblečení a hračky. Jde o projekt sběru šatstva pro charitní účely, uvedla mluvčí města Dorota Havlíková.

Lidé v Ostravě upřednostňují společné kontejnery pro plasty i nápojové kartony. Nemusejí doma vytvářet místo pro další druh odpadu, zároveň není nutné hledat místo pro nové kontejnery v ulicích, dodala Václavková. Nápojové krabice se podle ní oddělí od plastů na třídící lince společnosti OZO Ostrava, kde se roztřídí například PET lahve, polyetylenové obaly a fólie nebo palivo pro cementárny.

Papírová vrstva nápojové krabice obsahuje kvalitní papír s velmi dlouhým vláknem, který papírny používají jako vstupní surovinu při výrobě recyklovaného papíru. Hliníková a polyetylenová fólie se rozmělněním krabice oddělí a dále zpracuje. "Z krabic se vyrábí například lisované desky, které ve stavebnictví mohou nahradit sádrokarton. Z lisovaných nápojových kartonů se může vyrábět i nábytek s nižší zátěží, vhodný pro děti nebo do kanceláří," uvedla Václavková.

Krabice od nápojů je potřeba vhazovat vypláchnuté a stlačené do kontejnerů označených nálepkami. Město zároveň stáhne z částí Hrabůvka a Zábřeh oranžové popelnice, které zkušebně rozmístilo v roce 2005.

Českotěšínská radnice spolupracuje na sběru oblečení, bot a hraček s polskou firmou Wtórpol, která uhradí veškeré náklady projektu, řekl jeho autor a místostarosta Milan Pecka. "Mrzelo mě, že mnoho oblečení končí v kontejnerech, přitom charitní organizace čistým šatstvem nepohrdnou. Část sebraného oblečení bude k dispozici azylovému domu pro bezdomovce v Českém Těšíně, využijí ho také jiné charitní organizace. Část oděvů firma vyveze na Ukrajinu nebo do Rumunska, kde je o šatstvo zdarma zájem. Část dále zpracuje jako druhotný odpad," uvedl Pecka.

Příprava projektu trvala tři měsíce, než se podařilo vyřešit převoz oblečení přes hranice. "Hrozilo, že obsah kontejnerů budeme muset převážet jako odpad. To by si vyžádalo zdlouhavé epidemiologické testy a dezinfekci na hranici. Díky oficiální partnerské smlouvě, kterou jsme podepsali s radnicí, můžeme převážet kontejnery jako oblečení pro charitní účely," řekl zástupce firmy Pawel Poprawski.