Počasí vycházkám přálo, takže se jich zúčastnilo několik desítek lidí. „Bydlím v Ostravě už pět let a chtěl jsem ji poznat trochu hlouběji. Proto jsem uvítal, že se koná tato procházka obohacená o odborný výklad týkající se historie města,“ sdělil třicetiletý Petr Fišer a pokračoval: „Podívat se na haldu Ema jsem už navíc plánoval taky pěkně dlouho, takže jsem vlastně využil ideální příležitosti, jak si tam zajít a navíc získat spoustu informací o dějinách i architektuře Ostravy. Musím říct, že se mi toto město moc líbí.“

Zatímco Petr Fišer chtěl poznat město, ve kterém žije teprve krátce, mezi účastníky vycházek byli i tací, kteří patřili mezi opravdové pamětníky. Přesto i je zlákala jarní procházka spojená s možností dozvědět se něco nového. „Jsem rodilý Ostravák, ale celý život jsem pracoval v dole, a o historii tohoto města tak nemám příliš velké ponětí. Rozhodl jsem se tedy, že se taky něco poučím,“ vyjádřil se další z účastníků, pětasedmdesátiletý Josef Číž. „Možná bych nešel, kdybych už nebyl sám. Ale co budu mít z toho, když budu jen sedět doma? Jsem rád, že tady je průvodce, který mi řekne zajímavosti o městě, ve kterém už dlouhá léta žiju,“ dodal ještě Číž.

Nikdo z těch, kdo se v neděli doslova vyškrábali na magický vrcholek nesoucí jméno halda Ema, této túry nelitoval. Příznivé počasí nabídlo unikátní pohled na srdce moravskoslezské metropole či třeba na hutní komplexy nacházející se opodál. Foto: Na haldu Ema si vyšláply davy lidí. Pohled na Ostravu z magického vrcholu si v neděli nenechaly ujít desítky Ostravanů.