Herny, bary či prodejny s levným textilem jsou tam dnes hojně rozšířené. Některým místním obyvatelům se to nelíbí. „Připadá mi, že těch vietnamských prodejen a heren stále více přibývá. Je to škoda, protože to Hlavní třídu hyzdí,“ postěžoval si při pohledu na vyvěšené textilní zboží na chodníku Hlavní třídy například Jan Kalík.

Podle porubského starosty tento stav není místní radnice schopna ze zákona ovlivnit. „S klidným svědomím mohu říct, že nejen v prostorech na Hlavní třídě, ale ani v ostatních bytových domech, které patří porubské radnici, není jediný hrací automat nebo prodejna levného asijského zboží. Není tam nic podobného, na co si lidé stěžují,“ uvedl starosta. Ve velké části jsou tyto provozovny podle něj umístěny v domech, které jsou v bývalém majetku OKD nebo i v domech jednotlivých bytových družstev. Jsou také v domech patřících nájemníkům, kteří je zprivatizovali v devadesátých letech od porubské radnice.

„Nejen porubská radnice nemá právo omezovat, regulovat stupeň podnikání ani ve stávajících prostorech, jestliže byly v minulosti zkolaudovány jako obchodní. To znamená, že pokud tam v minulosti byla zelenina, nic nebrání tomu, aby tam byl bar, herna, popřípadě prodejna textilního zboží,“ dodal Novák.

Důvod, proč jsou tyto prodejny, herny a bary na Hlavní třídě tak rozšířené, je ten, že mohou nabídnout mnohem více peněz za nájem nebytových prostor. Jejich provozovatelé dokáží zaplatit čtyři až pět tisíc korun za metr čtvereční, zatímco jiné provozovny, které by tam lidé rádi viděli, jen okolo patnácti set korun.