Památník dozná mnohých změn. Z jeho čela již zmizel znak, který postrádal autentičnost, pocházel totiž podle heraldiků z roku 1953. „Změnami projdou i expozice. Bývalá správní budova památníků po levé straně areálu bude přeměněna mj. na obřadní síň a expozici Heliodora Píky s archivem a badatelnou,“ přiblížila Horáková.

Novou tvář dostane i symbolický hřbitov vojáků padlých v Ostravsko – opavské operaci. „Všech třináct tisíc jmen ruských vojáků jsme museli důkladně zapsat a převést seznamy pro budoucí badatele do elektronické podoby,“ doplnila Jana Horáková. Expozice dostanou nový obsah, na kterém spolupracuje s Česká obec legionářská a další organizace.

„Památník druhé světové války se doposud věnoval hlavně regionálním dějinám a Ostravsko-opavské operaci, po rekonstrukci bychom chtěli pojmout expozice v širším kontextu. Důraz chceme dát na evropské, světové a naše dějiny. Expozice budou mapovat období od nástupu fašismu po konec druhé světové války s přesahem do roku 1948,“ doplnila Horáková.

Původně rozsáhlý skanzen bojové techniky byl zeštíhlen a letadlový park byl přemístěn do soukromého muzea v Pardubicích. Další technika putovala do Darkoviček a kolem památníku je těžká bojová technika, která zde zůstane.