Průzkum prováděli v dubnu a květnu telefonicky. Ve srovnání s Brnem a Prahou dopadla ostravská městská policie stejně. Tedy sedmdesátiprocentní spokojenost. „V Ostravě si však více lidí dokáže vybavit kontakt se strážníkem, což je důležité pro jejich pocit bezpečnosti v ulicích. Devadesát procent Ostravanů uvádí, že strážníky v ulicích potkává,“ konstatovala Mynářová.

„Nejvíce spokojeni s činností městské policie jsou obyvatelé Martinova, nejhůře dopadl Pustkovec,“ upřesnila Mynářová. Odhaduje, že na výsledku Pustkovce se podílejí i fakta a události, které městští policisté nemohou ovlivnit ani do nich ze zákona vstupovat. „Nejde tady ani tak o trestnou činnost, krádeže, ale o mezilidské vztahy,“ míní Mynářová.

Ředitel městských policistů Jan Hulva bere vážně připomínky a doporučení, které k práci jeho podřízených občané v průzkumu měli. Ukázalo se totiž, že lidé jsou sice převážně spokojeni se strážníky, mnohem horší je to však s pověstí, která městskou policii provází.

„Uděláme vše pro větší informovanost občanů. Budeme je více seznamovat například s neustále rostoucím podílem strážníků na objasnění trestné činnosti a dalších záležitostech,“ slíbil Hulva. Z průzkumu také vyplynulo, že by lidé chtěli policisty v ulicích více vidět, a byli by spokojenější, kdyby se více než pokutám věnovali bezpečí obyvatel města a jejich majetku. Ostravané také oceňují vstřícné jednání, ochotu a příjemné vystupování a fakt, že zasahují rychle.

Nejlépe hodnocenou oblastí je hlídkování u přechodů pro chodce, asistence u sportovních utkání a preventivní programy pro děti. Nespokojeni jsou Ostravané s dostatečně neodůvodněnými pokutami, špatně hodnotí ochranu majetku a kontrolu sběren odpadu.