Všechna setkání se uskutečnila v areálu tábornického oddílu BVÚ v Ostravě-Přívoze, který nabídl své prostory. „Mohli jsme je navštívit v dětských domovech, zdálo se nám však lepší zvolit neutrální půdu, kde se budou všichni cítit uvolněněji. Naším cílem bylo zábavnou formou seznámit děti a mládež ve věku deset až osmnáct let s problematikou zákonů a trestní odpovědnosti. Nechtěli jsme však pouze někoho poučovat,“ uvedla strážnice Vladimíra Baronová s tím, že organizátoři vsadili na zábavnou formu, kdy vytvořili několik modelových situací. Během jedné z nich připravili hospodskou šťáru.

„Simulovali jsme kontrolu na Stodolní ulici. Jednoho chlapce a dívku jsme oblékli do strážnických uniforem, aby se dokázali co nejlépe vcítit do našich pocitů,“ řekla Baronová s tím, že o tuto roli byl mezi přítomnými velký zájem. Další si zahráli omladinu popíjející alkohol a servírku. „Tohle je určitě lepší než někde jen sedět a poslouchat,“ uvedli aktéři scénky. „Rozebírali jsme konkrétní situace, kdy například někdo z hostů odmítá předložit doklad,“ uvedla Baronová, podle které malí strážníci později uvedli, že při řešení tohoto konfliktu neměli zrovna příjemné pocity. „Totéž nám řekla i servírka, která se musela smířit s udělením pokuty. Ani samotní hosté to neměli snadné. Přesvědčit svého kamaráda, aby při kontrole nedělal problémy, prý nebylo vůbec jednoduché,“ doplnila Baronová.

V další části besedy strážníci navodili situace, kdy se chlapci a dívky stali svědky trestného činu. „Vysvětlili jsme jim, jak je důležité jejich svědectví a jak se mají zachovat,“ řekla Baronová. Ochránci zákona s dětmi hovořili také o některých zločinech a jejich závažnosti. „Rozdali jsme jim kartičky s různými trestnými činy a přestupky. Chtěli jsme, aby je seřadily podle závažnosti,“ popsala průběh Baronová s tím, že hodnotová stupnice některých dotázaných strážníky šokovala. Pro jednoho z chlapců byla například krádež daleko horší než znásilnění. „Holka se otřepe a jde dál, vlastně o nic nejde,“ tvrdil mladík. „Museli jsme jim vysvětlit, jaké následky takové znásilnění má. Oběť utrpí psychické trauma někdy i na celý život,“ řekla Baronová.

Řada dotazů se týkala i sprejerství. Mnozí totiž netušili, že jde o trestný čin. „Pro některé to bylo překvapení, jiní to už dávno věděli. I přes nízký věk se již dostali do konfliktů se zákonem,“ řekla Baronová s tím, že městská policie hodlá v projektu Prevence patologických jevů pokračovat.