Protože v posledních letech rodí také ženy starší, dětí přibývá. Není výjimkou, že další dítě si ženy pořizují i po čtyřicítce, tedy v době, kdy si už dokázaly vybudovat kariéru a hmotné zajištění. Přesto je stále ještě mnoho těch, které si další dítě nemohou dovolit z finančních důvodů.

Paní Pavle z Ostravy je třicet pět let, má dvě děti ve věku deset a pět let. Nedávno absolvovala potrat. „Máme hypotéku na dům a splácíme několik půjček,“ říká žena, která chtěla zůstat v anonymitě. „Když mi nedávno vyšel těhotenský test pozitivně, nevěřila jsem mu a navštívila svého gynekologa. Těhotenství potvrdil. Představa, že se ocitnu na mateřské a můj příjem, který rozhodně není v rodinném rozpočtu zanedbatelný, bude v rodině chybět, byla hrozná. Po dlouhých diskuzích jsme se nakonec s manželem rozhodli pro interrupci,“ vysvětlila paní Pavla.

Podobných případů je více, ale i tak počet potratů v ČR neustále klesá. Tento fakt je pro zástupce primáře gynekologicko- porodnického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) Jana Segeťu pozitivní signál. „Vypovídá to o tom, že ženy stále více používají kvalitní antikoncepci, a také o tom, jak se společnost k problematice potratů staví. Zároveň začíná být naprosto běžný trend, že česká rodina se mnohem častěji rozhodne mít i tři děti. To vidím jako velmi pozitivní,“ zhodnotil Segeťa.

Tradičním odpůrcem potratů je církev. Interrupce jsou ze strany katolické církve nepřijatelné kvůli přesvědčení, že lidský život začíná už ve chvíli početí. l Ve Fakultní nemocnici Ostrava bylo v loňském roce provedeno 174 zákroků vedoucích k přerušení těhotenství. V Městské nemocnici Ostrava loni provedli 411 potratů, což je o 273 potratů méně než v roce 1991. V celém Moravskoslezském kraji bylo provedeno 4629 potratů. V přepočtu na sto narozených dětí zaznamenaly nejvyšší údaje v kraji okresy Karviná (45,78%) a Bruntál (41,70%). Přitom průměr v kraji (37,87) je nižší než průměr v republice, který činí 39,04 potratu na sto narozených dětí. l Podle sociologů má Karvinsko a Bruntálsko nejvyšší potratovost proto, že v těchto regionech je nejvyšší nezaměstnanost a lidé mají nízké příjmy. Nedostatek peněz jim proto nedovoluje nechat si třeba třetí dítě.

 

Ve Fakultní nemocnici Ostrava bylo v loňském roce provedeno 174 zákroků vedoucích k přerušení těhotenství. V Městské nemocnici Ostrava loni provedli 411 potratů, což je o 273 potratů méně než v roce 1991. V celém Moravskoslezském kraji bylo provedeno 4629 potratů. V přepočtu na sto narozených dětí zaznamenaly nejvyšší údaje v kraji okresy Karviná (45,78%) a Bruntál (41,70%). Přitom průměr v kraji (37,87) je nižší než průměr v republice, který činí 39,04 potratu na sto narozených dětí.
Podle sociologů má Karvinsko a Bruntálsko nejvyšší potratovost proto, že v těchto regionech je nejvyšší nezaměstnanost a lidé mají nízké příjmy. Nedostatek peněz jim proto nedovoluje nechat si třeba třetí dítě.