Ostravská ODS přišla za poslední týden už o druhého starostu ostravského obvodu. Po Mariánských Horách a Hulvákách, kde odvolaného starostu Radomíra Michniaka v křesle vystřídala senátorka Liana Janáčková, byl podobným způsobem sesazen Petr Kutěj ve Vítkovicích. Zatímco na mariánskohorské radnici změnu iniciovali Nezávislí, které podpořila členka ODS, ve Vítkovicích to byli zelení. Na jejich stranu přeběhli lidovec a bývalá členka ČSSD.

V obou obvodech „zrádcové“ umožnili vstup do místní vlády komunistovi. Také scénář „defenestrace“ byl velmi podobný na obou radnicích. Do poslední chvíle přeběhlíci svým kolegům tvrdili, že jsou loajální a nechystají „přestup“. Když došlo na hlasování, přidali se k opozici.

„Jsem na jednání v Praze. Vím, co se stalo ve Vítkovicích, ale nemám detailní informace. Proto jsem svolala ostravskou oblastní radu ODS i grémium. Musíme i s předsedy místních sdružení strany situaci analyzovat a vyvodit důsledky,“ uvedla předsedkyně ostravské oblastní rady ODS Jaroslava Wenigerová. Míní, že každá koalice založena na jednom hlasu je velmi křehká. „Může se stát, že takovéto střídání stráží se rychle zopakuje. V tomto případě záleží na každém jedinci, na jeho loajalitě ke straně. Můj názor na to je stále stejný: Když nepřesvědčím o svém postupu ostatní, pak se buď demokraticky podřídím většině, nebo odejdu. Ale přece nepotopím stranu, díky níž jsem se dostal do zastupitelstva a volili mě občané,“ konstatovala Wenigerová.

Petr Kutěj: Šlo jen o moc

Křehkost koalice po sedmi měsících vlády na vítkovické radnici pocítil na vlastní kůži Petr Kutěj (ODS). „Do poslední chvíle jsem neměl žádný signál o tom, že bych měl být i s celou radou odvolán. Až když to na pondělním jednání zastupitelstva navrhli zelení. Ani ve snu mě nenapadlo, že zradí můj lidovecký kolega. To, že se tak zachovala místostarostka Odehnalová, bylo menším překvapením. Aby získala svoji funkci, neváhala těsně po listopadových volbách zradit svoje spolustraníky z ČSSD, kteří ji za to vyloučili. Zřejmě jí na postu záleží natolik, že se nyní zase spojila s vítězi,“ reagoval Kutěj.

Mrzí ho, že z funkce, kterou vykonával třináct let, musel odejít, aniž bylo jasně řečeno, proč. „Neuvedli důvod, jen si vše odhlasovali. Mocenský boj,“ krčí rameny Kutěj. Podotkl, že by se měli politikové vážně zabývat změnami volebního systému u nás. „Na Slovensku to vyřešili přímou volbou starosty. Tam se už nemůže stát, jako teď ve Vítkovicích, že strana, která vyhrála volby, skončí v opozici, a člověk, který dostal ve volbách sedmdesát hlasů, je starostou,“ tvrdí Kutěj.

Zelení: Komunista nám nevadí

Šéf zelených v Moravskoslezském kraji a zároveň vítkovický zastupitel Vladislav Koval vysvětlil změny na vítkovické radnici tím, že vlastně jde o plnění volebního programu Strany zelených v tomto obvodu. „Ačkoliv jsme měli výhrady vůči předcházejícímu vedení radnice už v minulosti, nemohli jsme na tom po listopadových volbách nic změnit. Teď se naskytla možnost, které jsme využili,“ konstatoval Koval s tím, že nebyli spokojení, jak je bývalé vedení informovalo o dění v obvodu a svých rozhodnutích. „Neprůhledná byla výběrová řízení na stavby a obnovu domů a bytů, divným způsobem se přidělovaly byty, nejasnosti se vyskytly při dostavbě náměstí Jiřího z Poděbrad a další,“ upřesnil Koval.

Nevadí mu, že v radě obvodu nyní sedí komunista. „Na komunální úrovni jde o něco jiného než ve vysoké politice. Za tři čtvrtě roku se ukázalo, že i komunisté tu mají zájem řešit problémy podobným způsobem jako my,“ řekl Koval.

Radost z událostí ve Vítkovicích nemá šéf ostravských sociálních demokratů a starosta Poruby Miroslav Novák, byť se tu díky převratu dostala ČSSD do rady. „Takovéto změny založené na jednom či dvou přeběhlících nejsou obecně ku prospěchu,“ míní Novák.

Nový starosta Vítkovic Aleš Dobrozemský (KDU-ČSL): Nová rada zahrnuje všechny politické strany ze zastupitelstva mimo ODS. Již po volbách jsem prosazoval co nejširší průřez politických stran, který by zaručoval pluralitu názoru a širokou dohodu. Proč i s KSČM? Tato strana je v našem obvodě významně zastoupena, proto nelze odmítat i její názory. Chci využít jejího odlišného úhlu pohledu jako reflexi řešení úkolů. Za půl roku, co jsem byl místostarostou, jsem poznal zaměstnance, jejich práci. Jsou to skvělí profesionálové a jejich práce si vážím. Počítám s každým z nich. Bývalého starosty si moc vážím, i jeho práce pro Vítkovice. Mou vizí fungování radnice byla a je otevřenost řešení problémů, a to již u samotného počátku s občany, využívat jejich podněty a reakce k řešení. Chceme připravit na našich webových stránkách databázi dodavatelů, které pak budeme automaticky oslovovat při našich investičních záměrech.