VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pěkný výlet do přírodní rezervace Štěpán

OSTRAVA - Přírodní rezervace Štěpán se rozkládá na pomezí katastru obcí Martinov a Děhylov, na pravé straně řeky Opavy. Protíná ji železniční trať Svinov-Opava, jejíž loňská modernizace probíhala právě v tomto území s relativně značnou ohleduplností. Oblast patří do někdejší soustavy rybníků, kterých bývalo u Ostravy velké množství.

28.4.2007
SDÍLEJ:

Přírodní rezervace ŠtěpánFoto: DENÍK/Boleslav Navrátil

Přírodní rezervací se stala tato enkláva v roce 1994, rozšířena byla o rok později. Stezky přírodní rezervace Štěpán jsou vděčným cílem především rodinných výletů. Je to dáno i tím, že rezervace Štěpán je v dosahu městské dopravy, od konečné zastávky tramvaje číslo 4 je to asi dvacet minut pohodlné chůze, na kole samozřejmě rychleji.

Zvláště malých dětí se tady o víkendu prochází nebo projíždí na malých kolech neobvyklé množství. Je to dáno tím, že hlavní cesta podél řeky je široká a vcelku rovná, jsou tu také místa k odpočinku a občerstvení. Na rozdíl od jiných přírodních oblastí na katastru města Ostravy. Navíc se zde v podstatě nedá z hlavní cesty nebo z vedlejších pěšin sejít, protože je zde buď rybník, anebo mokřady. Důvodem, proč se sem návštěvníci tak často vracejí, je mimořádný přírodní půvab této dvacetihektarové lokality.

Rybník se stále zmenšuje

Rybník, který tvoří velkou část rezervace, byl před mnoha lety napájen strouhou z řeky Opavy, což ale nyní obstarává jen nenápadný potůček na jihozápadní straně. Ten s sebou při jarním tání a povodních přináší kal, takže se dno - jak říkají rybáři - zazemňuje, v podstatě tedy zvyšuje jeho dno. Následkem toho dnes tvoří hladina rybníka jen necelou polovinu původní plochy, což rozhodně není dobré. Rybník by tedy měl být odbahněn, možná by bylo vhodnější, kdyby byl napájen, tak jako v minulosti, strouhou z řeky Opavy.

Zdejší mokřady jsou tvořeny rozsáhlými plochami rákosin a ostřic. Jejich okraje lemuje prstenec bažinných vrbových křovin. Krása uprostřed lužních lesů Vše je pak obklopeno zbytky lužních lesů, zvláště jilmových doubrav, a mokřadními olšinami. Ve vodě najdeme kotvici plovoucí, leknín bělostný anebo mimořádně vzácnou a v celé republice se ojediněle vyskytující nepukalku plovoucí. Na břehu můžeme už zdálky vidět například i kosatec žlutý. Na některých místech je cítit všem známá vůně, kterou o sobě dává vědět rostlina zvaná medvědí česnek. Opravdu je cítit česnekem.

Byl zde také objeven mezi bezobratlými chrostík, rovněž v republice velmi vzácný. Žije zde přes dvacet druhů vážek, ale třeba i šidélko rudoočko. Na mokřadních rostlinách žije bohaté společenství hmyzu, z motýlů zde byl spatřen především vzácný plavokřídlec šedožlutý. Nachází se zde také deset druhů obojživelníků, například čolek velký, skokan ostronosý, užovka podplamatá. Mimořádně příznivé podmínky k životu zde mají ptáci, kterých je tu 160 druhů. Z toho je polovina hnízdících, mezi které patří třeba bukáček malý, čírka modrá, chřástal kropenatý, jehož hlas se nese daleko, dále bekasina otavní, rudouš vodonohý a další, které tady nelze všechny vyjmenovat.

Krotké labutě se dají krmit

Rybník je také velmi užitečnou zastávkou ptáků při jarních a podzimních tazích; v té době je pohled na jeho hladinu úchvatný. Zvláště děti pak dokáží dlouhou dobu sledovat dovádění ptáků, potápění, vzlety a přistávání. Labutě jsou natolik krotké, že přijíždějí ke břehu a loudí potravu. Samozřejmě, že když mají malé, tak se celá rodinka, vedená instinktem, raději drží opodál. Pro děti je to dobrá škola utváření vztahu k přírodě. Vedle rodin chodí do této oblasti také školní třídy, které se v hodinách biologie učí poznávat stromy, keře a květiny.

Jedinou nevýhodou jsou někteří bikeři, kteří se bez ohledu na děti ženou podél řeky do Děhylova a dál. Rodiny, které jdou pěšky, mají jako konečnou zastávku rovněž Děhylov, kde sednou buď na autobus mířící do Martinova a Poruby, anebo na vlak do Svinova.

Každý tu najde, co hledá. Přírodní rezervace s poetickým zázvem Štěpán se rozprostírá na samé hranici katastru města Ostravy. Část tohoto přírodního unikátu patří ještě k Martinovu, ale zasahuje také do oblasti Děhylova. Jde o komplex mokřadů a rybníka, kde žije mnoho vzácných živočichů a rostlin.

28.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 19 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/ka do 3,5 t. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Slovenská 1b, Ostrava - Přívoz, Kontakt: telefonicky Po - Pá 8:00 - 15:00 hod. na 603503122 nebo e-mailem dockal.milan@homecity.cz, , Požadujeme řidičský průkaz skupiny B. Směny pouze po - pá, turnusové jízdy. Jízdy po Moravskoslezském kraji.. Pracoviště: Milan dočkal, ostrava - přívoz, Slovenská, č.p. 1143, 702 00 Ostrava 2. Informace: Milan Dočkal, +420 603 503 122.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 18 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/ka velkého dodávkového vozu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Daliborova 422/17, Ostrava - Mariánské Hory, První kontakt pouze telefonicky od 8 do 16 hod. na č. 732 262 280, po té bude upřesněna osobní schůzka, , Vyúčni list vhodný (není podmínkou), řidičský průkaz sk.B, praxe na dodávkách do 3,5 t., Mzda + příplatky. Pracovní doba nestejnoměrně rozvržena (02:00 - 10:00 hod. ráno).. Pracoviště: Majka ešv, s.r.o.;, Daliborova, č.p. 422, 709 00 Ostrava 9. Informace: Erika Váradi Jánošová, +420 732 262 280.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 16 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář/ka - údržbář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Šalounova 40, Ostrava, Kontakt: telefonicky 8 - 16 hod. na 596 615 250 nebo e-mailem: eva@kimbex.cz, , Pracovní náplň: , - běžná údržba strojů a strojních zařízení dle plánu údržeb , - každodenní drobné opravy v provoze i administrativní části , - vedení dokumentace , - spolupráce na větších opravách zajišťovaných smluvními partnery , - stálá komunikace a spolupráce s technickým úsekem, , Požadavky:, Nutná platná zkouška - elektrovyhláška 50, zručnost, opravy a údržba strojů a zařízení, údržbářské práce, práce pod vedením - vhodné i pro uchazeče s malou praxí, ŘP sk. B., , Zaměstnanecké výhody: Stravenky, bonusy.. Pracoviště: Kimbex, s.r.o.,, Šalounova, č.p. 326, 703 00 Ostrava 3. Informace: Ing. Kubišová, Ing. Hrbková, +420 596 615 250.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 250 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Psychlog/žka (odborné sociální poradenství pro rodiny s dětmi). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Žerotínova 1, Moravská Ostrava, Strukturovaný životopis a motivační dopis, případně relevantní reference, prosím zasílejte e-mailem na adresu: nabidkaprace.ssa@gmail.com, do předmětu uveďte "výběrové řízení a název pozice"., Výběrové řízení je dvoukolové, k ústnímu pohovoru budou pozváni pouze vybraní kandidáti a kandidátky. Oznámení o negativním výsledku výběrového řízení zasíláme pouze na vyžádání mailem. Vyhrazujeme si právo výběrové řízení prodloužit, případně neobsadit pracovní místo v případě, že uchazeči nenaplní potřeby a očekávání organizace. Sdružení sociálních asistentů, z. s. si vyhrazuje právo na vyřazení přihlášek, které nebudou odpovídat požadovaným náležitostem. Vámi zaslané informace budou SSA, z.s. zpracovávány pouze po dobu výběrového řízení na výše uvedenou pozici, tj. do obsazení pracovního místa., , Popis pracovní pozice:, Výkon odborného psychologického poradenství a terapie v individuálních či skupinových intervencích v režimu odborného sociálního poradenství pro rodiny s dětmi ve smyslu § 37 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve městě Ostrava., , Nabízíme:, -pružnou pracovní dobu (práce ve vámi zvoleném čase); , -tvůrčí a samostatnou práci v týmu (sociální pracovníci, psychologové, právníci, mediátoři); , -možnosti profesního růstu a vzdělávání., , Požadujeme:, -vzdělání VŠ - jednooborová psychologie (dle § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách);, -trestní bezúhonnost a zdravotní způsobilost;, -orientaci v relevantních právních předpisech (zejm. zákon o sociálních službách a zákon o sociálně-právní ochraně dětí) a znalost Standardů kvality;, -znalost sociálně-právní pomoci a orientace v sociálních službách; , -samostatnost, zodpovědnost, flexibilitu, odolnost, vysoké pracovní nasazení;, -schopnost empatie, ochotu dále se vzdělávat a pracovat pod supervizí., , Vítána: praxe v oboru, zkušenosti s prací s rodinami a dětmi, komunikativnost.. Pracoviště: Spolu pro rodinu, z.s.*, Žerotínova, č.p. 1230, 702 00 Ostrava 2. Informace: Dita Tenglerová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

90. výročí vzniku letiště v Dolním Benešově-Zábřehu.Letecký den ozdobil akrobat Martin Šonka.
59

Martin Šonka okouzlil Prajzskou

Ilustrační foto

Hokejové Vítkovice zahájily prodej permanentek

OBRAZEM: Kapela Kryštof si podmanila Karvinou

Karviná – Město má za sebou hudební událost roku. V sobotu se zámeckém parku konala česko-polská hudební přehlídka Dolański Gróm, kde zahrály kapely Feel, Lombard a jako zlatý hřeb večer kapela Kryštof, jejíž vystoupení sledovalo přes šest tisíc nadšených fanoušků.

OBRAZEM: Hezké vozy, krásné dívky. To byla sobota v ostravském Trojhalí

Velkolepá tuningová show krásných vozů, které opečovávaly ještě krásnější dívky. Ostravské Trojhalí Karolina jako by v sobotu vypadlo z oka kulisám známé počítačové hry Need for Speed.

Nový slon? Příjemný bonus v ostravské zoo

Ostravská zoo v sobotu opět přivítala masy lidí. Někteří se pro návštěvu rozhodli i kvůli novému slonímu samci z Francie, jiní o novici neměli ponětí, ani když jej odděleného od stáda sami viděli.

U Máně v Řepištích se znovu čepuje pivo. Budovu koupila obec

Dříve chátrající hospoda U Máně v centru Řepišť prošla zásadní renovací. Obec, která budovu koupila v roce 2014, si slibuje, že objekt poslouží jako společenský dům s kulturním sálem, jevištěm a zázemím pro kulturní vystoupení, koncerty i divadlo, ale také jako zázemí pro spolky, občany a základní školu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT