„Jdou ti vidět gaťky,“ křičí asi šestnáctiletý Rom z jednoho konce Jiráskova náměstí na druhý. Dívka v minisukni mu stejně hlasitě odpovídá, přitom koketně pohodí zadečkem: „No, a co má být? Tak na ně nečum, ty prase!“ Podobných sdělení vyslechnou lidé, kteří procházejí Jiráskovým náměstím nebo tu sedí na zahrádkách kaváren či restaurací, denně bezpočet. A vadí jim. Náměstí se totiž stalo místem, kde se scházejí skupiny převážně olašských Romů.

V místní kavárně si většinou objednají vodu a celé odpoledne si z různých stran „povídají“. Do hlučného hovoru, který občas přitvrdí i drobné fyzické potyčky, se zapojují také další členové klanu, sedící na lavičkách pod stromy. „Ne, vy si sem nesednete. Strašně křičíte a děláte bordel. Dalším hostům to vadí,“ odmítá váženého Roma v klobouku, černých kalhotách a bílé košili servírka. „Budeme potichu,“ slibuje nezvaný host a usedá na židli. Záhy však na svůj slib zapomíná. V romštině něco zařve na ženu procházející s kočárkem asi padesát metrů od něj.

„Nehádají se, jen si sdělujou informace. Bordel taky nedělají. Jsou jenom více temperamentní. A kde se máme scházet? Starosta Svozil slíbil místnost a nic nedal. Tak co máme dělat?“ zlobí se „korunní princ“ ostravských olašských Romů Josef Stojka. Po chvíli však zve na zajímavou akci. „Přijďte tak za hodinu, to možná bude bitka. To víte, generační spory…“

O šedesát minut později se toho na náměstí moc nezměnilo. Jen jeden mladík si vyřizuje účty s jiným mužem, který ho tu měl před časem okrást. Ohlašovaný souboj to však nepřipomíná. „A tak je to tu každý den. Několikrát jsem musel volat městskou policii, jaký tady dělali nepořádek. Často se také shlukují ve skupinkách před vchodem do obchodu a diskutují. Zákazníci se nám raději vyhnou, protože se prostě bojí, a my přicházíme o zisk,“ stěžuje si jeden z majitelů obchodu.

Starosta Moravské Ostravy a Přívozu Miroslav Svozil (ODS) tvrdí, že vyřešit situaci na Jiráskově náměstí ke spokojenosti všech je složité. Slíbil však, že požádá ředitele městské policie, aby sem vysílal častěji strážníky, kteří budou kontrolovat dodržování pořádku. „Problém je i v tom, že nepřizpůsobiví lidé se stahují do heren, které jsou na Jiráskově náměstí, a utrácejí v nich sociální dávky. Pracujeme na tom, aby nám legislativa umožnila tyto herny zrušit. Ale je to dlouhodobý proces,“ míní Svozil.

Místní radní také přemýšlejí o tom, zda by pomohlo, kdyby Romům vybudovali komunitní centrum, kde by se mohli scházet, povídat a kde by si jejich děti mohly hrát. „Vhodná by byla lokalita v zadní části Přívozu u hřiště. Ale nejsem si jist, zda je to účinné řešení,“ podotkl Svozil.