Zástupci ostravských školních, studentských a žákovských samospráv podepsali v pátek zakládací listinu Parlamentu dětí a mládeže města Ostravy. „Chceme se účastnit na rozhodování v zastupitelské demokracii a pomocí doporučení a návrhů poukazovat na problémy dětí a mládeže,“ tvrdí ostravští dětští poslanci. Jejich „zákonodárný“ sbor má zatím třicet členů, převážně dívek, třetinu tvoří středoškoláci. Je otevřen všem, kdo mají zájem o veřejnou práci.

„Zatím se členové dětského parlamentu, kteří byli zvoleni na svých školách, budou poznávat, začnou pracovat v pěti komisích – mediální, zahraniční, ochrany životního prostředí, dětských práv a svobod a volnočasových aktivit. Na podzim uspořádáme volby, z nichž vzejde předseda dětského parlamentu,“ vysvětlila koordinátorka celého projektu Eva Bělohlavá.

„Zatím jsem zvědavá, co z toho vyleze. Do budoucna nevylučuji, že bych se stala političkou. Rozhodovala bych ale raději o něčem důležitějším, než jsou třeba dětská hřiště. To mě moc nebaví,“ řekla třináctiletá poslankyně Aneta Fedasová ze Základní školy Matiční 5. Její kolega, čtrnáctiletý Jiří Ryšavý ze Základní školy Paskovská v Hrabové, se do té skutečné politiky nehrne. „Sleduji zprávy, čtu noviny, ty kauzy, které se teď kolem politiků rozpoutaly, mě otrávily. Chtěl bych pomoci ke změnám v životním prostředí,“ plánuje dětský poslanec.

Ke svým dětským kolegům promluvil i ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD). „Jsem rád, že máte zájem, že se chcete starat o věci veřejné,“ ocenil je primátor. Dokáže si představit, že někteří z těch, kteří v pátek zasedli do lavic ostravských zastupitelů, tam časem budou sedět jako platní členové Zastupitelstva města Ostravy. „Politika potřebuje osobnosti. Pokud jimi budou, jen ať přijdou,“ vzkázal dětem Kajnar.

Slavnosti se zúčastnil také devatenáctiletý předseda Národního parlamentu dětí a mládeže České republiky Martin Kunčický z Orlové. „Je to náročné na čas, ale poznal jsem spoustu zajímavých lidí a získal hodně zkušeností. Nejvíce se potýkáme s tím, že dospělí podceňují mladé lidi, politici nedoceňují jejich potenciál,“ tvrdí Kunčický, který chce studovat práva a politologii, a třeba se i v budoucnu dostat do politiky. „V minulých komunálních volbách jsem dostal několik nabídek politických stran, abych kandidoval. Ještě si ale musím nechat spoustu věcí projít hlavou, a hlavně studovat,“ míní Kunčický.