VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta: Na Stodolní se bavte, ale slušně

OSTRAVA - Proslulou ostravskou Stodolní ulici čekají změny. Radní Moravské Ostravy a Přívozu odklepli plán, co udělat, aby se neproměnila v Divoký západ a byla bezpečná. Ze Stodolní se má stát běžná ulice, v níž budou bez omezení jezdit auta, korzovat se bude jen na chodnících, zmizí z ní pouliční prodejci občerstvení a po desáté večer tu bude klid.

21.4.2007
SDÍLEJ:

Speciální zásahová jednotka zadržela muže, který má na svědomí nedávnou střelbu na Stodolní ulici v centru Ostravy.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

Rozhodli o tom radní Moravské Ostravy a Přívozu. „Stodolní ulice vzbuzuje zdání, že v ní neplatí žádná pravidla. Majitelé klubů si tu dělají, co chtějí, návštěvníci jakbysmet. Ničí se tu obecní majetek, krade se, stahují se sem pravicové extremistické skupiny z celé republiky, občas je tu slyšet i střelba. Okolní obyvatelé trpí. Je nutné sem vnést disciplínu a pořádek, dát jasně najevo, že i tady platí zákony,“ tvrdí starosta Moravské Ostravy a Přívozu Miroslav Svozil (ODS).

Lidé, kteří bydlí v blízkosti Stodolní ulice, si nejvíce stěžují na pouliční prodejce občerstvení, vadí jim, že kvůli předzahrádkám a neustále korzujícím lidem se nemohou dostat do svých bytů, obtěžuje je nadměrný hluk,“ vyjmenovává Svozil. Radní schválili, že Stodolní ulice už nebude mít podobu korza, po kterém se v noci ze soboty na neděli procházejí tisíce lidí. Majitelům klubů zakážou pouštět v noci do ulice z reproduktorů řvoucí hudbu.

Radní: I na Stodolní musejí platit zákony

„Chceme, aby to byla normální průjezdná ulice. Budeme regulovat množství a rozsah předzahrádek. Zakázali jsme, aby provozovatelé klubů dávali na silnici reklamní panely a jakmile skončí nájemní smlouvy na provozování pojízdných stánků s masem a dalšími jídly, už je neprodloužíme. Provozovatelé nechávají pod stánky na nové dlažbě mastné fleky, ničí ji tak a zamořují ulici zápachem,“ upřesnil zastupitel za ODS a šéf bezpečnostní komise Moravské Ostravy a Přívozu Zdeněk Nytra.

„Každý úklid Stodolní ulice po víkendové noci stojí obvod pětadvacet tisíc korun. Když se k tomu přidá například úklid sněhu, náklady se vyšplhají až na sto tisíc korun, a kluby se na tom nijak nepodílejí,“ přidává další důvod pro změny vedoucí oddělení ochrany, bezpečnosti a obrany Moravské Ostravy a Přívozu Ivana Křístková. Radní také chtějí požádat policii o častější kontroly nalévání alkoholu nezletilým, hovoří i o nutnosti rozšířit a zkvalitnit kamerový systém na celé ploše Stodolní.

Návštěvníci a kluby: Nelíbí se nám to

Návštěvníky Stodolní i zaměstnance klubů rozhodnutí radnice překvapilo. „Stodolní byla přece vytvořena proto, aby se tu korzovalo, lidé se tu bavili i nahlas a mohli si dát na ulici něco k jídlu. Nechápu, proč by se to najednou mělo změnit. A ty, kteří tu chtějí dělat výtržnosti a binec, nějaké nařízení radnice stejně neodradí. Budou je dělat i tak,“ tvrdí třiadvacetiletá studentka Gabriela Sokolová.

Podobný názor má i primátor města Petr Kajnar (ČSSD). „Je příjemné koupit si v noci na Stodolní ulici párek či steak. Už jsem ho měl, a nebylo mi z něj špatně. Přiklonil bych se spíše k tomu, aby obvod přinutil prodejce, aby po sobě uklízeli. Myslím, že má na to páky. Proč je hned vyhánět pryč? Obávám se, že tím, že se i o víkendech Stodolní zprůjezdní, přijde o svůj fenomén,“ míní Kajnar.

Navrhované řešení se nelíbí ani prodejcům a majitelům klubů. „Je to na hlavu postavené. Nejdřív tu radnice nechala vybudovat něco, co jinde není a co si získalo oblibu a věhlas, a teď to chce zrušit,“ kroutí hlavou mnozí z nich. Nedovedou si představit, že se ulice zprůjezdní i o víkendech. „Všichni lidé se do klubů nevejdou, jsem zvědavá, jak budou korzující kličkovat mezi auty. Řidiči z toho budou na nervy, aby někoho nepřejeli. Asi tu bude více nehod a Stodolní se ještě více ucpe. Místní si budou stěžovat dál,“ komentovala jedna z barmanek, která si nepřála zveřejnit své jméno.

POZNÁMKA

Stodolní vábí kriminálníky, přejedeme je auty

Automobilová doprava přinese klid do bujaré ulice Stodolní. Tak by se dala shrnout podstata nápadu, se kterým vyrukoval v těchto dnech starosta centrálního ostravského obvodu Miroslav Svozil (ODS). Nad nelogičností této myšlenky kroutí nechápavě hlavami, kromě něj a jeho souputníků, snad úplně všichni. Myslel to snad starosta tak, že kdo se bude na proslulé ulici, která láká do krajského města lidi ze všech koutů republiky, bavit příliš bujaře, toho zkrátka řidič právě projíždějícího vozu bude moci srazit, a učinit tak hlasitému povykování přítrž? Jestli ano, je to trochu v rozporu s jeho dalšími hesly týkajícími se toho, že v centru Ostravy bude za jeho „vládnutí“ konečně bezpečno. Svozil totiž kromě hluku upozorňuje i na to, že Stodolní vábí kriminální živly. „Vždyť už se tam dokonce i střílelo,“ zvedal prst nad současnou situací v ulici, která podle sloganu nikdy nespí. Zapomněl však v této souvislosti dodat, že oním střelcem, který na Stodolní tasil zbraň, byl jeho spolustraník a rovněž zastupitel obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Je nesporným faktem, že fenomén Stodolní ztrácí dech. V lůnu této ulice se baví mladší a mladší, kteří po vypití alkoholu dokáží dělat opravdové vylomeniny. Kriminalita zde opravdu roste. V neposlední řadě se pak neukázněně chovají i samotní majitelé klubů, kteří přihlížejí pití mladistvých a ještě je k sobě vábí hlasitou hudební reprodukcí. Dobrou vizitku nakonec ulici nedělají ani pouliční stánkaři připravující libě vonící maso. Mastnota stékající z jejich grilů je nesmazatelně vpitá do nedávno položené dlažby. Zrušení Stodolní jako korza však situaci nezlepší. Co by ji tedy pomohlo? Kdyby se naopak stala plně pěší zónou, kdyby policisté častěji kontrolovali nalévání alkoholu nezletilým, kdyby se na místě řešilo konkrétní rušení veřejného pořádku či kdyby byli stánkaři nuceni všechnu spoušť po sobě ihned uklidit. Nejde přece o žádný „klubland“, kde neplatí zákony, ale o normální ulici v centru města, kde je shodou okolností víc hospůdek a barů, ale také se zde normálně bydlí. Když radnice na fenomém Stodolní moudře dohlédne, možná jej i znovu oživí…

21.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 19 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/ka do 3,5 t. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Slovenská 1b, Ostrava - Přívoz, Kontakt: telefonicky Po - Pá 8:00 - 15:00 hod. na 603503122 nebo e-mailem dockal.milan@homecity.cz, , Požadujeme řidičský průkaz skupiny B. Směny pouze po - pá, turnusové jízdy. Jízdy po Moravskoslezském kraji.. Pracoviště: Milan dočkal, ostrava - přívoz, Slovenská, č.p. 1143, 702 00 Ostrava 2. Informace: Milan Dočkal, +420 603 503 122.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 18 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/ka velkého dodávkového vozu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Daliborova 422/17, Ostrava - Mariánské Hory, První kontakt pouze telefonicky od 8 do 16 hod. na č. 732 262 280, po té bude upřesněna osobní schůzka, , Vyúčni list vhodný (není podmínkou), řidičský průkaz sk.B, praxe na dodávkách do 3,5 t., Mzda + příplatky. Pracovní doba nestejnoměrně rozvržena (02:00 - 10:00 hod. ráno).. Pracoviště: Majka ešv, s.r.o.;, Daliborova, č.p. 422, 709 00 Ostrava 9. Informace: Erika Váradi Jánošová, +420 732 262 280.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 16 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář/ka - údržbář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Šalounova 40, Ostrava, Kontakt: telefonicky 8 - 16 hod. na 596 615 250 nebo e-mailem: eva@kimbex.cz, , Pracovní náplň: , - běžná údržba strojů a strojních zařízení dle plánu údržeb , - každodenní drobné opravy v provoze i administrativní části , - vedení dokumentace , - spolupráce na větších opravách zajišťovaných smluvními partnery , - stálá komunikace a spolupráce s technickým úsekem, , Požadavky:, Nutná platná zkouška - elektrovyhláška 50, zručnost, opravy a údržba strojů a zařízení, údržbářské práce, práce pod vedením - vhodné i pro uchazeče s malou praxí, ŘP sk. B., , Zaměstnanecké výhody: Stravenky, bonusy.. Pracoviště: Kimbex, s.r.o.,, Šalounova, č.p. 326, 703 00 Ostrava 3. Informace: Ing. Kubišová, Ing. Hrbková, +420 596 615 250.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 250 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Psychlog/žka (odborné sociální poradenství pro rodiny s dětmi). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Žerotínova 1, Moravská Ostrava, Strukturovaný životopis a motivační dopis, případně relevantní reference, prosím zasílejte e-mailem na adresu: nabidkaprace.ssa@gmail.com, do předmětu uveďte "výběrové řízení a název pozice"., Výběrové řízení je dvoukolové, k ústnímu pohovoru budou pozváni pouze vybraní kandidáti a kandidátky. Oznámení o negativním výsledku výběrového řízení zasíláme pouze na vyžádání mailem. Vyhrazujeme si právo výběrové řízení prodloužit, případně neobsadit pracovní místo v případě, že uchazeči nenaplní potřeby a očekávání organizace. Sdružení sociálních asistentů, z. s. si vyhrazuje právo na vyřazení přihlášek, které nebudou odpovídat požadovaným náležitostem. Vámi zaslané informace budou SSA, z.s. zpracovávány pouze po dobu výběrového řízení na výše uvedenou pozici, tj. do obsazení pracovního místa., , Popis pracovní pozice:, Výkon odborného psychologického poradenství a terapie v individuálních či skupinových intervencích v režimu odborného sociálního poradenství pro rodiny s dětmi ve smyslu § 37 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve městě Ostrava., , Nabízíme:, -pružnou pracovní dobu (práce ve vámi zvoleném čase); , -tvůrčí a samostatnou práci v týmu (sociální pracovníci, psychologové, právníci, mediátoři); , -možnosti profesního růstu a vzdělávání., , Požadujeme:, -vzdělání VŠ - jednooborová psychologie (dle § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách);, -trestní bezúhonnost a zdravotní způsobilost;, -orientaci v relevantních právních předpisech (zejm. zákon o sociálních službách a zákon o sociálně-právní ochraně dětí) a znalost Standardů kvality;, -znalost sociálně-právní pomoci a orientace v sociálních službách; , -samostatnost, zodpovědnost, flexibilitu, odolnost, vysoké pracovní nasazení;, -schopnost empatie, ochotu dále se vzdělávat a pracovat pod supervizí., , Vítána: praxe v oboru, zkušenosti s prací s rodinami a dětmi, komunikativnost.. Pracoviště: Spolu pro rodinu, z.s.*, Žerotínova, č.p. 1230, 702 00 Ostrava 2. Informace: Dita Tenglerová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

90. výročí vzniku letiště v Dolním Benešově-Zábřehu.Letecký den ozdobil akrobat Martin Šonka.
59

Martin Šonka okouzlil Prajzskou

Ilustrační foto

Hokejové Vítkovice zahájily prodej permanentek

OBRAZEM: Kapela Kryštof si podmanila Karvinou

Karviná – Město má za sebou hudební událost roku. V sobotu se zámeckém parku konala česko-polská hudební přehlídka Dolański Gróm, kde zahrály kapely Feel, Lombard a jako zlatý hřeb večer kapela Kryštof, jejíž vystoupení sledovalo přes šest tisíc nadšených fanoušků.

OBRAZEM: Hezké vozy, krásné dívky. To byla sobota v ostravském Trojhalí

Velkolepá tuningová show krásných vozů, které opečovávaly ještě krásnější dívky. Ostravské Trojhalí Karolina jako by v sobotu vypadlo z oka kulisám známé počítačové hry Need for Speed.

Nový slon? Příjemný bonus v ostravské zoo

Ostravská zoo v sobotu opět přivítala masy lidí. Někteří se pro návštěvu rozhodli i kvůli novému slonímu samci z Francie, jiní o novici neměli ponětí, ani když jej odděleného od stáda sami viděli.

U Máně v Řepištích se znovu čepuje pivo. Budovu koupila obec

Dříve chátrající hospoda U Máně v centru Řepišť prošla zásadní renovací. Obec, která budovu koupila v roce 2014, si slibuje, že objekt poslouží jako společenský dům s kulturním sálem, jevištěm a zázemím pro kulturní vystoupení, koncerty i divadlo, ale také jako zázemí pro spolky, občany a základní školu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT