Rozhodli o tom radní Moravské Ostravy a Přívozu. „Stodolní ulice vzbuzuje zdání, že v ní neplatí žádná pravidla. Majitelé klubů si tu dělají, co chtějí, návštěvníci jakbysmet. Ničí se tu obecní majetek, krade se, stahují se sem pravicové extremistické skupiny z celé republiky, občas je tu slyšet i střelba. Okolní obyvatelé trpí. Je nutné sem vnést disciplínu a pořádek, dát jasně najevo, že i tady platí zákony,“ tvrdí starosta Moravské Ostravy a Přívozu Miroslav Svozil (ODS).

Lidé, kteří bydlí v blízkosti Stodolní ulice, si nejvíce stěžují na pouliční prodejce občerstvení, vadí jim, že kvůli předzahrádkám a neustále korzujícím lidem se nemohou dostat do svých bytů, obtěžuje je nadměrný hluk,“ vyjmenovává Svozil. Radní schválili, že Stodolní ulice už nebude mít podobu korza, po kterém se v noci ze soboty na neděli procházejí tisíce lidí. Majitelům klubů zakážou pouštět v noci do ulice z reproduktorů řvoucí hudbu.

Radní: I na Stodolní musejí platit zákony

„Chceme, aby to byla normální průjezdná ulice. Budeme regulovat množství a rozsah předzahrádek. Zakázali jsme, aby provozovatelé klubů dávali na silnici reklamní panely a jakmile skončí nájemní smlouvy na provozování pojízdných stánků s masem a dalšími jídly, už je neprodloužíme. Provozovatelé nechávají pod stánky na nové dlažbě mastné fleky, ničí ji tak a zamořují ulici zápachem,“ upřesnil zastupitel za ODS a šéf bezpečnostní komise Moravské Ostravy a Přívozu Zdeněk Nytra.

„Každý úklid Stodolní ulice po víkendové noci stojí obvod pětadvacet tisíc korun. Když se k tomu přidá například úklid sněhu, náklady se vyšplhají až na sto tisíc korun, a kluby se na tom nijak nepodílejí,“ přidává další důvod pro změny vedoucí oddělení ochrany, bezpečnosti a obrany Moravské Ostravy a Přívozu Ivana Křístková. Radní také chtějí požádat policii o častější kontroly nalévání alkoholu nezletilým, hovoří i o nutnosti rozšířit a zkvalitnit kamerový systém na celé ploše Stodolní.

Návštěvníci a kluby: Nelíbí se nám to

Návštěvníky Stodolní i zaměstnance klubů rozhodnutí radnice překvapilo. „Stodolní byla přece vytvořena proto, aby se tu korzovalo, lidé se tu bavili i nahlas a mohli si dát na ulici něco k jídlu. Nechápu, proč by se to najednou mělo změnit. A ty, kteří tu chtějí dělat výtržnosti a binec, nějaké nařízení radnice stejně neodradí. Budou je dělat i tak,“ tvrdí třiadvacetiletá studentka Gabriela Sokolová.

Podobný názor má i primátor města Petr Kajnar (ČSSD). „Je příjemné koupit si v noci na Stodolní ulici párek či steak. Už jsem ho měl, a nebylo mi z něj špatně. Přiklonil bych se spíše k tomu, aby obvod přinutil prodejce, aby po sobě uklízeli. Myslím, že má na to páky. Proč je hned vyhánět pryč? Obávám se, že tím, že se i o víkendech Stodolní zprůjezdní, přijde o svůj fenomén,“ míní Kajnar.

Navrhované řešení se nelíbí ani prodejcům a majitelům klubů. „Je to na hlavu postavené. Nejdřív tu radnice nechala vybudovat něco, co jinde není a co si získalo oblibu a věhlas, a teď to chce zrušit,“ kroutí hlavou mnozí z nich. Nedovedou si představit, že se ulice zprůjezdní i o víkendech. „Všichni lidé se do klubů nevejdou, jsem zvědavá, jak budou korzující kličkovat mezi auty. Řidiči z toho budou na nervy, aby někoho nepřejeli. Asi tu bude více nehod a Stodolní se ještě více ucpe. Místní si budou stěžovat dál,“ komentovala jedna z barmanek, která si nepřála zveřejnit své jméno.

POZNÁMKA

Stodolní vábí kriminálníky, přejedeme je auty

Automobilová doprava přinese klid do bujaré ulice Stodolní. Tak by se dala shrnout podstata nápadu, se kterým vyrukoval v těchto dnech starosta centrálního ostravského obvodu Miroslav Svozil (ODS). Nad nelogičností této myšlenky kroutí nechápavě hlavami, kromě něj a jeho souputníků, snad úplně všichni. Myslel to snad starosta tak, že kdo se bude na proslulé ulici, která láká do krajského města lidi ze všech koutů republiky, bavit příliš bujaře, toho zkrátka řidič právě projíždějícího vozu bude moci srazit, a učinit tak hlasitému povykování přítrž? Jestli ano, je to trochu v rozporu s jeho dalšími hesly týkajícími se toho, že v centru Ostravy bude za jeho „vládnutí“ konečně bezpečno. Svozil totiž kromě hluku upozorňuje i na to, že Stodolní vábí kriminální živly. „Vždyť už se tam dokonce i střílelo,“ zvedal prst nad současnou situací v ulici, která podle sloganu nikdy nespí. Zapomněl však v této souvislosti dodat, že oním střelcem, který na Stodolní tasil zbraň, byl jeho spolustraník a rovněž zastupitel obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Je nesporným faktem, že fenomén Stodolní ztrácí dech. V lůnu této ulice se baví mladší a mladší, kteří po vypití alkoholu dokáží dělat opravdové vylomeniny. Kriminalita zde opravdu roste. V neposlední řadě se pak neukázněně chovají i samotní majitelé klubů, kteří přihlížejí pití mladistvých a ještě je k sobě vábí hlasitou hudební reprodukcí. Dobrou vizitku nakonec ulici nedělají ani pouliční stánkaři připravující libě vonící maso. Mastnota stékající z jejich grilů je nesmazatelně vpitá do nedávno položené dlažby. Zrušení Stodolní jako korza však situaci nezlepší. Co by ji tedy pomohlo? Kdyby se naopak stala plně pěší zónou, kdyby policisté častěji kontrolovali nalévání alkoholu nezletilým, kdyby se na místě řešilo konkrétní rušení veřejného pořádku či kdyby byli stánkaři nuceni všechnu spoušť po sobě ihned uklidit. Nejde přece o žádný „klubland“, kde neplatí zákony, ale o normální ulici v centru města, kde je shodou okolností víc hospůdek a barů, ale také se zde normálně bydlí. Když radnice na fenomém Stodolní moudře dohlédne, možná jej i znovu oživí…