Nové sdružení se jmenuje Historická Poruba. „Smyslem sdružení je zejména zvýšit občanský tlak na vedení města a docílit toho, aby se životní prostředí v našem městě dále nezhoršovalo a aby takzvaný hlas lidu, který vyjadřuje odlišný názor než názor zástupců radnice, nemohl být ignorován,“ uvedl zakládající člen sdružení Radek David.

Důvod ke vzniku sdružení dala porubská radnice tím, že údajně ignorovala petici se dvěma a půl tisíci podpisů za záchranu 130 vzrostlých stromů, které mají podle plánů radnice ustoupit parkovacím místům. Sdružení Historická Poruba nyní chce oslovit vedení obvodu s požadavkem na předávání veškerých informací, které mohou souviset s připravovanými zásahy do životního prostředí, a zejména s kácením městské zeleně. Je dobře, že mají zájem Porubská radnice o novém sdružení ví a nevidí na jeho vzniku nic špatného.

„Je dobře, že občané projevují zájem o věci veřejné a začíná se tak smazávat dřívější anonymita. Necháme se překvapit, zda občanské družení Historická Poruba přinese nové podnětné návrhy,“ uvedl porubský starosta Miroslav Novák.

V Porubě funguje také další organizace protestující proti postupu radnice - s názvem Občanské sdružení Poruba. Jak na svých internetových stránkách uvádí, vzniklo na podporu občanů protestujících proti záměru porubské radnice postavit v prostoru mezi ulicemi Opavskou a Francouzskou rozsáhlou dvoupodlažní obchodní galerii Obchodní centrum Poruba s hypermarketem Interspar. Společně s nadačním fondem Via Vitae založilo toto sdružení fond Opora, jehož hlavním posláním bude podporovat aktivity přispívající k ochraně a obnově životního prostředí, zejména v městské části Poruba.